Od urodzenia żyje z klątwą, która może ją zabić we śnie. Lekarze z Olsztyna chcą to zmienić

12.12.2017 | Od urodzenia żyje z klątwą, która może ją zabić we śnie. Lekarze z Olsztyna chcą to zmienić
12.12.2017 | Od urodzenia żyje z klątwą, która może ją zabić we śnie. Lekarze z Olsztyna chcą to zmienić
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
12.12.2017 | Od urodzenia żyje z klątwą, która może ją zabić we śnie. Lekarze z Olsztyna chcą to zmienićKatarzyna Górniak | Fakty TVN

13-letnia Ania przez całe życie walczy o każdy oddech. Dziewczynka ma wyjątkowo rzadką i okrutną chorobę. Kiedy zasypia, przestaje oddychać. Rodzice toczą heroiczną walkę o jej zdrowie, ale lekarze z Olsztyna chcą zrobić Ani niezwykłą operację. Dzięki niej nastolatka będzie mogła prowadzić życie takie, jak jej rówieśnicy.

Ania cierpi na chorobę, której nazwa brzmi jak z bajki, choć bardziej przypomina koszmar. - Kiedy zasypiam, przestaję oddychać - mówi dziewczyna. - Ania nie czuje, że się dusi - dodaje jej mama.

To rzadka i genetyczna choroba - bezdech senny, bardziej znany klątwą Ondyny.

Od trzynastu lat, od urodzenia, mózg Ani nie potrafi kontrolować jej oddechu. - Zawsze jest lęk, zawsze. Codziennie i co noc - nie kryje pani Katarzyna, mam Ani.

Aby żyć do wszczepionej na stałe w jej szyję rurki tracheostomijnej podłącza się respirator, który oddycha za dziewczynkę. Śpiący tuż za ścianą rodzice nocą nasłuchują nie oddechu swojego dziecka, a dźwięku respiratora. Dopóki go słychać, wszystko jest w porządku.

- Alarm wyje bardzo głośno, czasami na cały dom. Ale tak musi być, żeby nas też obudziło. Jak się wstaje trzy, cztery razy to jest dobra no . Czasami jest dziesięć razy, a czasami jeszcze więcej - opowiada pani Katarzyna.

- Jest pewien stres, że mogę wtedy umrzeć, jak nie podłączę (respiratora - przyp. red.) - dodaje Ania.

Choć każdej nocy dziewczynka we śnie walczy ze śmiertelną chorobą, w dzień radzi sobie bardzo dzielnie.

Elektrody pomogą oddychać

Na jej chorobę nie ma lekarstwa. Jednak lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie podjęli się wykonania nowatorskiej operacji. - Nasza operacja ma na celu przywrócić oddech w nocy. Czyli zaimplantować taki zestaw do stymulacji nerwów przeponowych, który będzie oddychał nocą za pacjentkę - wskazuje dr Łukasz Grabarczyk .

Lekarze wszczepią Ani dwie elektrody na nerwy przeponowe pod skórą szyi. Połączone bezprzewodowo z małym stymulatorem na zewnątrz organizmu, będą go pobudzać do oddychania.

Cierpiąca na klątwę Ondyny Ania już nie może doczekać się efektów operacji: - Dużo rzeczy się zmieni.

Bo choć choroba nie zniknie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Z szyi Ani zniknie rurka, a razem z oddechem poprawi się smak, węch i mowa.

- Będzie musiała używać tego stymulatora, ale będzie wyglądała zupełnie normalnie - zapewnia dr Łukasz Grabarczyk.

To będzie tylko i aż spokojny sen. I coś jeszcze. - Będę mogła pływać w basenie, bardzo chcę pływać - cieszy się Ania.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda nie pomaga powodzianom w osuszaniu domów. W południowo-zachodniej części kraju od kilku dni pada deszcz. To utrudnia i przedłuża proces osuszania mieszkań i lokali. Na zewnątrz robi się zimno, a wiele osób żyje w skrajnie trudnych warunkach.

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS