"Żyjemy w takim zawieszeniu, dopóki się ta sprawa nie wyjaśni"

02.05.2021 | "Żyjemy w takim zawieszeniu, dopóki się ta sprawa nie wyjaśni"
02.05.2021 | "Żyjemy w takim zawieszeniu, dopóki się ta sprawa nie wyjaśni"
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
02.05.2021 | "Żyjemy w takim zawieszeniu, dopóki się ta sprawa nie wyjaśni"Dariusz Łapiński | Fakty TVN

Andżelika Rutkowska i Ania Jałowiczor zaginęły wiele lat temu. Ich rodziny cały czas czekają i mają nadzieję na szczęśliwe odnalezienie swoich bliskich. Jak podkreśla Izabela Jezierska-Świergiel z Fundacji ITAKA, wbrew pozorom z każdym rokiem oczekiwanie bliskich jest jeszcze silniejsze.

Andżelika Rutkowska zaginęła w 1997 roku. Ania Jałowiczor zaginęła, gdy miała 10 lat. Jeżeli żyje, ma teraz 36 lat. Rodziny zaginionych nigdy nie zapominają. Mimo upływu nawet kilkudziesięciu lat, wciąż mają nadzieję i czekają na powrót bliskich.

- Miałem wtedy osiem lat. Ania jest dwa lata starsza ode mnie - opowiada Dominik Jałowiczor, brat zaginionej Anny.

Dominik Jałowiczor od 26 lat ma nadzieję na powrót siostry. Zaginęła w Simoradzu, w drodze ze szkoły do domu, gdy miała dziesięć lat. Dominik nigdy nie stracił i - jak mówi - nie straci nadziei, że kiedyś odnajdzie siostrę.

- Jest dorosłą kobietą. Myślę, że może mieć już nawet gromadkę dzieci. Może mieszkać daleko, może być gdzieś bliżej, może nawet ją spotkałem, przechodząc gdzieś na chodniku, nie wiedząc, że to ona i ona nie wiedziała, że ja jestem jej bratem. Może prowadzić normalne życie. Może nie pamięta, co się wtedy wydarzyło - mówi Dominik Jałowiczor.

"Cały czas będę czekać"

Nadziei na odnalezienie swojej siostrzenicy nie straciła też Izabela Jankowska z Koła. 24 lata temu jej 10-letnia chrześniaczka Andżelika Rutkowska wyszła z domu pobawić się. Ślad po niej zaginął.

- Póki sprawa się nie rozwiąże i nie wyjaśni się, co się stało, no to cały czas będę czekać - zapewnia Izabela Jankowska, ciocia Andżeliki Rutkowskiej.

Rodziny czekają, choć z upływem czasu szanse na odnalezienie zaginionych są coraz mniejsze. Miłość, tęsknota i niepewność, co stało się z bliską osobą, z biegiem lat jednak nie maleją.

- Oczekiwanie jest właściwie cały czas. Z każdym rokiem jest ono silniejsze. Nawet jeśli umysł podpowiada, że po 20 latach ta szansa na odnalezienie jest znikoma, to i tak serce każe wierzyć, że ta osoba żyje - tłumaczy Izabela Jezierska-Świergiel z Fundacji ITAKA.

"Żyjemy w takim zawieszeniu"

Przez lata odbyło się wiele śledztw w tych sprawach. Byli detektywi, jasnowidze, ale również oszuści, którzy próbowali przy okazji tragedii zarobić.

- Żadnego telefonu, żadnego listu. Nikt przez 26 lat nie upomniał się o pieniądze, nie dał znać, gdzie Ania jest. Nie dał znać, czy cokolwiek widział - opowiada Dominik Jałowiczor.

- Te rodziny bardzo często zostają w tym świecie, w którym doszło do tego zaginięcia. Zostają w tym miejscu, w tym mieszkaniu, bojąc się zmienić numer telefonu, bo może ta osoba będzie chciała się skontaktować - wyjaśnia Izabela Jezierska-Świergiel.

Słowa pani Izabeli Jezierskiej-Świergiel potwierdza fakt, że z ciocią Andżeliki Rutkowskiej ekipa "Faktów" TVN rozmawiała w tym samym pokoju, z którego 10-latka po raz ostatni wyszła. - Cały czas się czeka. My to żyjemy w takim zawieszeniu, dopóki się ta sprawa nie wyjaśni - mówi pani Izabela Jankowska.

Rodziny zaginionych wierzą, że na pewno ktoś coś widział, albo ktoś coś wie.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS