"Żyjemy w takim zawieszeniu, dopóki się ta sprawa nie wyjaśni"

02.05.2021 | "Żyjemy w takim zawieszeniu, dopóki się ta sprawa nie wyjaśni"
02.05.2021 | "Żyjemy w takim zawieszeniu, dopóki się ta sprawa nie wyjaśni"
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
02.05.2021 | "Żyjemy w takim zawieszeniu, dopóki się ta sprawa nie wyjaśni"Dariusz Łapiński | Fakty TVN

Andżelika Rutkowska i Ania Jałowiczor zaginęły wiele lat temu. Ich rodziny cały czas czekają i mają nadzieję na szczęśliwe odnalezienie swoich bliskich. Jak podkreśla Izabela Jezierska-Świergiel z Fundacji ITAKA, wbrew pozorom z każdym rokiem oczekiwanie bliskich jest jeszcze silniejsze.

Andżelika Rutkowska zaginęła w 1997 roku. Ania Jałowiczor zaginęła, gdy miała 10 lat. Jeżeli żyje, ma teraz 36 lat. Rodziny zaginionych nigdy nie zapominają. Mimo upływu nawet kilkudziesięciu lat, wciąż mają nadzieję i czekają na powrót bliskich.

- Miałem wtedy osiem lat. Ania jest dwa lata starsza ode mnie - opowiada Dominik Jałowiczor, brat zaginionej Anny.

Dominik Jałowiczor od 26 lat ma nadzieję na powrót siostry. Zaginęła w Simoradzu, w drodze ze szkoły do domu, gdy miała dziesięć lat. Dominik nigdy nie stracił i - jak mówi - nie straci nadziei, że kiedyś odnajdzie siostrę.

- Jest dorosłą kobietą. Myślę, że może mieć już nawet gromadkę dzieci. Może mieszkać daleko, może być gdzieś bliżej, może nawet ją spotkałem, przechodząc gdzieś na chodniku, nie wiedząc, że to ona i ona nie wiedziała, że ja jestem jej bratem. Może prowadzić normalne życie. Może nie pamięta, co się wtedy wydarzyło - mówi Dominik Jałowiczor.

"Cały czas będę czekać"

Nadziei na odnalezienie swojej siostrzenicy nie straciła też Izabela Jankowska z Koła. 24 lata temu jej 10-letnia chrześniaczka Andżelika Rutkowska wyszła z domu pobawić się. Ślad po niej zaginął.

- Póki sprawa się nie rozwiąże i nie wyjaśni się, co się stało, no to cały czas będę czekać - zapewnia Izabela Jankowska, ciocia Andżeliki Rutkowskiej.

Rodziny czekają, choć z upływem czasu szanse na odnalezienie zaginionych są coraz mniejsze. Miłość, tęsknota i niepewność, co stało się z bliską osobą, z biegiem lat jednak nie maleją.

- Oczekiwanie jest właściwie cały czas. Z każdym rokiem jest ono silniejsze. Nawet jeśli umysł podpowiada, że po 20 latach ta szansa na odnalezienie jest znikoma, to i tak serce każe wierzyć, że ta osoba żyje - tłumaczy Izabela Jezierska-Świergiel z Fundacji ITAKA.

"Żyjemy w takim zawieszeniu"

Przez lata odbyło się wiele śledztw w tych sprawach. Byli detektywi, jasnowidze, ale również oszuści, którzy próbowali przy okazji tragedii zarobić.

- Żadnego telefonu, żadnego listu. Nikt przez 26 lat nie upomniał się o pieniądze, nie dał znać, gdzie Ania jest. Nie dał znać, czy cokolwiek widział - opowiada Dominik Jałowiczor.

- Te rodziny bardzo często zostają w tym świecie, w którym doszło do tego zaginięcia. Zostają w tym miejscu, w tym mieszkaniu, bojąc się zmienić numer telefonu, bo może ta osoba będzie chciała się skontaktować - wyjaśnia Izabela Jezierska-Świergiel.

Słowa pani Izabeli Jezierskiej-Świergiel potwierdza fakt, że z ciocią Andżeliki Rutkowskiej ekipa "Faktów" TVN rozmawiała w tym samym pokoju, z którego 10-latka po raz ostatni wyszła. - Cały czas się czeka. My to żyjemy w takim zawieszeniu, dopóki się ta sprawa nie wyjaśni - mówi pani Izabela Jankowska.

Rodziny zaginionych wierzą, że na pewno ktoś coś widział, albo ktoś coś wie.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS