Trudna wiosna dla alergików. W tym roku pyłki są bardziej dokuczliwe

28.04.2019 | Trudna wiosna dla alergików. W tym roku pyłki są bardziej dokuczliwe
28.04.2019 | Trudna wiosna dla alergików. W tym roku pyłki są bardziej dokuczliwe
Marek Nowicki | Fakty TVN
28.04.2019 | Trudna wiosna dla alergików. W tym roku pyłki są bardziej dokuczliweMarek Nowicki | Fakty TVN

Bez deszczu, za to wietrznie i ciepło, i tak od tygodni. Sucha wiosna jest trudna dla alergików. Pyłków jest więcej i więcej jest osób uczulonych.

Tak pięknie i dlatego tak źle - nie było od dawna. Potwierdzają to pacjenci i alergolodzy, w laboratoriach i w szpitalach.

- Ten rok jest wyjątkowo zły. Sucha pogoda, silny wiatr, który unosi pyły, plus duże zanieczyszczenie powietrza powodują, że pyłki roślin stają się o wiele bardziej agresywne i powodują częściej dolegliwości niż w poprzednich latach - tłumaczy prof. Piotr Kuna, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

Ludzie się duszą, świszczą oskrzela, na skórze wysypki, oczy i nos zatkane. Prawdziwy koszmar. - Zaczęłam mieć objawy na początku marca i, rzeczywiście, alergia utrzymuje się dłużej - mówi pani Marta.

Winowajcy na dłoni

Sprawców jest wielu. Jeden z głównych to brzoza i jej pyłki. Widoczne są jak na dłoni na pasku, który je zbiera. - Bardzo dużo znaleźliśmy pyłków brzozy, które w takich ilościach nie powinny być - pokazuje dr hab. Dorota Maszkowska z UJ.

Lekarze alarmują, że w tym roku zaczęli się uczulać także ci, którzy do tej pory nie mieli kłopotów z pyłkami. Już co drugi Polak jest alergikiem. To prawdziwa i kosztowna dla gospodarki epidemia. Niewyspani, zmęczeni, niedotlenieni ludzie z powodu alergii biorą zwolnienia lub są mniej efektywni w pracy i, jak się okazuje, niebezpieczni na drodze.

- Osoby cierpiące na alergię dwukrotnie częściej powodują wypadki samochodowe. Jedzie samochód po pięknej, prostej drodze i się rozbija nagle na drzewie. Dlaczego? Bo człowiek kichnął. To są osoby zmęczone, niewyspane, bo przez zatkany nos nie da się oddychać - mówi prof. Piotr Kuna.

Warto myć twarz

Z atakiem pyłków możemy sobie w pierwszej kolejności radzić sami. Trzeba często przemywać twarz i oczy, zwłaszcza po powrocie do domu. Powietrze w pokoju, gdzie śpimy, dobrze jest nawilżać. Należy też pamiętać o zmianie filtrów powietrza w samochodzie. Można też się wspomagać lekami antyalergicznymi, które są dostępne bez recepty. Jeżeli nic nie pomaga, nie odwlekajmy wizyty u lekarza.

- Na szczęście jest to już końcówka i weekend majowy zapewne będzie bardzo dobry dla alergików, bo spada stężenie pyłków brzozy - stwierdza prof. Ewa Czarnobilska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Niestety, to dobra informacja jedynie na najbliższe dni. Bo już za chwilę, jak tylko skończą drzewa, pylić zaczną trawy i chwasty.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS