"Pływający Czarnobyl może być bardzo niebezpieczny". Wyruszył w pierwszy rejs

06.07 | "Pływający Czarnobyl może być bardzo niebezpieczny". Wyruszył w pierwszy rejsYouTube/osatom

Akademik Łomonosow to pierwsza na świecie pływająca elektrownia jądrowa, która rusza w dziewiczy rejs. Kierunek - Arktyka. Dla Rosji to ziemia obiecana. Cenna nie tylko ze względu na ropę i gaz. Kreml szacuje zyski, a ekolodzy straty. I alarmują - dwa rektory na niespokojnych wodach - to przepis na katastrofę.

Pływająca elektrownia atomowa jest dla Rosjan przykładem rewolucji naukowo technicznej, chociaż nie ma silników, trzeba ją holować, a z daleka przypomina statek handlowy.

- To bardzo ważny projekt dla Rosji, ale też dla świata. Po raz pierwszy w dowolnym miejscu mórz i oceanów można umieścić źródło energii elektrycznej dla miast, zakładów przemysłowych i platform wiertniczych - mówi Leonid Primak z Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Służby Państwowej przy prezydencie Rosji.

W superwytrzymałym hangarze ustawionym na pływającej platformie ukryte są dwa reaktory atomowe. Para wodna, którą produkują, napędza turbiny o łącznej mocy 70 megawatów. Wystarczy dla stutysięcznego miasta. Oprócz tego Akademik Łomonosow, zacumowany przy nabrzeżu, może dostarczyć gorącą i odsoloną wodę.

- Według nas może być bardzo niebezpieczny. Jest czasami nazywany "pływającym Czarnobylem". To barka, która będzie zacumowana w surowych warunkach Arktyki. Piętrząca się kra może ją uszkodzić, a sztorm może wyrzucić na brzeg - przekonuje Andriej Ałłachwierdow z Greenpeace Rosja.

Rozgrywka o złoża

Ale dla rosyjskich władz ta pływająca elektrownia to ważny element programu podboju Arktyki, obszaru o strategicznym znaczeniu dla Moskwy. Globalne ocieplenie powoduje, że lodów na Dalekiej Północy jest coraz mniej, za to coraz więcej udokumentowanych złóż surowców naturalnych.

12 lat temu Rosjanie ustawili swoją flagę z tytanu na dnie morza, dokładnie na biegunie północnym. A teraz proszą ONZ, by uznał ich prawa do szelfu kontynentalnego aż do samego bieguna.

- Dzisiaj na Arktykę przypada ponad 10 procent wszystkich inwestycji w Federacji Rosyjskiej. I jestem przekonany, że znaczenie czynnika arktycznego w gospodarce kraju będzie wyłącznie rosło – stwierdził 9 kwietnia prezydent Rosji Władimir Putin.

Wysokie zyski

Na rosyjskich obszarach związanych z Daleką Północą - to w sumie osiem regionów - mieszka dwa i pół miliona ludzi, czyli zaledwie dwa procent mieszkańców Rosji. Ale tworzą 20 procent PKB. O rosyjskie interesy w regionie mają zadbać specjalnie powołane i wzmacniane wojska arktyczne. I nowe bazy wojskowe za kołem podbiegunowym.

- Arktyka dla Rosji to nie jest po prostu strefa interesów. To nasz dom. Ważne są nie tylko surowce naturalne, ale - może nawet ważniejsze - szlaki komunikacyjne - mówi Siergiej Pisariew, szef Grupy Polarnej Oceanologii Instytutu Oceanologii Rosyjskiej Akademii Nauk.

Przede wszystkim ten najważniejszy: Północny Szlak Morski. O wiele krótszy niż trasa przez kanał Sueski. Każdy rejs statku transportowego czy tankowca płynącego wzdłuż północnych wybrzeży Rosji pozwoliłby zaoszczędzić dziesiątki, a nawet setki tysięcy dolarów.

Surowce naturalne Arktyki będą dostępne nie wcześniej niż za kilkadziesiąt lat, ale Kreml doskonale rozumie, że w historii świata to zaledwie chwila. Już teraz trzeba walczyć z międzynarodową konkurencją, która też chciałaby sięgnąć po bogactwa dalekiej północy.

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: YouTube/osatom

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS