AI coraz bardziej obecna w medycynie. "Eliminujemy to ogniwo, które czasem nie jest najmocniejsze, czyli nas"

Źródło:
Fakty TVN
AI coraz bardziej obecna w medycynie. "Eliminujemy to ogniwo, które czasem nie jest najmocniejsze, czyli nas"
AI coraz bardziej obecna w medycynie. "Eliminujemy to ogniwo, które czasem nie jest najmocniejsze, czyli nas"
Marek Nowicki/Fakty TVN
AI coraz bardziej obecna w medycynie. "Eliminujemy to ogniwo, które czasem nie jest najmocniejsze, czyli nas"Marek Nowicki/Fakty TVN

Tak, to będzie absolutnie zrozumiałe, jeśli u części osób będzie to budzić na początku niepokój. Chodzi o sztuczną inteligencję w medycynie. Nie tylko na etapie diagnozy, ale nawet na sali operacyjnej. Okazuje się, że może być nawet 100 razy szybsza, niż wykonujący zabieg człowiek. Nie ma jednak mowy o tym, by komputer całkowicie zastąpił lekarza.

Laser usuwa jaskrę z oka pacjenta przy wsparciu sztucznej inteligencji. Robi to sprawnie, dokładnie i bardzo szybko. Lekarze z Katowic pochwalili się we wtorek tą kosmiczną technologią.

- Oczywiście, przygotowanie do tego lotu trochę trwa. Lot bardzo krótki, można powiedzieć, kosmiczny, tylko dwie sekundy, natomiast przygotowanie będzie trwało troszeczkę dłużej, ale sam zabieg: dwie sekundy - opisuje profesor Edward Wylęgała z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach.

Sztuczna inteligencja widzi więcej niż lekarz diagnozujący i operujący pacjenta. Widzi na przykład barwy w o wiele szerszym zakresie, może więc dokładniej pokierować wiązką lasera.

Przyszłość wykorzystywania AI w medycynie

- Przez to zabieg nie trwa 5 minut, tylko 2-3 sekundy, więc eliminujemy to ogniwo, które czasem nie jest najmocniejsze, czyli nas - tłumaczy doktor Bartłomiej Bolek, okulista z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach.

Nas, czyli lekarzy. Pacjenci nie muszą się jednak niczego obawiać, nad zabiegiem cały czas czuwa lekarz, który bierze odpowiedzialność za jego efekt. Tak właśnie będzie wyglądać w przyszłości wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie. Inteligentne oprogramowania pod kontrolą specjalistów będą pomagać w diagnozie pacjentów. Już działa polski startup do wyszukiwania zmian nowotworowych prostaty na zdjęciach z rezonansu magnetycznego.

- Możliwe, że docelowo będzie to wyglądało tak, że radiolog będzie tak jakby drugą opinią i możliwe, że radiolog będzie dokonywał weryfikacji tego raportu, który sztuczna inteligencja przygotowała. Jest to absolutnie realny scenariusz - mówi Piotr Sobecki z Centrum Innowacji Medycyny Cyfrowej.

ZOBACZ TEŻ: 10 finalistek w konkursie Miss AI. Żadna z nich nie istnieje

Wybory Miss AI. Ogłoszono listę "finalistek", żadna nie istnieje
Wybory Miss AI. Ogłoszono listę "finalistek", żadna nie istnieje Instagram/@oliviaislivinghigh, kenza.layli, aisenailik, annekerdi, zarashatavari, aiyana_rainbow

Scenariuszy jest wiele

Tych scenariuszy na współpracę wirtualno-ludzką jest wiele. Niewykluczone, że wkrótce, podczas wizyty pacjenta w gabinecie, lekarz nie będzie już musiał tracić czasu na wpisywanie danych do komputera. Nie będzie też musiał wypisywać recepty, bo rozmowy z pacjentem, za jego zgodą, zarejestruje specjalna aplikacja, która sama wpisze do karty dolegliwości, na które uskarża się chory, a potem wypisze mu receptę podyktowaną przez lekarza.

Przykładowo, jak pacjent mówi, że strzyka go w krzyżu, to czy system zapisze to do tej karty? - To właśnie decyzja jest lekarza, czy mamy to, co pacjent mówi, do dokumentacji wstawiać, czy może właśnie dopiero, jak lekarz postanawia, że ten fragment powinien trafić, to wtedy go uwzględniamy w dokumentacji - odpowiada Paweł Paczuski z Upmedic.

Wielu lekarzy już teraz korzysta z takiej pomocy. Sztuczna inteligencja sprawdza się też przy produkcji leków - niedawno opracowała nowy antybiotyk - oraz na salach operacyjnych. Już informowaliśmy o robocie ortopedycznym, który potrafi sugerować chirurgowi w trakcie zabiegu, jakiego powinien dokonać cięcia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS