AI coraz bardziej obecna w medycynie. "Eliminujemy to ogniwo, które czasem nie jest najmocniejsze, czyli nas"

Źródło:
Fakty TVN
AI coraz bardziej obecna w medycynie. "Eliminujemy to ogniwo, które czasem nie jest najmocniejsze, czyli nas"
AI coraz bardziej obecna w medycynie. "Eliminujemy to ogniwo, które czasem nie jest najmocniejsze, czyli nas"
Marek Nowicki/Fakty TVN
AI coraz bardziej obecna w medycynie. "Eliminujemy to ogniwo, które czasem nie jest najmocniejsze, czyli nas"Marek Nowicki/Fakty TVN

Tak, to będzie absolutnie zrozumiałe, jeśli u części osób będzie to budzić na początku niepokój. Chodzi o sztuczną inteligencję w medycynie. Nie tylko na etapie diagnozy, ale nawet na sali operacyjnej. Okazuje się, że może być nawet 100 razy szybsza, niż wykonujący zabieg człowiek. Nie ma jednak mowy o tym, by komputer całkowicie zastąpił lekarza.

Laser usuwa jaskrę z oka pacjenta przy wsparciu sztucznej inteligencji. Robi to sprawnie, dokładnie i bardzo szybko. Lekarze z Katowic pochwalili się we wtorek tą kosmiczną technologią.

- Oczywiście, przygotowanie do tego lotu trochę trwa. Lot bardzo krótki, można powiedzieć, kosmiczny, tylko dwie sekundy, natomiast przygotowanie będzie trwało troszeczkę dłużej, ale sam zabieg: dwie sekundy - opisuje profesor Edward Wylęgała z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach.

Sztuczna inteligencja widzi więcej niż lekarz diagnozujący i operujący pacjenta. Widzi na przykład barwy w o wiele szerszym zakresie, może więc dokładniej pokierować wiązką lasera.

Przyszłość wykorzystywania AI w medycynie

- Przez to zabieg nie trwa 5 minut, tylko 2-3 sekundy, więc eliminujemy to ogniwo, które czasem nie jest najmocniejsze, czyli nas - tłumaczy doktor Bartłomiej Bolek, okulista z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach.

Nas, czyli lekarzy. Pacjenci nie muszą się jednak niczego obawiać, nad zabiegiem cały czas czuwa lekarz, który bierze odpowiedzialność za jego efekt. Tak właśnie będzie wyglądać w przyszłości wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie. Inteligentne oprogramowania pod kontrolą specjalistów będą pomagać w diagnozie pacjentów. Już działa polski startup do wyszukiwania zmian nowotworowych prostaty na zdjęciach z rezonansu magnetycznego.

- Możliwe, że docelowo będzie to wyglądało tak, że radiolog będzie tak jakby drugą opinią i możliwe, że radiolog będzie dokonywał weryfikacji tego raportu, który sztuczna inteligencja przygotowała. Jest to absolutnie realny scenariusz - mówi Piotr Sobecki z Centrum Innowacji Medycyny Cyfrowej.

ZOBACZ TEŻ: 10 finalistek w konkursie Miss AI. Żadna z nich nie istnieje

Wybory Miss AI. Ogłoszono listę "finalistek", żadna nie istnieje
Wybory Miss AI. Ogłoszono listę "finalistek", żadna nie istnieje Instagram/@oliviaislivinghigh, kenza.layli, aisenailik, annekerdi, zarashatavari, aiyana_rainbow

Scenariuszy jest wiele

Tych scenariuszy na współpracę wirtualno-ludzką jest wiele. Niewykluczone, że wkrótce, podczas wizyty pacjenta w gabinecie, lekarz nie będzie już musiał tracić czasu na wpisywanie danych do komputera. Nie będzie też musiał wypisywać recepty, bo rozmowy z pacjentem, za jego zgodą, zarejestruje specjalna aplikacja, która sama wpisze do karty dolegliwości, na które uskarża się chory, a potem wypisze mu receptę podyktowaną przez lekarza.

Przykładowo, jak pacjent mówi, że strzyka go w krzyżu, to czy system zapisze to do tej karty? - To właśnie decyzja jest lekarza, czy mamy to, co pacjent mówi, do dokumentacji wstawiać, czy może właśnie dopiero, jak lekarz postanawia, że ten fragment powinien trafić, to wtedy go uwzględniamy w dokumentacji - odpowiada Paweł Paczuski z Upmedic.

Wielu lekarzy już teraz korzysta z takiej pomocy. Sztuczna inteligencja sprawdza się też przy produkcji leków - niedawno opracowała nowy antybiotyk - oraz na salach operacyjnych. Już informowaliśmy o robocie ortopedycznym, który potrafi sugerować chirurgowi w trakcie zabiegu, jakiego powinien dokonać cięcia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Warto odnotować dane, które jasno pokazują, że o problemach psychicznych młodych ludzi trzeba mówić. Kolejny rok spadła liczba samobójstw wśród młodzieży. To cieszy ekspertów, bo oznacza, że rośnie świadomość społeczna problemu. Jednak - jak mówią - jeszcze jest wiele do zrobienia.

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Źródło:
Fakty TVN

To miał być zwykły kurs na lotnisko w Phoenix w Arizonie. Mike Johns był na dobrej drodze do czasu, kiedy autonomiczna taksówka zawiesiła się. Samochód bez celu krążył po parkingu.

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

Źródło:
Fakty TVN

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę 26 stycznia. Zebrane pieniądze wesprą dziecięcą onkologię i hematologię. Liczy się każdy grosz, a razem możemy więcej. Sześcioletnia Pola i jej historia udowadniają, że wspierając Orkiestrę - wspieramy chore dzieci.

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co decyzje Donalda Trumpa mogą oznaczać dla Polski? Ważne są kwestie imigrantów, handlu, bezpieczeństwa. Premier Donald Tusk poruszył kwestię ewentualnej deportacji nielegalnie przebywających w USA Polaków. Eksperci wskazują na kwestie taryf i bezpieczeństwa. Mariusz Błaszczak cieszy się przede wszystkim z deklaracji Trumpa, że są tylko dwie płci.

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dla mnie najbardziej interesujące jest to, czego nie usłyszeliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Szklarski. Amamerykanista i politolog komentował w programie wydarzenia wokół inauguracji Donalda Trumpa. Jak zauważył, "nie usłyszeliśmy ostrych deklaracji antychińskich" z ust Trumpa.

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

Źródło:
TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Bicie monety do tej pory zarezerwowane było dla koronowanych głów, ale Donald Trump na trzy dni przed inauguracją wypuścił swoją własną kryptomonetę. Tylko w ciągu 24 godzin od debiutu Trump teoretycznie zarobił kilkadziesiąt miliardów dolarów i dołączył do grona najbogatszych ludzi na świecie.

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS