AI coraz bardziej obecna w medycynie. "Eliminujemy to ogniwo, które czasem nie jest najmocniejsze, czyli nas"

Źródło:
Fakty TVN
AI coraz bardziej obecna w medycynie. "Eliminujemy to ogniwo, które czasem nie jest najmocniejsze, czyli nas"
AI coraz bardziej obecna w medycynie. "Eliminujemy to ogniwo, które czasem nie jest najmocniejsze, czyli nas"
Marek Nowicki/Fakty TVN
AI coraz bardziej obecna w medycynie. "Eliminujemy to ogniwo, które czasem nie jest najmocniejsze, czyli nas"Marek Nowicki/Fakty TVN

Tak, to będzie absolutnie zrozumiałe, jeśli u części osób będzie to budzić na początku niepokój. Chodzi o sztuczną inteligencję w medycynie. Nie tylko na etapie diagnozy, ale nawet na sali operacyjnej. Okazuje się, że może być nawet 100 razy szybsza, niż wykonujący zabieg człowiek. Nie ma jednak mowy o tym, by komputer całkowicie zastąpił lekarza.

Laser usuwa jaskrę z oka pacjenta przy wsparciu sztucznej inteligencji. Robi to sprawnie, dokładnie i bardzo szybko. Lekarze z Katowic pochwalili się we wtorek tą kosmiczną technologią.

- Oczywiście, przygotowanie do tego lotu trochę trwa. Lot bardzo krótki, można powiedzieć, kosmiczny, tylko dwie sekundy, natomiast przygotowanie będzie trwało troszeczkę dłużej, ale sam zabieg: dwie sekundy - opisuje profesor Edward Wylęgała z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach.

Sztuczna inteligencja widzi więcej niż lekarz diagnozujący i operujący pacjenta. Widzi na przykład barwy w o wiele szerszym zakresie, może więc dokładniej pokierować wiązką lasera.

Przyszłość wykorzystywania AI w medycynie

- Przez to zabieg nie trwa 5 minut, tylko 2-3 sekundy, więc eliminujemy to ogniwo, które czasem nie jest najmocniejsze, czyli nas - tłumaczy doktor Bartłomiej Bolek, okulista z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach.

Nas, czyli lekarzy. Pacjenci nie muszą się jednak niczego obawiać, nad zabiegiem cały czas czuwa lekarz, który bierze odpowiedzialność za jego efekt. Tak właśnie będzie wyglądać w przyszłości wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie. Inteligentne oprogramowania pod kontrolą specjalistów będą pomagać w diagnozie pacjentów. Już działa polski startup do wyszukiwania zmian nowotworowych prostaty na zdjęciach z rezonansu magnetycznego.

- Możliwe, że docelowo będzie to wyglądało tak, że radiolog będzie tak jakby drugą opinią i możliwe, że radiolog będzie dokonywał weryfikacji tego raportu, który sztuczna inteligencja przygotowała. Jest to absolutnie realny scenariusz - mówi Piotr Sobecki z Centrum Innowacji Medycyny Cyfrowej.

ZOBACZ TEŻ: 10 finalistek w konkursie Miss AI. Żadna z nich nie istnieje

Wybory Miss AI. Ogłoszono listę "finalistek", żadna nie istnieje
Wybory Miss AI. Ogłoszono listę "finalistek", żadna nie istnieje Instagram/@oliviaislivinghigh, kenza.layli, aisenailik, annekerdi, zarashatavari, aiyana_rainbow

Scenariuszy jest wiele

Tych scenariuszy na współpracę wirtualno-ludzką jest wiele. Niewykluczone, że wkrótce, podczas wizyty pacjenta w gabinecie, lekarz nie będzie już musiał tracić czasu na wpisywanie danych do komputera. Nie będzie też musiał wypisywać recepty, bo rozmowy z pacjentem, za jego zgodą, zarejestruje specjalna aplikacja, która sama wpisze do karty dolegliwości, na które uskarża się chory, a potem wypisze mu receptę podyktowaną przez lekarza.

Przykładowo, jak pacjent mówi, że strzyka go w krzyżu, to czy system zapisze to do tej karty? - To właśnie decyzja jest lekarza, czy mamy to, co pacjent mówi, do dokumentacji wstawiać, czy może właśnie dopiero, jak lekarz postanawia, że ten fragment powinien trafić, to wtedy go uwzględniamy w dokumentacji - odpowiada Paweł Paczuski z Upmedic.

Wielu lekarzy już teraz korzysta z takiej pomocy. Sztuczna inteligencja sprawdza się też przy produkcji leków - niedawno opracowała nowy antybiotyk - oraz na salach operacyjnych. Już informowaliśmy o robocie ortopedycznym, który potrafi sugerować chirurgowi w trakcie zabiegu, jakiego powinien dokonać cięcia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS