AI coraz bardziej obecna w medycynie. "Eliminujemy to ogniwo, które czasem nie jest najmocniejsze, czyli nas"

Źródło:
Fakty TVN
AI coraz bardziej obecna w medycynie. "Eliminujemy to ogniwo, które czasem nie jest najmocniejsze, czyli nas"
AI coraz bardziej obecna w medycynie. "Eliminujemy to ogniwo, które czasem nie jest najmocniejsze, czyli nas"
Marek Nowicki/Fakty TVN
AI coraz bardziej obecna w medycynie. "Eliminujemy to ogniwo, które czasem nie jest najmocniejsze, czyli nas"Marek Nowicki/Fakty TVN

Tak, to będzie absolutnie zrozumiałe, jeśli u części osób będzie to budzić na początku niepokój. Chodzi o sztuczną inteligencję w medycynie. Nie tylko na etapie diagnozy, ale nawet na sali operacyjnej. Okazuje się, że może być nawet 100 razy szybsza, niż wykonujący zabieg człowiek. Nie ma jednak mowy o tym, by komputer całkowicie zastąpił lekarza.

Laser usuwa jaskrę z oka pacjenta przy wsparciu sztucznej inteligencji. Robi to sprawnie, dokładnie i bardzo szybko. Lekarze z Katowic pochwalili się we wtorek tą kosmiczną technologią.

- Oczywiście, przygotowanie do tego lotu trochę trwa. Lot bardzo krótki, można powiedzieć, kosmiczny, tylko dwie sekundy, natomiast przygotowanie będzie trwało troszeczkę dłużej, ale sam zabieg: dwie sekundy - opisuje profesor Edward Wylęgała z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach.

Sztuczna inteligencja widzi więcej niż lekarz diagnozujący i operujący pacjenta. Widzi na przykład barwy w o wiele szerszym zakresie, może więc dokładniej pokierować wiązką lasera.

Przyszłość wykorzystywania AI w medycynie

- Przez to zabieg nie trwa 5 minut, tylko 2-3 sekundy, więc eliminujemy to ogniwo, które czasem nie jest najmocniejsze, czyli nas - tłumaczy doktor Bartłomiej Bolek, okulista z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach.

Nas, czyli lekarzy. Pacjenci nie muszą się jednak niczego obawiać, nad zabiegiem cały czas czuwa lekarz, który bierze odpowiedzialność za jego efekt. Tak właśnie będzie wyglądać w przyszłości wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie. Inteligentne oprogramowania pod kontrolą specjalistów będą pomagać w diagnozie pacjentów. Już działa polski startup do wyszukiwania zmian nowotworowych prostaty na zdjęciach z rezonansu magnetycznego.

- Możliwe, że docelowo będzie to wyglądało tak, że radiolog będzie tak jakby drugą opinią i możliwe, że radiolog będzie dokonywał weryfikacji tego raportu, który sztuczna inteligencja przygotowała. Jest to absolutnie realny scenariusz - mówi Piotr Sobecki z Centrum Innowacji Medycyny Cyfrowej.

ZOBACZ TEŻ: 10 finalistek w konkursie Miss AI. Żadna z nich nie istnieje

Wybory Miss AI. Ogłoszono listę "finalistek", żadna nie istnieje
Wybory Miss AI. Ogłoszono listę "finalistek", żadna nie istnieje Instagram/@oliviaislivinghigh, kenza.layli, aisenailik, annekerdi, zarashatavari, aiyana_rainbow

Scenariuszy jest wiele

Tych scenariuszy na współpracę wirtualno-ludzką jest wiele. Niewykluczone, że wkrótce, podczas wizyty pacjenta w gabinecie, lekarz nie będzie już musiał tracić czasu na wpisywanie danych do komputera. Nie będzie też musiał wypisywać recepty, bo rozmowy z pacjentem, za jego zgodą, zarejestruje specjalna aplikacja, która sama wpisze do karty dolegliwości, na które uskarża się chory, a potem wypisze mu receptę podyktowaną przez lekarza.

Przykładowo, jak pacjent mówi, że strzyka go w krzyżu, to czy system zapisze to do tej karty? - To właśnie decyzja jest lekarza, czy mamy to, co pacjent mówi, do dokumentacji wstawiać, czy może właśnie dopiero, jak lekarz postanawia, że ten fragment powinien trafić, to wtedy go uwzględniamy w dokumentacji - odpowiada Paweł Paczuski z Upmedic.

Wielu lekarzy już teraz korzysta z takiej pomocy. Sztuczna inteligencja sprawdza się też przy produkcji leków - niedawno opracowała nowy antybiotyk - oraz na salach operacyjnych. Już informowaliśmy o robocie ortopedycznym, który potrafi sugerować chirurgowi w trakcie zabiegu, jakiego powinien dokonać cięcia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS