Od pierwszych sygnałów do zawiadomienia prokuratury. Kalendarium działań służb w sprawie Mariana Banasia

Marian Banaś nie rezygnuje. "Walczy o to, by swoje życie ocalić"tvn24

Co PiS wiedziało o Marianie Banasiu, zanim został wybrany na szefa NIK? Jak sprawdzały go służby? Dlaczego opozycja, gdy przed głosowaniem domagała się informacji, była uciszana? Mnożą się pytania dotyczące szefa NIK. Zdaniem opozycji sprawa Banasia dotyczy już nie tylko jego samego. Oto kalendarium działań instytucji państwowych na podstawie dostępnych informacji.

Opozycja złożyła wniosek o upublicznienie pełnego kalendarium sprawy Mariana Banasia. Ten wniosek trudno będzie premierowi Mateuszowi Morawieckiemu po prostu zlekceważyć.

Politycy opozycji chcą wiedzieć, kto, kiedy i ile wiedział o majątku Mariana Banasia, zanim wybuchła afera, a on pełnił różne funkcje w państwie. Chcą wiedzieć, czy ktoś miał szansę zareagować w sprawie Mariana Banasia, a tego nie zrobił.

- Naszym zdaniem Centralne Biuro Antykorupcyjne wykonało swoją pracę w dosyć szybkim, jak na standardy tego typu postępowań, tempie - informuje Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Kalendarium

Nie trzeba odtajniać żadnych dokumentów ani sięgać po tajemną wiedzę służb specjalnych, by już dziś opisać podstawowe fakty w tej sprawie.

Według informacji "Faktów" już w listopadzie 2018 roku w Ministerstwie Finansów zaczęły krążyć informacje o problemach z majątkiem Mariana Banasia.

7 grudnia 2018 roku była sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i posłanka PO Izabela Leszczyna zapytała w piśmie koordynatora służb specjalnych o "nieścisłości w oświadczeniach majątkowych szefa KAS" i czy CBA z tym cokolwiek robi. - Człowiek... no, o podejrzanej uczciwości - tak mówiła wówczas o Marianie Banasiu Leszczyna.

Po miesiącu, 10 stycznia 2019 roku, posłanka PO dostała lakoniczną odpowiedź Mariusza Kamińskiego, że "CBA prowadzi analizę przedkontrolną". Czyli już wtedy oficjalnie było wiadomo, że coś może być nie tak, skoro agenci zaczęli prześwietlać Mariana Banasia.

16 kwietnia CBA wszczęło kontrolę oświadczeń majątkowych.

Kalendarium działań służb w sprawie Mariana BanasiaFakty TVN

Kropiwnicki ostrzegał z mównicy

30 sierpnia 2019 roku odbyła się debata w przedmiocie wyboru prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek odebrała głos posłowi PO Robertowi Kropiwnickiemu, gdy zapytał o wątpliwości w oświadczeniach majątkowych kandydata na szefa NIK.

- Te wszystkie rzeczy powinny być naprawdę bardzo, bardzo głęboko wyjaśnione, żeby nie było żadnych wątpliwości, na kogo i w jakich okolicznościach będziemy głosować - ostrzegał wówczas Robert Kropiwnicki.

Marian Banaś siedział w czasie debaty w ławach rządowych. Głosu nie zabrał żaden minister, lecz poseł PiS i ówczesny przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej Wojciech Szarama.

- Komisja (do spraw kontroli państwowej - przyp. red.) założyła, podejmując taką, a nie inną opinię (że Marian Banaś może być wybrany na szefa NIK - przyp. red.), że wszystkie czynności, które powinny przeprowadzić służby specjalne związane ze sprawdzaniem oświadczeń majątkowych kandydatów, zostały wykonane - oświadczył Szarama.

PiS ignorowało sygnały

Do 16 kwietnia CBA przeprowadzało analizę przedkontrolną oświadczeń majątkowych Mariana Banasia, a po 16 kwietnia - kontrolę. Już po wszczęciu regularnej kontroli Marian Banaś został awansowany z szefa Krajowej Izby Skarbowej na ministra finansów, a potem został wybrany na prezesa NIK.

Gdy Marian Banaś 30 sierpnia został wybrany na prezesa NIK, to oklaskiwali go najważniejsi ludzie w służbach specjalnych: koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik.

- Wszyscy posłowie PiS powinni byli wiedzieć, że Marian Banaś nie może zostać szefem NIK. Co więcej, poseł Kropiwnicki z mównicy przypomniał im o tym - komentuje dzisiaj Izabela Leszczyna.

Afera wybuchła dopiero po emisji materiału Bertolda Kittela w "Superwizjerze" TVN, który obnażył i upublicznił wszystko to, co najważniejsi politycy w państwie powinni byli wiedzieć dzięki działaniom polskiego państwa.

Zobacz więcej: "Pancerny Marian i pokoje na godziny". Reportaż "Superwizjera"

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS