"To jest gorsza afera niż Amber Gold". Poszkodowani chcą działań rządu

31.01.2020 | "To jest gorsza afera niż Amber Gold". Poszkodowani chcą działań rządu
31.01.2020 | "To jest gorsza afera niż Amber Gold". Poszkodowani chcą działań rządu
Arleta Zalewska | Fakty TVN
31.01.2020 | "To jest gorsza afera niż Amber Gold". Poszkodowani chcą działań rząduArleta Zalewska | Fakty TVN

W piątek do Sejmu przyszli przedstawiciele osób poszkodowanych w aferze GetBack. Oczekują powołania komisji śledczej, powołując się na raport Najwyższej Izby Kontroli. Z raportu wynika, że Komisja Nadzoru Finansowego nie zareagowała na informacje, które wskazywały na nieprawidłowości w GetBack.

- Poszkodowanych w aferze GetBack jest około 9 tysięcy osób, tu jest tylko garstka z nas. (...) Liczymy na to, że dostaniemy w końcu jakieś wsparcie i pomoc od rządu. Liczymy na to, że zostanie utworzona w końcu komisja śledcza - mówiła w piątek w Sejmie Aneta Kiegiel, członek zarządu Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack.

- Komisja powinna być, żebyśmy wszystko poznali od początku, dlaczego tak się działo - dodała poszkodowana Alina Mularczyk.

Poszkodowani powołują się na raport NIK

Pani Alina po upadku firmy GetBack straciła 50 tysięcy złotych oszczędności. W piątek do Sejmu przyszła na zaproszenie opozycji. Zaapelowała, by rządzący powołali komisję śledczą - tak, jak została powołana komisja śledcza w sprawie afery Amber Gold. - Myślę, że teraz, zwłaszcza po opublikowaniu raportu NIK, państwo zajmie się tym problemem - stwierdziła.

- To jest gorsza afera niż Amber Gold. Amber Gold nie było pod skrzydłami UKNF-u - przekonywała Elżbieta Wrzosek ze Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack.

Poszkodowani dostali od NIK bardzo konkretny argument, bo raport Izby obciąża winą za aferę GetBack Komisję Nadzoru Finansowego, nad którą z kolei nadzór sprawuje premier.

- KNF nie zareagował na informacje, które pozwoliłyby na wcześniejsze wykrycie nieprawidłowości w spółce - oświadczył prezes NIK Marian Banaś.

W Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego i samej komisji rządzą już ludzie wybrani przez PiS. To za rządów PiS klienci GetBack stracili oszczędności. Jednocześnie spółka GetBack w czasie swojej działalności współfinansowała wydarzenia z udziałem polityków PiS.

- Proszę pana Morawieckiego o spotkanie z nami, to są nasze oszczędności życia - zaapelowała w Sejmie Joanna Gajewska ze Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack.

- Trzeba wszelkie sprawy wyjaśnić i wyciągnąć wnioski, dlaczego po raz kolejny państwo nie zadziałało w sposób właściwy - twierdzi senator PiS Jan Maria Jackowski.

Zamiana ról PiS i PO

Dziś jednak nikt z PiS nie organizuje konferencji prasowych w sprawie GetBack, tak jak to robili to w szczycie afery Amber Gold, gdy trwały rządy PO-PSL.

- Musi być powołana komisja śledcza. Ci, którzy będą przeciw, po prostu przyznają się do winy - przekonywał w sierpniu 2012 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Jakie działania państwo podjęliście, żeby pomóc osobom poszkodowanym przede wszystkim w aferze Amber Gold - pytał rząd w marcu 2013 roku ówczesny poseł PiS Andrzej Duda.

Wtedy obecny prezydent stawał w obronie poszkodowanych i domagał się powołania komisji śledczej. - Nikt z nas nie wierzy, że PO się na to zgodzi, bo ten strach przed sprawą Amber Gold-OLT jest tam tak wielki, że to widać, on tam wyziera z każdego kąta - mówił we wrześniu 2012 roku Andrzej Duda.

Wtedy to Platforma Obywatelska powiedziała "nie" komisji śledczej. - Teraz (politycy PiS - przyp. red.) rozumieją, że musiałby przed nią stanąć premier Morawiecki i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nad spółką GetBack jego rząd roztoczył parasol ochronny - komentuje obecną sytuację posłanka PO Izabela Leszczyna.

Politycy PiS nie widzą dziś podstaw do tego, by Sejm zajął się sprawą poszkodowanych w sprawie GetBack tak samo, jak sprawą afery Amber Gold. Ich zdaniem, organy państwowe działają prawidłowo w sprawie GetBack. - To jest kolejna afera na rynku polskim, na rynku finansowym, z której nie wyciąga się jakichkolwiek wniosków - ocenił w Sejmie Mariusz Wójcik ze Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack.

Po upadku Amber Gold straty liczone były w milionach złotych. Straty wynikające z afery GetBack liczy się już w miliardach złotych.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS