Helsińska Fundacja Praw Człowieka sprawdziła, czy Polki mają dostęp do legalnej aborcji

05.12.2020 | Helsińska Fundacja Praw Człowieka sprawdziła, czy Polki mają dostęp do legalnej aborcji
05.12.2020 | Helsińska Fundacja Praw Człowieka sprawdziła, czy Polki mają dostęp do legalnej aborcji
Magda Łucyan | Fakty TVN
05.12.2020 | Helsińska Fundacja Praw Człowieka sprawdziła, czy Polki mają dostęp do legalnej aborcjiMagda Łucyan | Fakty TVN

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji wciąż nie został opublikowany, więc szpitale nie mają prawa odmawiać kobietom zaplanowanego zabiegu przerwania ciąży. Helsińska Fundacja Praw Człowieka sprawdziła, czy kobiety z ciężkim i nieodwracalnym uszkodzeniem płodu, skierowane na przerwanie ciąży, są przyjmowane do szpitali. Nie wszędzie są.

To, jak wygląda sytuacja po październikowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego w szpitalach w całej Polsce, postanowiła sprawdzić Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

- Dopóki wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie został formalnie opublikowany, do tego czasu nie doszło do zmiany stanu prawnego i nadal jest podstawa, by kobiety, które chcą wykonać zabieg przerwania ciąży, miały taką możliwość - podkreśla Jarosław Jagura z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Niektóre szpitale przekonują, że terminacja ciąży nadal jest wykonywana. Inne powołują się na klauzulę sumienia. Są też takie szpitale, jak Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Świdniku, który oficjalnie przyznał, że właśnie w związku z orzeczeniem Trybunału "nie ma obecnie możliwości przeprowadzenia zabiegu przerywania ciąży ze względów embriopatologicznych". Jednocześnie szpital podkreślił, że działają "w zgodzie z przepisami polskiego prawa".

Helsińska Fundacja Praw Człowieka odpowiada krótko: to nieprawda. - Brak wykonania tego zabiegu w obecnej sytuacji stanowi złamanie prawa - podkreśla Jarosław Jagura.

Różne tłumaczenia szpitali

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie w odpowiedzi na pytania Fundacji też przyznał, że terminacji ciąży z powodu ciężkiej i nieodwracalnej wady płodu nie wykonuje do czasu opublikowania "wiążących aktów prawnych". Pod pismem z odpowiedzią podpisał się kierownik kliniki ginekologii i położnictwa, a także dyrektor szpitala.

Gdy kilka dni później poprosiliśmy przedstawicieli szpitala o komentarz, nagle uległ on zmianie. W nowym piśmie przeczytaliśmy, że poprzednia odpowiedź była "jednostkową opinią", a stanowisko szpitala jest takie, że zabiegi są wykonywane.

Tyle w teorii. Praktyka w całym kraju wygląda zupełnie inaczej. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny szacuje, że szpitale, które wykonują terminację ciąży w przypadkach patologicznych wad płodu, stanowią 5 procent wszystkich szpitali.

- Około 80 przypadków legalnej aborcji musiałyśmy monitorować i wspierać kobiety od samego początku tej drogi do końca, bo im odmówiono, bo lekarz prowadzący ciążę powiedział, że "u nas na pewno nie" - mówi Krystyna Kacpura, dyrektorka wykonawcza Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Ogólnopolski Strajk Kobiet kolejne duże protesty zapowiada na 13 grudnia.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS