9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

Źródło:
Fakty TVN
"Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"
"Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Scenariusz klipu jest jak z filmu sensacyjno-wojennego. Dzieje się, jest tempo i puenta. To Akcja Demokracja namawia do udziału w wyborach do europarlamentu. Wciąż jeszcze można wziąć zaświadczenie i dopisać się do spisu wyborców, by głosować poza miejscem zamieszkania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca.

Aktywni Obywatele Powiatu Piaseczyńskiego zorganizowali akcję pro-frekwencyjną. Akcja została dobrze zorganizowana. Pan Stanisław wyjechał w trasę w samochodzie z przyczepką i billboardem, a na tym billboardzie hasło "Polska silna w Zjednoczonej Europie". Pozostali wolontariusze poszli z ulotkami.

- Kropka drąży skałę. Gdyby w każdej gminie znalazło się te kilka osób, miałoby to duże przełożenie - komentuje Anna Piłat z grupy Aktywni Obywatele Powiatu Piaseczyńskiego.

Cel akcji to jak najlepsza frekwencja w nadchodzących wyborach europejskich. - Byliśmy jako Polacy tak bardzo dumni w październiku, że cały świat zachwycił się naszą frekwencją, a my lubimy być dumni, podziwiamy naszych sportowców. To pomyślałam sobie: bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy - mówi Zofia Sanejko z grupy "Aktywni Obywatele Powiatu Piaseczyńskiego".

W tych wyborach właśnie o to chodzi, jaka ta Europa będzie. - Decyduje się jedność Europy. W sytuacji wojennej, którą mamy, to chyba nie ma ważniejszej rzeczy - podkreśla Anna Piłat.

Jak wyglądałaby Europa bez Unii?

Obywatele powiatu piaseczyńskiego działają ramię w ramię z Akcją Demokracja, która też zachęca do głosowania w wyborach i prezentuje spot z mocnym przekazem i hasłem "Nie oddamy Europy". Jedna ze scen klipu pokazuje, jak mogłaby wyglądać Europa, gdyby nie było Unii.

- Ten spot jest mocny i taki mocny ma być, żeby pokazać realny wybór, przed którym stoimy. Wspólnota wartości, zachodnia Unia Europejska czy dyktatura Putina - mówi Jakub Kocjan z Akcji Demokracja.

ZOBACZ TEŻ: "Myślicie, że was to nie dotyczy? Cóż, szumowiny…"

Polacy kręcą filmiki zachęcające do udziału w wyborach do PE
Polacy kręcą filmiki zachęcające do udziału w wyborach do PEAkcja Demokracja

Głosować można poza miejscem zamieszkania

Z zaświadczeniem o prawie do głosowania można zagłosować w każdej obwodowej komisji wyborczej w kraju lub za granicą. Na złożenie wniosku w urzędzie gminy lub miasta, gdzie jesteśmy zameldowani na pobyt stały, mamy czas do 6 czerwca.

- Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania możemy złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju, a mieście stołecznym Warszawa w urzędzie dzielnicy - informuje Jolanta Napłoszek, przedstawicielka Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w Urzędzie Dzielnicy Ursynów w Warszawie.

Do 6 czerwca możemy też złożyć wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania. Trzeba w nim wskazać adres, pod którym będziemy w dniu wyborów. Wniosek możemy złożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej - w urzędzie gminy, w której będziemy przebywać w dniu wyborów.

Zmień jednorazowo miejsce głosowania - witryna rządowa

Warto już teraz o tym pomyśleć, żeby 9 czerwca być gotowym.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS