Spotkanie Duda-McCain i kłótnia szefa MSZ z wiceszefem KE. Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium


Na 53. Konferencję Bezpieczeństwa w Monachium przybyli eksperci i politycy z całego świata. Przyleciał także m.in. wiceprezydent USA Mike Pence. W stolicy Bawarii jest również prezydent Polski, który spotkał się m.in. z republikańskim senatorem Johnem McCainem. Z kolei polski minister spraw zagranicznych spotkał się podczas panelu z wiceszefem Komisji Europejskiej. I pokłócił się z nim o Trybunał Konstytucyjny.

W trakcie pierwszego dnia Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. podczas panelu dotyczącego przyszłości Unii Europejskiej, doszło do ostrej wymiany zdaniem między szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim a wiceszefem KE Fransem Timmermansem. W trakcie swojego wystąpienia minister spraw zagranicznych Polski mówił o potrzebie elastyczności UE i stwierdził, że różnice między krajami Unii ujawniają się nie tylko pod względem stopnia integracji, lecz także pod względem wartości.

W tym momencie do dyskusji włączył się Timmermans. - Nie zgadzam się. (...) W zeszłym tygodniu w Rumunii ludzie, którzy mieli wrażenie, że rząd nie walczy z korupcją, natychmiast wyszli na ulice. Te wartości są podzielane przez wszystkich - powiedział wiceprzewodniczący KE. Wspomniał też o protestach kobiet w Polsce, "walczących o wartości". - UE opiera się na prawie i ustawach, przed sądem wszyscy są równi - kontynuował.

Waszczykowski pyta o Trybunał

W pewnym momencie Waszczykowski zapytał Timmermansa o to, "kiedy Trybunał Konstytucyjny powstanie w Holandii", z której pochodzi wiceszef KE. - Dzień, w którym rząd Holandii zaingerowałby w sądownictwo z pogwałceniem konstytucji byłby dniem, w którym wyszedłbym na ulicę. Jeśli w waszej konstytucji istnieje Trybunał Konstytucyjny, to proszę, szanujcie jej przepisy - odpowiedział unijny polityk.

- Proszę, pozwólcie nam szanować naszą własną konstytucję, a nie waszą wizję tej konstytucji - ripostował Waszczykowski.

- Poprosiliście o opinię Komisji Weneckiej w tej sprawie. Komisja wyraziła się bardzo jasno. Jedyne co od was dostali, to obraźliwa odpowiedz. Proszę, rozwiążmy to razem, współpracujmy - nie ustępował Timmermans.

Wymiana zdań między szefem polskiej dyplomacji a wiceszefem KE to nie jedyny polski wątek podczas pierwszego dnia konferencji. Prezydent Andrzej Duda wystąpił podczas panelu dotyczącego przyszłości zachodu. Wieczorem spotkał się w cztery oczy z republikańskim senatorem Johnem McCainem.

WYMIANA ZDAŃ MIĘDZY WITOLDEM WASZCZYKOWSKIM A FRANSEM TIMMERMANSEM:

Witold Waszczykowski: Kiedy Trybunał Konstytucyjny powstanie w Holandii? W związku z europejskim standardami. To retoryczne pytanie, nie musi pan odpowiadać.

Frans Timmermans: Z radością odpowiem. Dzień, w którym rząd Holandii zaingerowałby w sądownictwo z pogwałceniem konstytucji byłby dniem, w którym wyszedłbym na ulicę. Nie ma żadnego prawnego wymogu, by państwo miało Trybunał Konstytucyjny. Ale jeśli w waszej konstytucji istnieje Trybunał Konstytucyjny, to proszę, szanujcie jej przepisy.

WW: Ale czy możemy szanować własną konstytucję?

FT: Tak, proszę. O to prosimy jako Komisja Europejska, żebyście szanowali własną konstytucję.

WW: Proszę, pozwólcie nam szanować naszą własną konstytucję, a nie waszą wizję tej konstytucji. OK?

FT: Sami poprosiliście o opinię Komisji Weneckiej w tej sprawie. Komisja wyraziła się bardzo jasno. Jedyne co od was dostali, to obraźliwa odpowiedz i żadnej odpowiedzi na to, co do was napisali. Proszę, rozwiążmy to razem, współpracujmy.

Prowadzący debatę: Podoba mi się ta wymiana, ale musimy wrócić do tematu.

WW: Chciałem się tylko odnieść do ostatniego zdania o Komisji Weneckiej. Stanowisko Komisji Weneckiej - a właściwie jej rada, bo nie było stanowiska - brzmiała: w Polsce macie spór polityczny i rozwiążcie go politycznymi instrumentami, nie przez ingerencję zagranicznych instytucji.

FT: Teraz jesteśmy już na polu "alternatywnych faktów", ale OK, zostawmy to.

Autor: Paweł Łukasik / Źródło: Fakty TVN, PAP

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS