Spotkanie Duda-McCain i kłótnia szefa MSZ z wiceszefem KE. Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium


Na 53. Konferencję Bezpieczeństwa w Monachium przybyli eksperci i politycy z całego świata. Przyleciał także m.in. wiceprezydent USA Mike Pence. W stolicy Bawarii jest również prezydent Polski, który spotkał się m.in. z republikańskim senatorem Johnem McCainem. Z kolei polski minister spraw zagranicznych spotkał się podczas panelu z wiceszefem Komisji Europejskiej. I pokłócił się z nim o Trybunał Konstytucyjny.

W trakcie pierwszego dnia Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. podczas panelu dotyczącego przyszłości Unii Europejskiej, doszło do ostrej wymiany zdaniem między szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim a wiceszefem KE Fransem Timmermansem. W trakcie swojego wystąpienia minister spraw zagranicznych Polski mówił o potrzebie elastyczności UE i stwierdził, że różnice między krajami Unii ujawniają się nie tylko pod względem stopnia integracji, lecz także pod względem wartości.

W tym momencie do dyskusji włączył się Timmermans. - Nie zgadzam się. (...) W zeszłym tygodniu w Rumunii ludzie, którzy mieli wrażenie, że rząd nie walczy z korupcją, natychmiast wyszli na ulice. Te wartości są podzielane przez wszystkich - powiedział wiceprzewodniczący KE. Wspomniał też o protestach kobiet w Polsce, "walczących o wartości". - UE opiera się na prawie i ustawach, przed sądem wszyscy są równi - kontynuował.

Waszczykowski pyta o Trybunał

W pewnym momencie Waszczykowski zapytał Timmermansa o to, "kiedy Trybunał Konstytucyjny powstanie w Holandii", z której pochodzi wiceszef KE. - Dzień, w którym rząd Holandii zaingerowałby w sądownictwo z pogwałceniem konstytucji byłby dniem, w którym wyszedłbym na ulicę. Jeśli w waszej konstytucji istnieje Trybunał Konstytucyjny, to proszę, szanujcie jej przepisy - odpowiedział unijny polityk.

- Proszę, pozwólcie nam szanować naszą własną konstytucję, a nie waszą wizję tej konstytucji - ripostował Waszczykowski.

- Poprosiliście o opinię Komisji Weneckiej w tej sprawie. Komisja wyraziła się bardzo jasno. Jedyne co od was dostali, to obraźliwa odpowiedz. Proszę, rozwiążmy to razem, współpracujmy - nie ustępował Timmermans.

Wymiana zdań między szefem polskiej dyplomacji a wiceszefem KE to nie jedyny polski wątek podczas pierwszego dnia konferencji. Prezydent Andrzej Duda wystąpił podczas panelu dotyczącego przyszłości zachodu. Wieczorem spotkał się w cztery oczy z republikańskim senatorem Johnem McCainem.

WYMIANA ZDAŃ MIĘDZY WITOLDEM WASZCZYKOWSKIM A FRANSEM TIMMERMANSEM:

Witold Waszczykowski: Kiedy Trybunał Konstytucyjny powstanie w Holandii? W związku z europejskim standardami. To retoryczne pytanie, nie musi pan odpowiadać.

Frans Timmermans: Z radością odpowiem. Dzień, w którym rząd Holandii zaingerowałby w sądownictwo z pogwałceniem konstytucji byłby dniem, w którym wyszedłbym na ulicę. Nie ma żadnego prawnego wymogu, by państwo miało Trybunał Konstytucyjny. Ale jeśli w waszej konstytucji istnieje Trybunał Konstytucyjny, to proszę, szanujcie jej przepisy.

WW: Ale czy możemy szanować własną konstytucję?

FT: Tak, proszę. O to prosimy jako Komisja Europejska, żebyście szanowali własną konstytucję.

WW: Proszę, pozwólcie nam szanować naszą własną konstytucję, a nie waszą wizję tej konstytucji. OK?

FT: Sami poprosiliście o opinię Komisji Weneckiej w tej sprawie. Komisja wyraziła się bardzo jasno. Jedyne co od was dostali, to obraźliwa odpowiedz i żadnej odpowiedzi na to, co do was napisali. Proszę, rozwiążmy to razem, współpracujmy.

Prowadzący debatę: Podoba mi się ta wymiana, ale musimy wrócić do tematu.

WW: Chciałem się tylko odnieść do ostatniego zdania o Komisji Weneckiej. Stanowisko Komisji Weneckiej - a właściwie jej rada, bo nie było stanowiska - brzmiała: w Polsce macie spór polityczny i rozwiążcie go politycznymi instrumentami, nie przez ingerencję zagranicznych instytucji.

FT: Teraz jesteśmy już na polu "alternatywnych faktów", ale OK, zostawmy to.

Autor: Paweł Łukasik / Źródło: Fakty TVN, PAP

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS