Spotkanie Duda-McCain i kłótnia szefa MSZ z wiceszefem KE. Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium


Na 53. Konferencję Bezpieczeństwa w Monachium przybyli eksperci i politycy z całego świata. Przyleciał także m.in. wiceprezydent USA Mike Pence. W stolicy Bawarii jest również prezydent Polski, który spotkał się m.in. z republikańskim senatorem Johnem McCainem. Z kolei polski minister spraw zagranicznych spotkał się podczas panelu z wiceszefem Komisji Europejskiej. I pokłócił się z nim o Trybunał Konstytucyjny.

W trakcie pierwszego dnia Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. podczas panelu dotyczącego przyszłości Unii Europejskiej, doszło do ostrej wymiany zdaniem między szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim a wiceszefem KE Fransem Timmermansem. W trakcie swojego wystąpienia minister spraw zagranicznych Polski mówił o potrzebie elastyczności UE i stwierdził, że różnice między krajami Unii ujawniają się nie tylko pod względem stopnia integracji, lecz także pod względem wartości.

W tym momencie do dyskusji włączył się Timmermans. - Nie zgadzam się. (...) W zeszłym tygodniu w Rumunii ludzie, którzy mieli wrażenie, że rząd nie walczy z korupcją, natychmiast wyszli na ulice. Te wartości są podzielane przez wszystkich - powiedział wiceprzewodniczący KE. Wspomniał też o protestach kobiet w Polsce, "walczących o wartości". - UE opiera się na prawie i ustawach, przed sądem wszyscy są równi - kontynuował.

Waszczykowski pyta o Trybunał

W pewnym momencie Waszczykowski zapytał Timmermansa o to, "kiedy Trybunał Konstytucyjny powstanie w Holandii", z której pochodzi wiceszef KE. - Dzień, w którym rząd Holandii zaingerowałby w sądownictwo z pogwałceniem konstytucji byłby dniem, w którym wyszedłbym na ulicę. Jeśli w waszej konstytucji istnieje Trybunał Konstytucyjny, to proszę, szanujcie jej przepisy - odpowiedział unijny polityk.

- Proszę, pozwólcie nam szanować naszą własną konstytucję, a nie waszą wizję tej konstytucji - ripostował Waszczykowski.

- Poprosiliście o opinię Komisji Weneckiej w tej sprawie. Komisja wyraziła się bardzo jasno. Jedyne co od was dostali, to obraźliwa odpowiedz. Proszę, rozwiążmy to razem, współpracujmy - nie ustępował Timmermans.

Wymiana zdań między szefem polskiej dyplomacji a wiceszefem KE to nie jedyny polski wątek podczas pierwszego dnia konferencji. Prezydent Andrzej Duda wystąpił podczas panelu dotyczącego przyszłości zachodu. Wieczorem spotkał się w cztery oczy z republikańskim senatorem Johnem McCainem.

WYMIANA ZDAŃ MIĘDZY WITOLDEM WASZCZYKOWSKIM A FRANSEM TIMMERMANSEM:

Witold Waszczykowski: Kiedy Trybunał Konstytucyjny powstanie w Holandii? W związku z europejskim standardami. To retoryczne pytanie, nie musi pan odpowiadać.

Frans Timmermans: Z radością odpowiem. Dzień, w którym rząd Holandii zaingerowałby w sądownictwo z pogwałceniem konstytucji byłby dniem, w którym wyszedłbym na ulicę. Nie ma żadnego prawnego wymogu, by państwo miało Trybunał Konstytucyjny. Ale jeśli w waszej konstytucji istnieje Trybunał Konstytucyjny, to proszę, szanujcie jej przepisy.

WW: Ale czy możemy szanować własną konstytucję?

FT: Tak, proszę. O to prosimy jako Komisja Europejska, żebyście szanowali własną konstytucję.

WW: Proszę, pozwólcie nam szanować naszą własną konstytucję, a nie waszą wizję tej konstytucji. OK?

FT: Sami poprosiliście o opinię Komisji Weneckiej w tej sprawie. Komisja wyraziła się bardzo jasno. Jedyne co od was dostali, to obraźliwa odpowiedz i żadnej odpowiedzi na to, co do was napisali. Proszę, rozwiążmy to razem, współpracujmy.

Prowadzący debatę: Podoba mi się ta wymiana, ale musimy wrócić do tematu.

WW: Chciałem się tylko odnieść do ostatniego zdania o Komisji Weneckiej. Stanowisko Komisji Weneckiej - a właściwie jej rada, bo nie było stanowiska - brzmiała: w Polsce macie spór polityczny i rozwiążcie go politycznymi instrumentami, nie przez ingerencję zagranicznych instytucji.

FT: Teraz jesteśmy już na polu "alternatywnych faktów", ale OK, zostawmy to.

Autor: Paweł Łukasik / Źródło: Fakty TVN, PAP

Pozostałe wiadomości

"Fundusz, który miał im pomóc, któremu zaufały, zachował się jak ich sprawca przemocy" - ta wypowiedź członkini Stowarzyszenia Intro oddaje nastroje w organizacjach, które nie dostały pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań urzędników poprzedniego rządu wyłania się obraz instytucji, w której konkursy były po prostu ustawione.

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Kultury i Nauki podświetlony na niebiesko, na elewacji Stadionu Narodowego i jednego z warszawskich wieżowców - wyświetlony numer 116 000. To telefon, pod którym można uzyskać wsparcie w poszukiwaniu zaginionego dziecka.

Co ma zrobić rodzic, kiedy jego dziecko zaginie? Policja to jedno, ale powstała też infolinia ze wsparciem

Co ma zrobić rodzic, kiedy jego dziecko zaginie? Policja to jedno, ale powstała też infolinia ze wsparciem

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz klipu jest jak z filmu sensacyjno-wojennego. Dzieje się, jest tempo i puenta. To Akcja Demokracja namawia do udziału w wyborach do europarlamentu. Wciąż jeszcze można wziąć zaświadczenie i dopisać się do spisu wyborców, by głosować poza miejscem zamieszkania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca.

9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

Źródło:
Fakty TVN

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Paryżu rozpoczął się tenisowy turniej Roland Garros, a we Wrocławiu najmłodsi tenisiści mogli spróbować swoich sił w rozpoczętym Hubi Cup - turnieju w kategorii wiekowej Skrzatów, czyli dzieci do lat dwunastu. Patronem zawodów jest nie kto inny, jak Hubert Hurkacz, który ma już za sobą pierwszy mecz w Paryżu.

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

Rząd Donalda Tuska chciałby zademonstrować światu poprzez dyplomację, że nastąpiła zmiana władzy i temu służy zmiana ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jak mówił, w sytuacji, kiedy ma miejsce koabitacja, czyli rząd wywodzi się z innej formacji niż prezydent, "wówczas inicjatywa jest po stronie rządu".

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Źródło:
TVN24, PAP

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS