Trwa akcja szczepień w szkołach. "Chcemy normalnie funkcjonować"

W ciągu ostatniej doby zmarło 10 osób zakażonych koronawirusem. Osiem z nich było niezaszczepionych. Niech to zadziała jak przestroga, bo przed taką śmiercią akurat można się zabezpieczyć. Szczepienia wciąż są dostępne i bezpłatne. Młodzi ludzie mogą się już szczepić nawet w szkole.

Wyrok za życie wywrócone do góry nogami

Kobieta z Polski znalazła sprawiedliwość dopiero w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu i usłyszała, że w kraju była dyskryminowana. Kobieta rozwiodła się z mężem i związała z kobietą, a wtedy straciła szansę na życie z czworgiem własnych dzieci.

Prognoza pogody na piątek 17 września

W piątek w kraju będzie pochmurno z przejaśnieniami i przelotnym deszczem. Temperatura maksymalna wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Pomorzu do 20 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, na ogół zachodni. Ciśnienie spada.

"Żadnych argumentów merytorycznych", "nic nowego". Posłowie PiS nie chcieli słuchać, jak łamano prawo

Premier Morawiecki przekroczył swoje uprawnienia, minister Dworczyk nie dopełnił swoich obowiązków - prezes NIK Marian Banaś przypomniał o tzw. wyborach kopertowych i o ponad 76 milionach złotych, które kosztowały. W środę przedstawił raport posłom, ale posłowie Zjednoczonej Prawicy wyszli z sali. Posłanka PiS Anna Milczanowska stwierdziła, że Marian Banaś nie powiedział nic nowego, a poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski - że raport nie zawiera merytorycznych argumentów.

Wolne media, praworządność i możliwość wyboru. Tym jest demokracja

W Międzynarodowy Dzień Demokracji, który jest obchodzony 15 września, warto sobie przypomnieć, dlaczego warto o nią dbać. Demokracja to wolność słowa i wolność wyboru. Demokracja to konstytucja i trójpodział władzy. Demokracja to obywatele, to prawa człowieka i prawo głosu. Demokracja to też niezależne media.

"Orzekanie przez sędziów, którzy są nominowani przez neo-KRS, jest niebezpieczne dla obywateli"

Nie będę orzekał z sędzią, który nie ma prawa orzekać - tłumaczy sędzia Piotr Gąciarek, mówiąc o osobie, która została powołana na urząd sędziego na wniosek nowej KRS. Także Europejski Trybunał Praw Człowieka i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dostrzega problemy w polskiej procedurze powoływania sędziów - głównym zarzutem jest to, że ogromna większość członków Krajowej Rady Sądownictwa to nominaci polityczni, w tym wszyscy członkowie sędziowie.

Uchwały "anty-LGBT" nie zostały uchylone. Sejmiki miały czas do wtorku

Do wtorku województwa małopolskie, podkarpackie, łódzkie, świętokrzyskie i lubelskie miały czas na wysłanie do Komisji Europejskiej wyjaśnień w sprawie tak zwanych uchwał anty-LGBT. Komisja Europejska i Parlament Europejski krytycznie patrzą na dokumenty, które uznają za przejaw dyskryminacji wobec mniejszości seksualnych. Władze samorządowe, w których większość ma PiS, nie uchyliły jednak tych uchwał. Grozi im utrata środków unijnych.

Protestujący pracownicy ochrony zdrowia reagują na wpis senatora PiS

Senator PiS Stanisław Karczewski w sobotę odniósł się do trwającego protestu pracowników ochrony zdrowia. Na Twitterze opublikował swoje zdjęcie przy pracy w gabinecie lekarskim z podpisem: "jedni protestują, inni pracują". Jego wpis skomentowali między innymi protestujący, wskazując, że wielu pracowników ochrony podczas sobotniej manifestacji było przed czy po dyżurze, lub w pracy.

Szczepienia w szkołach ruszają, ale chętnych jest niewielu

Do minionego piątku szkoły czekały na deklaracje od rodziców, którzy wyrażają zgodę na szczepienie dziecka. To od liczby chętnych uzależnione jest to, czy w danej szkole powstanie punkt szczepień. Z kolei od poziomu wyszczepienia dzieci może zależeć to, jak będzie wyglądał obecny rok szkolny.