300 księży molestowało 1000 dzieci, a Kościół ukrywał sprawę. Watykan: wstyd i ból


Tysiąc stron raportu i tysiąc ofiar księży pedofilów w Pensylwanii. Trzystu księży molestowało tam dzieci przez dziesiątki lat.

Raport, który wielka ława przysięgłych stanu Pensylwania opublikowała po 18 miesiącach śledztwa, wstrząsnął Ameryką. Przez ostatnich 70 lat księża katoliccy z tego stanu dopuszczali się makabrycznych aktów pedofilii i to na ogromna skalę.

- Księża gwałcili małych chłopców i dziewczynki, a ludzie Kościoła, którzy byli za nich odpowiedzialni, nie tylko nic z tym nie robili, ale wręcz ukrywali wszystko przez dziesięciolecia - mówi Josh Shapiro, prokurator generalny stanu Pensylwania.

Dowody leżały w kościelnych archiwach. Powołany przez prokuraturę zespól przeanalizował ponad 2 miliony tajnych dokumentów. Opisywane tam historie są szokujące. Jeden z księży dopuszczał się gwałtów na pięciu małych dziewczynkach, z których najmłodsza miała zaledwie 1,5 roku, inny duchowny zgwałcił 10-letniego chłopca w tak brutalny sposób, że doprowadził do jego śmierci.

- Wielka ława przysięgłych zgromadziła łącznie dowody przeciwko 301 księżom - seksualnym drapieżnikom w sutannach - dodaje Josh Shapiro.

Sprawiedliwości nie stanie się zadość?

Przed sądem odpowie zaledwie dwóch z nich. Większość przestępstw uległa bowiem przedawnieniu, ponieważ biskupi w Pensylwanii z przerażającymi raportami nie robili nic, księży - zwyrodnialców co najwyżej przenosili do innej parafii.

- Chcę wyrazić mój smutek i przeprosić ofiary molestowania seksualnego. Zostaliście zdradzeni przez ludzi, którzy uważali się za sługi Boże - mówi bp Lawrence Thomas Persico z diecezji Erie w Pensylwanii.

Watykan odczuwa ból i wstyd w reakcji na raport - takie oświadczenie wydal rzecznik Stolicy Apostolskiej nazywając czyny jakich dopuścili się księża "straszliwymi przestępstwami".

- Ofiary powinny wiedzieć, że papież stoi po ich stronie. Ci, którzy ucierpieli, są dla niego priorytetem, a Kościół chce ich wysłuchać, by wykorzenić tę tragiczną makabrę, niszczącą życie niewinnych - podaje rzecznik prasowy Watykanu Greg Burke.

"Nie da się wymazać z pamięci"

W jednej z diecezji grupa duchownych zmuszała nastolatka do pozowania nago na krzyżu - z raportu wynika, że wszyscy księża z wielka radością fotografowali się na tle tej makabrycznej sceny, zdjęcia są obecnie częścią materiału dowodowego.

- Kto by nam uwierzył w 1948 roku!? Ksiądz? Molestował? Nie mieliśmy najmniejszych szans na pomoc od kogokolwiek - zwierza się Robert Corby, ofiara molestowania seksualnego.

- Jeśli ksiądz dotykał cię, krzywdził każdego dnia... Czegoś takiego nie da się wymazać z pamięci - wyznaje inna ofiara, Shaun Dougherty.

Ostatni raz tak burzliwa dyskusja na temat pedofilii w amerykańskim Kościele katolickim wybuchła po ujawnieniu przez media skandalu w Bostonie w 2002 roku. Teraz coraz głośniej mówi się, że śledztwo podobne do tego w Pensylwanii należy rozszerzyć na cały kraj.

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego.

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS