Stwierdzili, że Filipa można wyleczyć w Polsce. Chłopiec miał trzy operacje, wciąż nie chodzi

13.04.2018 | Stwierdzili, że Filipa można wyleczyć w Polsce. Chłopiec miał trzy operacje, wciąż nie chodzi
13.04.2018 | Stwierdzili, że Filipa można wyleczyć w Polsce. Chłopiec miał trzy operacje, wciąż nie chodzi
Marek Nowicki | Fakty TVN
13.04.2018 | Stwierdzili, że Filipa można wyleczyć w Polsce. Chłopiec miał trzy operacje, wciąż nie chodziMarek Nowicki | Fakty TVN

Jeżeli nie jesteś w stanie wykonać zabiegu perfekcyjnie, to dziecko staje się przedmiotem eksperymentu - mówi światowej sławy specjalista doktor Dror Paley, kiedy słyszy historię Filipa. Chłopczyk ma prawie 3 lata i wciąż nie chodzi. Mógł jechać do kliniki w Ameryce, ale NFZ wysłał go szpitala w Polsce. Ta decyzja oznacza teraz potworny ból.

Filipa Sucheckiego odwiedzamy w Żyrardowie. Chłopczyk urodził się z niedorozwojem kończyn dolnych - między innymi brakuje mu w obu nogach kości strzałkowych. W zeszłym roku przeszedł w Poznaniu trzy operacje. Miał po nich stanąć na nogi. Tak się jednak nie stało.

Matce trudno o tym mówić. - Po prostu jestem załamana, nie potrafię sobie z tym poradzić - mówi Paulina Kołosowska, mama Filipa. Jest załamana, bo zabiegi były ciężkie. Ponieważ nie ma rezultatu, wszystko trzeba powtórzyć. W Poznaniu przyznają, że operacje nie udały się. - Niestety doszło do szybkiego nawrotu tej deformacji - mówi dr Milud Ibrahim Shadi z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Degi w Poznaniu. - Prawdopodobnie to jest związane z ciężką postacią (tej choroby - przyp. red.) - dodaje.

Bez zgody NFZ

Mama Filipa od początku chciała, żeby jej dziecko było operowane na Florydzie u doktora Drora Paleya, który opracował metodę rekonstrukcji nóg u dzieci i robi to od lat doskonale. Narodowy Fundusz Zdrowia odmówił jednak refundacji leczenia za granicą. - Myślałam, że lekarze są w stanie to zrobić. Zaufałam, mimo że nie jestem osobą, która ufa tak szybko. Uwierzyłam po prostu. Niepotrzebnie. Tylko skrzywdzili mi dziecko - mówi mama Filipa.

Fundusz odmówił, bo krajowy konsultant do spraw ortopedii napisał opinię, że zabieg u Filipa można wykonać w Polsce. - W Polsce głównymi ośrodkami, które się tym zajmują są: klinika, którą kieruję w Otwocku i klinika w Poznaniu - mówi prof. Jarosław Czubak, konsultant krajowy w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

"Przedmiot eksperymentu"

Doktor Dror Paley szkoli polskich lekarzy i studentów m.in. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Uważa jednak, że na razie w Polsce nie ma nikogo, kto mógłby samodzielnie u Filipa dobrze taki zabieg przeprowadzić. A jednak operacja się odbyła. - Dla mnie osobiście jest to niedopuszczalne. Taki przypadek miałem też wczoraj, kiedy konsultowałem pacjentów. Te dzieci potraktowano trochę jak świnki doświadczalne. Te operacje są trudne - jeżeli umiesz je wykonywać perfekcyjnie, to powinieneś je robić. Jeżeli nie jesteś w stanie wykonać zabiegu perfekcyjnie, to dziecko staje się przedmiotem eksperymentu - mówi dr Paley.

Lekarze z Poznania w kwietniu chcieli po raz czwarty operować Filipa. Rodzina się nie zgodziła i zaczęła w desperacji zbierać pieniądze na wyjazd za granicę.

Mimo to, polscy ortopedzi nadal zapraszają, bo uważają, że nic nie jest jeszcze stracone. - Jeżeli stwierdzimy, że my nie jesteśmy w stanie pomóc temu dziecku, to ja osobiście wypełnię wniosek na leczenie zagraniczne do Narodowego Funduszu Zdrowia - mówi prof. Tomasz Kotwicki, kierownik kliniki chorób kręgosłupa i ortopedii dziecięcej z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Degi w Poznaniu.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS