Stwierdzili, że Filipa można wyleczyć w Polsce. Chłopiec miał trzy operacje, wciąż nie chodzi

13.04.2018 | Stwierdzili, że Filipa można wyleczyć w Polsce. Chłopiec miał trzy operacje, wciąż nie chodzi
13.04.2018 | Stwierdzili, że Filipa można wyleczyć w Polsce. Chłopiec miał trzy operacje, wciąż nie chodzi
Marek Nowicki | Fakty TVN
13.04.2018 | Stwierdzili, że Filipa można wyleczyć w Polsce. Chłopiec miał trzy operacje, wciąż nie chodziMarek Nowicki | Fakty TVN

Jeżeli nie jesteś w stanie wykonać zabiegu perfekcyjnie, to dziecko staje się przedmiotem eksperymentu - mówi światowej sławy specjalista doktor Dror Paley, kiedy słyszy historię Filipa. Chłopczyk ma prawie 3 lata i wciąż nie chodzi. Mógł jechać do kliniki w Ameryce, ale NFZ wysłał go szpitala w Polsce. Ta decyzja oznacza teraz potworny ból.

Filipa Sucheckiego odwiedzamy w Żyrardowie. Chłopczyk urodził się z niedorozwojem kończyn dolnych - między innymi brakuje mu w obu nogach kości strzałkowych. W zeszłym roku przeszedł w Poznaniu trzy operacje. Miał po nich stanąć na nogi. Tak się jednak nie stało.

Matce trudno o tym mówić. - Po prostu jestem załamana, nie potrafię sobie z tym poradzić - mówi Paulina Kołosowska, mama Filipa. Jest załamana, bo zabiegi były ciężkie. Ponieważ nie ma rezultatu, wszystko trzeba powtórzyć. W Poznaniu przyznają, że operacje nie udały się. - Niestety doszło do szybkiego nawrotu tej deformacji - mówi dr Milud Ibrahim Shadi z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Degi w Poznaniu. - Prawdopodobnie to jest związane z ciężką postacią (tej choroby - przyp. red.) - dodaje.

Bez zgody NFZ

Mama Filipa od początku chciała, żeby jej dziecko było operowane na Florydzie u doktora Drora Paleya, który opracował metodę rekonstrukcji nóg u dzieci i robi to od lat doskonale. Narodowy Fundusz Zdrowia odmówił jednak refundacji leczenia za granicą. - Myślałam, że lekarze są w stanie to zrobić. Zaufałam, mimo że nie jestem osobą, która ufa tak szybko. Uwierzyłam po prostu. Niepotrzebnie. Tylko skrzywdzili mi dziecko - mówi mama Filipa.

Fundusz odmówił, bo krajowy konsultant do spraw ortopedii napisał opinię, że zabieg u Filipa można wykonać w Polsce. - W Polsce głównymi ośrodkami, które się tym zajmują są: klinika, którą kieruję w Otwocku i klinika w Poznaniu - mówi prof. Jarosław Czubak, konsultant krajowy w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

"Przedmiot eksperymentu"

Doktor Dror Paley szkoli polskich lekarzy i studentów m.in. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Uważa jednak, że na razie w Polsce nie ma nikogo, kto mógłby samodzielnie u Filipa dobrze taki zabieg przeprowadzić. A jednak operacja się odbyła. - Dla mnie osobiście jest to niedopuszczalne. Taki przypadek miałem też wczoraj, kiedy konsultowałem pacjentów. Te dzieci potraktowano trochę jak świnki doświadczalne. Te operacje są trudne - jeżeli umiesz je wykonywać perfekcyjnie, to powinieneś je robić. Jeżeli nie jesteś w stanie wykonać zabiegu perfekcyjnie, to dziecko staje się przedmiotem eksperymentu - mówi dr Paley.

Lekarze z Poznania w kwietniu chcieli po raz czwarty operować Filipa. Rodzina się nie zgodziła i zaczęła w desperacji zbierać pieniądze na wyjazd za granicę.

Mimo to, polscy ortopedzi nadal zapraszają, bo uważają, że nic nie jest jeszcze stracone. - Jeżeli stwierdzimy, że my nie jesteśmy w stanie pomóc temu dziecku, to ja osobiście wypełnię wniosek na leczenie zagraniczne do Narodowego Funduszu Zdrowia - mówi prof. Tomasz Kotwicki, kierownik kliniki chorób kręgosłupa i ortopedii dziecięcej z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Degi w Poznaniu.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS