26 posłów, 5 kandydatów na szefa. "To pokazuje problemy wewnętrzne"

18.11 | 26 posłów, 5 kandydatów na szefa. "To pokazuje problemy wewnętrzne"
18.11 | 26 posłów, 5 kandydatów na szefa. "To pokazuje problemy wewnętrzne"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
18.11 | 26 posłów, 5 kandydatów na szefa. "To pokazuje problemy wewnętrzne"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Pewny wygranej mógł być do wczoraj. Ryszard Petru ma dziś czworo kontrkandydatek i kontrkandydatów do fotela lidera Nowoczesnej. W śród nich są dwie znane posłanki tej partii - Katarzyna Lubnauer i Kamila Gasiuk-Pihowicz.

- Jest silna potrzeba zmiany - mówi Katarzyna Lubnauer, która rzuca Ryszardowi Petru rękawicę i staje do wyborów nowego lidera Nowoczesnej. - Polityka nie jest sprawiedliwa. W związku z tym opinie zewnętrzne wynikają z jakiś nieważnych elementów i być może jest tak, że Ryszardowi została przyklejona gęba, którą trudno mu odkleić - tłumaczy swoją decyzję Lubnauer.

Katarzyna Lubnauer obok Kamili Gasiuk-Pihowicz i dwóch posłów: Piotra Misiło i Pawła Pudłowskiego chcą się zmierzyć i odebrać władzę obecnemu szefowi.

- W demokracji każdy może startować. Taki ferment wewnętrzny, dyskusja jest dobrze widziana - mówi Ryszard Petru.

Posłanka Katarzyna Lubnauer zastrzega jednak, że "nie chciałabym krytykować Ryszarda Petru, bo współpracowaliśmy".

Petru: jestem pewien

Wiarygodność Ryszarda Petra jako lidera partii opozycyjnej potężnie ucierpiała co najmniej kilka razy. Między innymi przez sylwestrowy wyjazd do Portugalii. W samym środku sejmowego protestu, tuż po apelu, w którym Petru mówił, że "bez tego protestu nie będzie możliwe przywrócenie ładu i porządku w Polsce", lider nowoczesnej poleciał na krótkie wakacje.

Były też negocjacje z prezesem PiS-u, które kończyły się zazwyczaj - polityczną i wizerunkową katastrofą.

Mimo tego wszystkiego Petru jest przekonany o swoim zwycięstwie.

- Jestem przekonany, że wygram mocnym mandatem. A tak na prawdę nie chodzi o kwestię mojej osoby, tylko o skuteczne działania całej opozycji - mówi Petru.

I to właśnie być może jest kwestia - z punktu widzenia wyborów w Nowoczesnej - zasadnicza. Ryszard Petru, który bez powodzenia od miesięcy negocjuje porozumienie z liderami opozycji, dziś - dla części działaczy - może stać się główną przeszkodą do zjednoczenia.

Wewnętrzne tarcia?

Na tym etapie trudno mówić o szansach kontrkandydatów, bo o nowym szefie - w głosowaniu tajnym - zdecyduje blisko 400 delegatów.

- Jestem przekonana, że rywalizacja jest pewną wartością - mówi Gasiuk-Pihowicz. - Najważniejsze, żeby to nie przerodziło się w konflikt - dodaje Lubnauer.

Ale o to może być trudno. Już dziś w rozmowach z politykami Nowoczesnej słyszymy, że w kandydaturze Gasiuk-Pihowicz chodzi przede wszystkim o to, by jak najwięcej głosów odebrać właśnie Lubnauer.

"To nie wróży dobrze"

Platforma sugeruje, że na kłótni o władzę w rodzinie - z niewielkim dziś poparciem w sondażach - Nowoczesna traci powagę. Szczególnie, że ten prawdziwy rywal jest dziś poza opozycją.

- To nie wróży dobrze - mówi Sławomir Neumann z PO. - Jest 26 posłów i 5 kandydatów na przewodniczącego. To pokazuje problemy wewnętrzne. Chciałbym żeby się zakończyły, bo niezależnie kto wygra, to będzie można normalnie rozmawiać - dodaje.

Kandydaci mają teraz tydzień na przekonanie do siebie jak największej grupy delegatów.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS