"To dziecko urodziło się z wyrokiem". Gabrysię uratować może kosztowna operacja

27.07.2019 | "To dziecko urodziło się z wyrokiem". Gabrysię uratować może kosztowna operacja
27.07.2019 | "To dziecko urodziło się z wyrokiem". Gabrysię uratować może kosztowna operacja
Renata Kijowska | Fakty TVN
27.07.2019 | "To dziecko urodziło się z wyrokiem". Gabrysię uratować może kosztowna operacjaRenata Kijowska | Fakty TVN

To jeden z tych dramatycznych wyścigów z czasem, w którym liczą się empatia, chęć pomocy i hojność. 15-letnia Gabrysia cierpi na śmiertelną wadę serca. W Polsce nie ma szans na operację ratującą życie. Może podjąć się jej lekarz ze Stanów Zjednoczonych, ale potrzebne są 4 miliony złotych.

15-letnia Gabriela Dzimira to uzdolniona fotograf, która obiektów do sfotografowania szuka przede wszystkim wokół siebie. Dłuższy spacer nie wchodzi w grę, gdy najprostsza czynność męczy jak maraton.

Gabrysia wygląda na okaz zdrowia. Tymczasem niepewna jest każda chwila. - To dziecko urodziło się z wyrokiem śmierci i tak naprawdę każda minuta może być ostatnią - opisuje Barbara Wilk, przyjaciółka rodziny.

Polscy lekarze bezradni

Gabrysia cierpi na bardzo rzadką i skomplikowaną wadę serca. Zmiany w sercu i w płucach są już nieodwracalne.

- Ta wada prowadzi do tego, że w organizmie brakuje tlenu, krew miesza się, utlenowana z odtlenowaną - tłumaczy dr hab. Marek Wites, kardiochirurg dziecięcy z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

- Od początku nie było żadnych szans. Lekarze byli bezradni. Rozłożyli ręce i nie dawali nam najmniejszej ani szansy, ani nadziei, że będzie dobrze - mówi Zdzisława Dzimira, matka Gabrieli.

W Polsce proponowana przez amerykańskich lekarzy dwudziestoczterogodzinna operacja nie byłaby możliwa. Później kilka zespołów musiałoby dbać tylko o tę pacjentkę. - Wymaga zaangażowania wielu zespołów lekarskich i to przez wiele dni (...). Trzeba by odłożyć wszystkie inne sprawy, wszystkie inne operacje - mówi prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgi Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

- Ona była operowana w Polsce. Nie pamiętam, ile było tych operacji, ale przy naszych możliwościach doszliśmy do końca, do muru - przyznaje dr Marek Wites.

Cztery miliony złotych

Jednak nadzieja się pojawiła. W Stanach Zjednoczonych jeden ze specjalistów zaproponował Gabrysi operację. - Czekam i nie czekam. Z jednej strony czekam, żeby być zdrową, a z drugiej nie, bo się boję - wyznaje Gabrysia.

Ryzyko jest ogromne, ale stawką jest życie. Operacja jest niezwykle żmudna i skomplikowana. Koszt jest ogromny: cztery miliony złotych. Dzięki wsparciu przyjaciół, licytacjom, koncertom, prośbom udało się zebrać jedną czwartą kwoty. Rodzice boją się jednak, że nie zdążą ze zbiórką.

- Prawdziwy dramat rozgrywa się wtedy, kiedy rodzic wie, że dziecko może żyć, ale, niestety, nie jest w stanie nic zrobić, bo jego nie stać na to szczęście, o którym marzy - mówi Barbara Wilk.

Dla Gabrysi jest tego lata za gorąco. Męczy się szybciej niż zwykle, a chciałaby zrobić kilka nowych zdjęć. - Marzę o tym, żeby być zdrową dziewczyną, żeby żyć normalnie - mówi.

Ale do to tego potrzebne jest zdrowe serce.

ZBIÓRKA NA RZECZ GABRYSI PROWADZONA JEST NA PLATFORMIE SIEPOMAGA.PL

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Kwiecień będzie ostatnim miesiącem obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

- Ocena działalności wiceministra Andrzeja Szejny należy do pana ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, a na końcu do premiera Donalda Tuska - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka PSL-Trzeciej Drogi Magdalena Sroka. Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic komentowała, że "nie ma zarzutów" wobec Szejny jako wiceszefa MSZ. - Jedyne wątpliwości, które są, to kwestie związane z jego zdrowiem - dodała.  

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Źródło:
TVN24

Ponad 230 Wenezuelczyków ze Stanów Zjednoczonych trafiło do okrytego złą sławą więzienia w Salwadorze. Administracja Donalda Trumpa twierdzi, że wszyscy są członkami jednego z wenezuelskich gangów, ale nie przedstawia na to konkretnych dowodów. Rodziny deportowanych zapewniają o ich niewinności.

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS