Prokurator z zanikami pamięci, radca oskarżona o "naruszenie zasad etyki". Ich KRS poleca do Izby Dyscyplinarnej

24.08.2018 | Prokurator z zanikami pamięci, radca oskarżona o "naruszenie zasad etyki". Ich KRS poleca do Izby Dyscyplinarnej
24.08.2018 | Prokurator z zanikami pamięci, radca oskarżona o "naruszenie zasad etyki". Ich KRS poleca do Izby Dyscyplinarnej
Maciej Knapik | Fakty TVN
24.08.2018 | Prokurator z zanikami pamięci, radca oskarżona o "naruszenie zasad etyki". Ich KRS poleca do Izby DyscyplinarnejMaciej Knapik | Fakty TVN

Pierwsi wybrani do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zdaniem nowej, wybranej przez polityków KRS są "świetni" i nikogo tam nie dziwi, że w Sądzie Najwyższym będzie sześciu byłych podwładnych ministra Ziobry. A także radca prawna, która sama ma problemy dyscyplinarne.

I do Izby Dyscyplinarnej i na inne stanowiska w Sądzie Najwyższym są sami "świetni" kandydaci, jak słychać w KRS-ie.

- Przedstawiają ogromną klasę - przekonuje sędzia Teresa Kurcyusz-Furmanik, członek KRS. - To naprawdę były dobre kandydatury - dodaje jej kolega w KRS Jarosław Dudzicz, sędzia Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Inaczej to widzą stowarzyszenia sędziów. - To wszystko, co tam się dzieje, to jest jakiś absurd - twierdzi sędzia Monika Frąckowiak ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Sami swoi

Z dwunastoosobowej listy osób pozytywnie zaopiniowanych przez KRS do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego połowa to prokuratorzy różnych prokurator, rożnego szczebla - podwładni ministra Ziobry.

- Izba Dyscyplinarna będzie działała na polityczne zamówienie - ocenia Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Nowoczesnej. - Proszę pamiętać, że to będzie ta Izba, która będzie miała wpływ na innych sędziów, bo ona będzie stawiała innym sędziom zarzuty - dodaje Robert Kropiwnicki, poseł PO.

W Krajowej Radzie Sądownictwa tego typu zarzut kwitowany jest wzruszeniem ramion. - Nie widzę powodu, żebym miał się tłumaczyć z decyzji - mówi Leszek Mazur, przewodniczący KRS. - Ja się nie zastanawiam, kto został wybrany - twierdzi sędzia Wiesław Johann, przedstawiciel prezydenta w KRS.

Prokurator z zanikami pamięci, radca z problemami dyscyplinarnymi

Wśród wybranych prokuratorów jest Małgorzata Bednarek, założycielka Stowarzyszenia Ad Vocem, skupiającego bliskich współpracowników ministra. Jest też prokurator Jarosław Duś, który po pierwszych rządach PiS-u, zeznając przed sejmową komisją śledczą, skarżył się na zaniki pamięci, które wynikają z uderzenia w głowę po upadku z fotela. Potem został przeniesiony w stan spoczynku. Po wygranych przez PiS wyborach powrócił do prokuratury.

- Prokuratorzy są tymi, którzy gwarantują wysoką jakość prowadzonych postępowań dyscyplinarnych - argumentuje Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Pytanie, czy tę jakość zagwarantuje także osoba, która sama ma sprawę dyscyplinarną. - Naruszenie zasad etyki radcy prawnego polegające na udziale w prywatnych czynnościach windykacyjnych w domu dłużnika - informuje Andrzej Kaliński, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku. Chodzi o radcę prawną Małgorzatę Ułaszonek-Kubacką, która współpracowała ze Zbigniewem Ziobro w jednej ze spraw sądowych. Ona sama nie chce rozmawiać.

Bez poparcia dla sędziów

Pod adresem kancelarii radcowskiej Adama Tomczyńskiego, kolejnego kandydata, dowiadujemy się, że wywiadów nie udziela, co jest nowością. Bo do tej pory Tomczyński szeroko wypowiadał się publicznie, nawołując, by prezes Gersdorf "przeszła na emeryturę i przestała udawać, że pełni jakąkolwiek funkcję". Ubolewał, że "rządzących oskarża się o łamanie praworządności, a tak naprawdę jest zupełnie odwrotnie". W internecie chwalił premiera Morawieckiego i wspierał Patryka Jakiego.

Wśród pozytywnie zarekomendowanych kandydatów jest też współpracownik marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego Jan Majchrowski, który wspierał go przy sporze o Trybunał Konstytucyjny, podważając opinię Komisji Weneckiej.

Dwóch kolejnych kandydatów to sędziowie Konrad Wytrykowski i Piotr Niedzielak - prezesi sądów apelacyjnych we Wrocławiu i Białymstoku, powołani przez Zbigniewa Ziobrę.

Odrzucono wielu kandydatów spośród sędziów, chociaż podkreślano ich duży dorobek. Nie zdobyli wymaganej liczby głosów.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS