Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W tle pytania o muzeum i pomnik

12.08.2020 | Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W tle pytania o muzeum i pomnik
12.08.2020 | Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W tle pytania o muzeum i pomnik
Fakty TVN
12.08.2020 | Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W tle pytania o muzeum i pomnikFakty TVN

Zamiast widowiskowej parady - widowisko historyczne, za to z amerykańskim sekretarzem stanu na widowni. Mike Pompeo będzie gościem uroczystości z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Czy jego podpis pod umową o współpracy wojskowej będzie jedynym trwałym śladem po obchodach?

W Ossowie trwają ostanie przygotowania i próby przed obchodami 100. rocznicy Biwy Warszawskiej 1920.

Na Dworcu Wschodnim w Warszawie w środę zaprezentowano dwie lokomotywy, które jeżdżąc po Polsce mają przypominać bohaterów, którym zawdzięczamy wolność.

A to dopiero początek, bo rząd przygotował jeszcze kilka atrakcji.

- Otwieramy muzeum Józefa Piłsudskiego. Bardzo duże, godne - mówi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

W samej Warszawie z powodu epidemii COVID-19 nie odbędzie się defilada wojskowa, ale będzie historyczne widowisko na Stadionie Narodowym.

Co z muzeum Bitwy Warszawskiej?

Na uroczystości z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej do Warszawy ma przyjechać również sekretarz stanu USA Mike Pompeo, by podkreślić znaczenie bitwy dla wolnego świata.

Jednak wciąż padają pytania, czy to wystarczy, by ktokolwiek oprócz Polaków pamiętał o tak ważnej rocznicy. Jak podkreśla senator Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Michał Ujazdowski, sensem polityki historycznej powinno być "pokazanie tego, co wielkie w dorobku historycznym Polski na zewnątrz, a nie walka wewnętrzna".

Wprawdzie powstała specjalna strona internetowa poświęcona Bitwie Warszawskiej z historycznymi nagraniami i zdjęciami, a zamieszczone na niej treści są tłumaczone na kilka języków - to jednak miało powstać coś mniej ulotnego, coś, co miało zostać na pokolenia - czyli muzeum bitwy.

- Chcemy, żeby muzeum Bitwy Warszawskiej powstało w ciągu dwóch lat - mówił 3 sierpnia w Ossowie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Jednak dwa lata wcześniej minister Błaszczak składał podobną deklarację. - W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej będziemy mogli oddać do użytku muzeum - mówił 15 sierpnia 2018 roku polityk.

- Przypominam sobie zapowiedzi pana ministra Błaszczaka, pana Kaczyńskiego, ministrów tego rządu o wielkim muzeum, o łuku triumfalnym, o pylonach, to wszystko miało być - zwraca uwagę poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Kierwiński.

Opozycja drwi i przypomina ławki, które pozostały z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Politycy przypominają również, że Prawo i Sprawiedliwość miało przygotować i zbudować na setną rocznicę pomnik Bitwy Warszawskiej 1920. Monument miał zostać wzniesiony na placu Na Rozdrożu w Warszawie.

Według ministra kultury powstanie on prawdopodobnie za rok. - Z pomnikiem o tyle nie było łatwo, że tereny w Warszawie należą do miasta - twierdzi Piotr Gliński.

- U nas politykę historyczną wykorzystuje się tylko do doraźnych celów politycznych, a nie wykorzystuje do budowy jedności społeczeństwa wokół czegoś - mówi wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS