Zapowiedzi

Warszawa: „czarna procesja” środowisk akademickich. „Naukowiec to nie stachanowiec”

Warszawa: „czarna procesja” środowisk akademickich. „Naukowiec to nie stachanowiec”

Foto: PAP / EPA | Video: Fakty Online / tvn24
Uniezależnienia finansowania uczelni od liczby studentów, zmniejszenia udziału grantów na rzecz stabilnego finansowania, wzrostu nakładów na naukę – tego m.in. domagają się przedstawiciele nauki, którzy przeszli w środę przez Warszawę w tzw. czarnej procesji. W „czarnej procesji” szło około 200 osób, niosąc transparenty z hasłami: „Naukowcy to nie stachanowcy”, „Naukowiec to więcej niż suma punktów”, „Studentów chcemy kształcić, a nie produkować”. Uczestnicy przeszli przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (KPRM), gdzie złożyli czarne flagi i apel do premier Ewy Kopacz, zawierający m.in. żądanie „natychmiastowego wdrożenia pakietu antykryzysowego dla polskich uczelni”.

Również w środę, w akcie protestu, na budynkach poszczególnych wydziałów 15 polskich uniwersytetów wywieszono na trzy dni czarne flagi. Również w środę prezydent elekt Andrzej Duda zaapelował do rządu oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Leny Kolarskiej-Bobińskiej, by poważnie potraktowali postulaty środowisk akademickich, szczególnie z kierunków humanistycznych.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Tajemnicza sprawa wagonów z Rosji

  Tajemnicza sprawa wagonów z Rosji

  Polska, gdy wybuchła wojna w Ukrainie, zatrzymała rosyjskie wagony. Teraz jednak zwraca je Rosjanom. Jak mówi opozycja, są trzy możliwe wytłumaczenia. Więcej na ten temat dziś w materiale Jacka Tacika w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

  czytaj więcej »
 • Ważny dzień dla osób transpłciowych

  Ważny dzień dla osób transpłciowych

  31 marca przypada Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych. Organizatorzy kampanii "My, rodzice dzieci trans" chcą zwrócić uwagę na codzienności osób transpłciowych i przeciwstawić się ich wykluczaniu w życiu publicznym. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

  czytaj więcej »
 • Krajowa Sieć Onkologiczna coraz bliżej

  Krajowa Sieć Onkologiczna coraz bliżej

  W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tworzącą Krajową Sieć Onkologiczną. Będzie szybko i lepiej - mówi Ministerstwo Zdrowia, ale część onkologów ostrzega, że będzie gorzej. Szansa dla chorych czy bubel? O tym dziś w materiale Renaty Kijowskiej w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

  czytaj więcej »
 • Papież Franciszek w szpitalu

  Papież Franciszek w szpitalu

  Papież Franciszek trafił do szpitala. Watykan w oświadczeniu przekazał, że duchowny ma infekcję dróg oddechowych, zaznaczając, że test na COVID-19 dał wynik negatywny. W związku z hospitalizacją papieża pod znakiem zapytania stoi msza pod jego przewodnictwem w Niedzielę Palmową. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

  czytaj więcej »
 • Rolnicy protestują

  Rolnicy protestują

  Wchodzimy do ministerstwa i nie zamierzamy wyjść, dopóki sprawa nie zostanie załatwiona - tak zapowiadali rolnicy przed obradami okrągłego stołu. Więcej na ten temat w materiale Pawła Płuski w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Głos prezesa

  Głos prezesa

  Trybunał Konstytucyjny cały czas nie zajął sie ustawą o sądzie najwyższym. Teraz dosadny głos w tej sprawie zajął prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Nagły atak zimy

  Nagły atak zimy

  Po kilkudniowym ociepleniu zima wróciła. Połowa Polski - od Szczecina po Zakopane - pokryła się śniegiem. Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Napięcie w Izraelu

  Napięcie w Izraelu

  Zablokowane ulice, zamknięte sklepy, sparaliżowane lotnisko. Takich protestów nie było jeszcze nigdy w Izraelu, bo jeszcze nigdy Izrael nie znalazł się nad polityczną przepaścią. Jaką cenę jest w stanie zapłacić premier kraju, aby utrzymać się przy władzy? Więcej na ten temat w materiale Jacka Tacika w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Co ze środkami dla Polski?

  Co ze środkami dla Polski?

  Minister przekonuje, że bez unijnych pieniędzy polski budżet się nie zawali. Pytanie - czy to oznacza, że rząd nie liczy na rychłe przelewy? Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Protesty w Izraelu

  Protesty w Izraelu

  Protesty w Izraelu nie ustają. Manifestanci sprzeciwiają się reformie sądownictwa proponowanej przez rządzących. Więcej na ten temat w dzisiejszych "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Rosja znów straszy atomem

  Rosja znów straszy atomem

  Rosyjska taktyczna broń jądrowa ma być rozmieszczona na Białorusi. Zdaniem amerykańskich analityków zapowiedzi Władimira Putina nie zwiększają ryzyka użycia rosyjskiego arsenału atomowego. Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Czas wojny

  Czas wojny

  Wojna w Ukrainie trwa. Ukraińcom potrzebne jest wsparcie ze strony Zachodu - w tym militarne. Więcej na ten temat w dzisiejszych "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Kampania rozpędza się

  Kampania rozpędza się

  Chociaż do wyborów pozostało jeszcze trochę czasu, to politycy już zachęcają swoich potencjalnych wyborców do głosowania. Cel opozycji jest jeden - odsunąć PiS od władzy. Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Pytania o podatki

  Pytania o podatki

  Według ekspertów z pośród wszystkich krajów europejskich, od 2015 roku, podatki najmocniej rosły w Polsce. Tymczasem - zdaniem rządu - spadają. Więcej na ten temat w materiale Pawła Płuski w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
tvnpix