Zapowiedzi

Andrzej Duda zaprzysiężony na prezydenta. „Jestem niezłomny”

06.08.2015 | Andrzej Duda zaprzysiężony na prezydenta. „Jestem niezłomny”

Foto: PAP | Video: tvn24
W czwartek po godz. 10:00 Andrzej Duda złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką. Formalnie objął tym samym urząd prezydenta. – Dotrzymam obietnic, które składałem. Jest człowiekiem niezłomnym, człowiekiem wiary – mówił prezydent Andrzej Duda. Zaapelował też o wzajemny szacunek, by „odbudowywać wspólnotę opartą o wzajemny szacunek”. – Proszę o szacunek i poszanowanie wzajemnych praw – podkreślił.

Zobacz relację na żywo na stronach TVN24.pl

Zgodnie z konstytucją prezydent obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego następującej przysięgi:

„Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”. Przysięgę zakończył słowami: „Tak mi dopomóż Bóg”.

Słowa przysięgi prezydent powtarzał za marszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym od podziękowań m.in. poprzednim prezydentom. W szczególności dziękował Lechowi Kaczyńskiemu, u którego boku – jak podkreślał – dojrzewał do polityki rozumianej jako dobro wspólne.

Dziękował prezydentom wybranym przez naród w demokratycznych wyborach. – Ale w szczególności podziękować chciałem temu prezydentowi, którego nie ma pośród nas. Chciałem podziękować panu prezydentowi profesorowi Lechowi Kaczyńskiemu – mówił.

Wideo: tvn24 06.08.2015 | Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy po zaprzysiężeniu przed Zgromadzeniem Narodowym

– Uczynię wszystko, żeby nie zawieść oczekiwań. Dotrzymam zobowiązań wyborczych, które składałem – oświadczył prezydent Andrzej Duda w orędziu. – Chciałbym powiedzieć z tego miejsca jedno, dziękując za wybór, dziękując za tą obecność: uczynię wszystko, żeby nie zawieść oczekiwań! Dotrzymam zobowiązań wyborczych, które składałem, choć wielu w to wątpi – powiedział.

Jestem człowiekiem niezłomnym, człowiekiem wiary. Wierzę, że to możliwe i zdołam to zrobić.

Andrzej Duda

Wśród swoich najważniejszych zobowiązań prezydent wymienił przygotowanie i złożenie projektu ustawy o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku i ustawy obniżającej wiek emerytalny. – Pamiętam o tym. Nie zapomniałem, mimo że zostałem już wybrany na urząd prezydenta – podkreślił.

W uroczystości wzięli udział Bronisław i Anna Komorowscy, którzy zajęli miejsca w loży prezydenckiej na galerii sali plenarnej Sejmu.

Na sali posiedzeń zabrali się parlamentarzyści z klubów PO, PiS, PSL, SLD i Zjednoczonej Prawicy. W uroczystości uczestniczyli także m.in. były prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, byli premierzy m.in. Jan Krzysztof Bielecki i Kazimierz Marcinkiewicz.

Do Sejmu przybyli również akredytowani w Polsce dyplomaci, przedstawiciele Kościoła katolickiego oraz innych kościołów i wspólnot religijnych, przedstawiciele urzędów konstytucyjnych, byli marszałkowie Sejmu i Senatu. Obecni są przyjaciele i rodzina Andrzeja Dudy – żona Agata, córka Kinga i rodzice.

Wideo: tvn24 06.08.2015 | dr Janusz Sibora, badacz dziejów protokołu dyplomatycznego, o uroczystościach związanych z zaprzysiężeniem prezydenta

Po uroczystości zaprzysiężenia przed Zgromadzeniem Narodowym w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbyła się inaugurująca prezydenturę Andrzeja Dudy msza święta. W mszy – obok pary prezydenckiej oraz ich córki – uczestniczyli także przedstawiciele Sejmu i Senatu, członkowie rządu, szefowie najważniejszych urzędów i instytucji oraz duchowni i generalicja.

Z archikatedry uroczystości przeniosły się do Zamku Królewskiego, gdzie Andrzej Duda odebrał odznaki Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Zadeklarował, że orderami tymi honorowani będą ludzie godni, którzy wpisali się w istotny sposób w polską historię.

Foto: PAP 06.08.2015 | Andrzej Duda z żoną Agatą w drodze na Zamek Królewski

– To, iż otrzymałem te ordery, stałem się ich kawalerem, w związku z objęciem urzędu prezydenta RP, traktuję jako wielkie zobowiązanie nie tylko w znaczeniu tego, że trzeba ze wszystkich sił się starać, by podkreślać godność tych orderów, także poprzez tych, którzy są nimi dekorowani, ale także dlatego, że nie mam dziś poczucia, bym na te ordery zasłużył – podkreślił prezydent.

Wierzę w to głęboko i będę czynił wszelkie starania, by na koniec mojej prezydentury Polacy uważali, że byłem tych orderów godny i jestem ich godny.

Andrzej Duda

Następnie para prezydencka została uroczyście powitana w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu przez szefa Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego Jacka Michałowskiego. To właśnie w Pałacu Prezydenckim– podobnie jak w czasie swojej prezydentury Lech Kaczyński czy Aleksander Kwaśniewski – przez pięć kolejnych lat będzie mieszkał prezydent Duda wraz z małżonką.

Foto: PAP 06.08.2015 | Ustępujący szef KPRP Jacek Michałowski wita prezydenta Andrzeja Dudę i jego żonę Agatę Kornhauser-Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego

Ostatnim oficjalnym punktem tego dnia była uroczystość przyjęcia przez prezydenta Andrzeja Dudę zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi RP. Ceremonia ma charakter symboliczny i odbywa się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Na pl. Piłsudskiego pojawili się m.in. premier Ewa Kopacz, wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari i kapituły Orderu Krzyża Wojskowego, duchowieństwo i przedstawiciele wojskowego korpusu dyplomatycznego.

Źródło: PAP

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
mariola13

Tak sie wszyscy cieszą ze tylko jeden komentarz . No tak małymi krocz

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   MN01
   MN01

   Traz czas na ODBICIE Parlamentu z rąk PO-PSL-owskich. A później PRZEWIETRZYĆ trzeba będzie administrację samorządową. I małymi kroczkami do przodu, la dobra Polski i jej mieszkańców.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • 20 godzin koczowania na lotnisku

      20 godzin koczowania na lotnisku

      Mieli lecieć na mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce do Izraela. Jednak przez wiele godzin młodzi polscy sportowcy zostali zmuszeni koczować na podłodze warszawskiego lotniska. Więcej na ten temat w materiale Dariusza Łapińskiego w "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Obrotna żona posła PiS

      Obrotna żona posła PiS

      Czasy zarabiania pieniędzy w Orlenie czy radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa minęły. Żona posła Krzysztofa Sobolewskiego musiała odejść, bo tak uznała partia. Szybko jednak znalazła pracę w spółkach samorządowych. Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Burze nie odpuszczają

      Burze nie odpuszczają

      Ewakuowany festiwal w Gdyni, tysiące interwencji strażaków - to obraz Polski po przejściu burz. Groźne zjawiska będą się powtarzać. Więcej na ten temat w materiale Jarosława Kostkowskiego w "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Wiatraki niezgody

      Wiatraki niezgody

      Rząd zmieni przepisy i odblokuje budowę farm wiatrowych - właśnie tego oczekiwała od Polski Bruksela. Sprzeciwia się temu Zbigniew Ziobro i jego partia. Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Genetyka w służbie policji

      Genetyka w służbie policji

      DNA wystarczy, aby opracować portret poszukiwanej osoby. Łódzka policja poszukuje sprawcy zabójstwa na podstawie opracowanego przez amerykańskich genetyków przewidywanego wyglądu sprawcy. Więcej na ten temat w materiale Dariusza Łapińskiego w "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Inflacja najwyższa od ćwierć wieku

      Inflacja najwyższa od ćwierć wieku

      Inflacja rok do roku w czerwcu wyniosła 15,6 procent według wstępnych danych. Jest najwyższa od ćwierć wieku. Czują to wszyscy - bo niemal wszystko drożeje w szalonym tempie. Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Susza w Polsce

      Susza w Polsce

      Polska zmaga się z suszą. W wielu miejscach wprowadzono ograniczenia zużycia wody, by mieszkańcy nie podlewali ogródków wodą pitną. Więcej na ten temat dziś w materiale Katarzyny Górniak w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • Przełomowe ustalenia szczytu NATO

      Przełomowe ustalenia szczytu NATO

      Przywódcy NATO podczas szczytu w Madrycie przyjęli nową koncepcję strategiczną, w której Rosję uznali jako "najbardziej bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa". Sojusz zdecydował też o kilkukrotnym zwiększeniu liczebności sił szybkiego reagowania, a także o zgodzie na akcesje Finlandii i Szwecji. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • Pijana 15-latka trafiła do szpitala

      Pijana 15-latka trafiła do szpitala

      Niemal pięć promili alkoholu w organizmie miała 15-latka, która trafiła pod respirator. Piją coraz młodsi i coraz więcej, zwłaszcza w wakacje. Więcej na ten temat dziś w materiale Jarosława Kostkowskiego w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • Przełomowa decyzja Bidena

      Przełomowa decyzja Bidena

      Prezydent USA Joe Biden powiedział, że USA stworzą w Polsce stałe dowództwo V korpusu armii amerykańskiej i wzmocnią interoperacyjność USA-NATO na wschodniej flance. Polscy politycy są zgodni, że to przełomowa decyzja w historii polskiej obecności w NATO. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • Zbigniew Ziobro kontra KPO

      Zbigniew Ziobro kontra KPO

      We wtorek odbyło się posiedzenie Rady Ministrów. Minister Zbigniew Ziobro miał na nim wyrazić sprzeciw wobec tych założeń Krajowego Planu Odbudowy, które uderzają w samochody spalinowe. Więcej na ten temat dziś w materiale Arlety Zalewskiej w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • Szczyt NATO w Madrycie

      Szczyt NATO w Madrycie

      Rozpoczyna się szczyt NATO w Madrycie. Podczas rozmów poruszone mają zostać między innymi tematy rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rozszerzenie Sojuszu o możliwych nowych członków, a także kwestie związane z obronnością. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • Upalne A-B-C

      Upalne A-B-C

      Marzyliśmy o słońcu i lecie, a teraz narzekamy. Temperatury dają się we znaki. Jak się chłodzić, by przetrwać upały? Więcej na ten temat w materiale Renaty Kijowskiej w "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Rosjanie zaatakowali Charków

      Rosjanie zaatakowali Charków

      Rosjanie zaatakowali Charków. Jak informują ukraińskie służby, głównie atakują cywilne cele. Pociski uderzyły między innymi w blok, domy oraz szpital. Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Rośnie bilans utonięć w Polsce

      Rośnie bilans utonięć w Polsce

      Pogodna aura zachęca do spędzania czasu nad wodą, ale tym samym rośnie tragiczny bilans utonięć. Tylko w sobotę utonęło siedem osób. Dlatego ratownicy przypominają o najważniejszych zasadach, których trzeba przestrzegać wypoczywając nad wodą. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     tvnpix