Andrzej Duda zaprzysiężony na prezydenta. „Jestem niezłomny”
Zobacz relację na żywo na stronach TVN24.pl
Zgodnie z konstytucją prezydent obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego następującej przysięgi:
„Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”. Przysięgę zakończył słowami: „Tak mi dopomóż Bóg”.
Słowa przysięgi prezydent powtarzał za marszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską.
Prezydent Andrzej Duda rozpoczął orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym od podziękowań m.in. poprzednim prezydentom. W szczególności dziękował Lechowi Kaczyńskiemu, u którego boku – jak podkreślał – dojrzewał do polityki rozumianej jako dobro wspólne.
Dziękował prezydentom wybranym przez naród w demokratycznych wyborach. – Ale w szczególności podziękować chciałem temu prezydentowi, którego nie ma pośród nas. Chciałem podziękować panu prezydentowi profesorowi Lechowi Kaczyńskiemu – mówił.
– Uczynię wszystko, żeby nie zawieść oczekiwań. Dotrzymam zobowiązań wyborczych, które składałem – oświadczył prezydent Andrzej Duda w orędziu. – Chciałbym powiedzieć z tego miejsca jedno, dziękując za wybór, dziękując za tą obecność: uczynię wszystko, żeby nie zawieść oczekiwań! Dotrzymam zobowiązań wyborczych, które składałem, choć wielu w to wątpi – powiedział.
Jestem człowiekiem niezłomnym, człowiekiem wiary. Wierzę, że to możliwe i zdołam to zrobić.
Andrzej Duda
Wśród swoich najważniejszych zobowiązań prezydent wymienił przygotowanie i złożenie projektu ustawy o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku i ustawy obniżającej wiek emerytalny. – Pamiętam o tym. Nie zapomniałem, mimo że zostałem już wybrany na urząd prezydenta – podkreślił.
W uroczystości wzięli udział Bronisław i Anna Komorowscy, którzy zajęli miejsca w loży prezydenckiej na galerii sali plenarnej Sejmu.
Na sali posiedzeń zabrali się parlamentarzyści z klubów PO, PiS, PSL, SLD i Zjednoczonej Prawicy. W uroczystości uczestniczyli także m.in. były prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, byli premierzy m.in. Jan Krzysztof Bielecki i Kazimierz Marcinkiewicz.
Do Sejmu przybyli również akredytowani w Polsce dyplomaci, przedstawiciele Kościoła katolickiego oraz innych kościołów i wspólnot religijnych, przedstawiciele urzędów konstytucyjnych, byli marszałkowie Sejmu i Senatu. Obecni są przyjaciele i rodzina Andrzeja Dudy – żona Agata, córka Kinga i rodzice.
Po uroczystości zaprzysiężenia przed Zgromadzeniem Narodowym w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbyła się inaugurująca prezydenturę Andrzeja Dudy msza święta. W mszy – obok pary prezydenckiej oraz ich córki – uczestniczyli także przedstawiciele Sejmu i Senatu, członkowie rządu, szefowie najważniejszych urzędów i instytucji oraz duchowni i generalicja.
Z archikatedry uroczystości przeniosły się do Zamku Królewskiego, gdzie Andrzej Duda odebrał odznaki Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Zadeklarował, że orderami tymi honorowani będą ludzie godni, którzy wpisali się w istotny sposób w polską historię.
– To, iż otrzymałem te ordery, stałem się ich kawalerem, w związku z objęciem urzędu prezydenta RP, traktuję jako wielkie zobowiązanie nie tylko w znaczeniu tego, że trzeba ze wszystkich sił się starać, by podkreślać godność tych orderów, także poprzez tych, którzy są nimi dekorowani, ale także dlatego, że nie mam dziś poczucia, bym na te ordery zasłużył – podkreślił prezydent.
Wierzę w to głęboko i będę czynił wszelkie starania, by na koniec mojej prezydentury Polacy uważali, że byłem tych orderów godny i jestem ich godny.
Andrzej Duda
Następnie para prezydencka została uroczyście powitana w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu przez szefa Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego Jacka Michałowskiego. To właśnie w Pałacu Prezydenckim– podobnie jak w czasie swojej prezydentury Lech Kaczyński czy Aleksander Kwaśniewski – przez pięć kolejnych lat będzie mieszkał prezydent Duda wraz z małżonką.
Ostatnim oficjalnym punktem tego dnia była uroczystość przyjęcia przez prezydenta Andrzeja Dudę zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi RP. Ceremonia ma charakter symboliczny i odbywa się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
Na pl. Piłsudskiego pojawili się m.in. premier Ewa Kopacz, wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari i kapituły Orderu Krzyża Wojskowego, duchowieństwo i przedstawiciele wojskowego korpusu dyplomatycznego.
Źródło: PAP
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Komentarze (2)



Tak sie wszyscy cieszą ze tylko jeden komentarz . No tak małymi krocz
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Traz czas na ODBICIE Parlamentu z rąk PO-PSL-owskich. A później PRZEWIETRZYĆ trzeba będzie administrację samorządową. I małymi kroczkami do przodu, la dobra Polski i jej mieszkańców.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie