Szkoły przygotowują się do nowego roku. "Jest wiele obaw, jest wiele niejasnych sytuacji"

24.08.2020 | Szkoły przygotowują się do nowego roku. "Jest wiele obaw, jest wiele niejasnych sytuacji"
24.08.2020 | Szkoły przygotowują się do nowego roku. "Jest wiele obaw, jest wiele niejasnych sytuacji"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
24.08.2020 | Szkoły przygotowują się do nowego roku. "Jest wiele obaw, jest wiele niejasnych sytuacji"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Do początku roku szkolnego zostało pięć dni roboczych. Dlatego dyrektorzy placówek wciąż dopytują: jak wpuszczać dzieci, żeby zachować dystans, jak zorganizować im szatnie oraz jak rozmieścić ich w klasach? Minister edukacji narodowej starał się w poniedziałek odpowiedzieć na te pytania, ale konkretów wciąż brak.

Do rozpoczęcia nowego roku szkolnego został tydzień i to właściwie jedyna konkretna informacja. Cała reszta - według nauczycieli - to już ogólniki.

- Jest wiele obaw, jest wiele niejasnych sytuacji - mówi Maciej Trzmiel, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie.

- Kwestie organizacyjne spędzają nam sen z powiek - dodaje Jacek Rudnik, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Puławach.

Dyrektorzy wciąż zastanawiają się, jak mają podawać dzieciom posiłki w szkolnych stołówkach, jak rozdzielić je w szatniach, jak rozmieścić w klasach, oraz jak wpuszczać do budynków.

Tymczasem zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, które są pełne wyrażeń takich jak: "można", "zaleca się" czy "rekomenduje" - wielu dyrektorom nie pomagają.

Kwestią sporną jest również noszenie maseczek w szkołach. Nie są one obowiązkowe, ale jeśli dyrektor własną decyzją uzna, że zwiększą bezpieczeństwo - może zalecić ich noszenie.

- Część dyrektorów może czuć się zagubiona, ale być może czuli się zawsze zagubieni, bo mieli problemy z funkcjonowaniem w swojej szkole i organizowaniem pracy - mówi minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

"Nic nie wiemy"

Swoich obaw w sprawie wrześniowego powrotu do szkół nie kryją także rodzice. - Nie wyobrażam sobie tego, żeby dzieci miały się ze sobą nie stykać - mówi jeden z nich.

- Nie wiem jak będą się dzieci przemieszczać, jak je będziemy odbierać, zabierać. W sumie to jeszcze nic nie wiemy - dodaje kolejny rodzic.

Jednak minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przekonuje, że zalecenia muszą być ogólne, bo każda szkoła jest inna. Z kolei opozycja przekonuje, że ogólnie panuje chaos.

- Ten nowy rok szkolny jest kompletnie nieprzygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - uważa posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer.

Odmiennego zdania jest obóz rządzący. - Przygotowania trwają i tutaj pan minister Piontkowski wyśmienicie koordynuje te działania - ocenia szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Kiedy spotkania z dyrektorami?

Minister Dariusz Piontowski spotkał się z kuratorami, sanepidami i Ministerstwem Zdrowia. Co jednak z dyrektorami szkół? - W najbliższych dniach kuratorzy odbędą takie regionalne, wojewódzkie, potem powiatowe nawet spotkania z dyrektorami placówek, tak aby porozmawiać o tym, jak zorganizować pracę szkół od 1 września - zapowiada Piontkowski.

1 września, do którego zostało pięć dni roboczych, oprócz rozmów, będą też prezenty.

- Do szkół trafi blisko cztery miliony litrów płynu dezynfekującego i ponad 50 milionów maseczek - zaznacza szef kancelarii premiera.

W poniedziałek minister edukacji odwiedził duże liceum w Białymstoku i małą podstawówkę w Płonce Kościelnej na Podlasiu. W wizytowanych przez Piontkowskiego szkołach, dyrektorzy mieli być zadowoleni z ministerialnych wytycznych.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN