Stomatolodzy zamykają gabinety w związku z epidemią SARS-CoV-2

Stomatolodzy zamykają gabinety w związku z epidemią SARS-CoV-2
Stomatolodzy zamykają gabinety w związku z epidemią SARS-CoV-2
Paula Przetakowska | Fakty po południu
Stomatolodzy zamykają gabinety w związku z epidemią SARS-CoV-2Paula Przetakowska | Fakty po południu

W obliczu pandemii dentyści zamykają gabinety, a pacjenci z bólem zęba mają coraz większy kłopot z umówieniem się na wizytę. Stomatolodzy mówią o brakach sprzętu ochronnego i o braku wytycznych z Ministerstwa Zdrowia.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W gabinetach stomatologicznych jest pusto jak nigdy. Dentyści zawieszają praktyki lekarskie i odwołują kolejne wizyty.

- Dzwonią pacjenci bólowi. Nie tylko pacjenci, którzy wcześniej leczyli się u mnie, również pacjenci, którzy leczyli się w innych gabinetach. Jednocześnie mówią, że tam też lekarze nie pracują - opowiada Joanna Dobrowolska, stomatolog.

Andrzej Cisło, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, mówi, że nawet 90 procent gabinetów stomatologicznych mogło zawiesić planowane przyjęcia. Dodaje, że w obecnej sytuacji kto nie musi, niech nie korzysta z usług dentystycznych. Wszystko w obawie przed koronawirusem. Roznoszony drogą kropelkową w warunkach dentystycznych jest szalenie niebezpieczny.

Pytania do Ministerstwa Zdrowia

- Przy użyciu turbin niestety tworzy się aerozol i ten wirus po prostu, mówiąc kolokwialnie, fruwa w powietrzu - tłumaczy Roma Nowicka, stomatolog, który obecnie przebywa na kwarantannie.

Pani Roma, stomatolog z Lwówka, drzwi gabinetu zamknęła tydzień temu. Tuż przed przejściem na kwarantannę, bo na wizytę zgłosił się pacjent, który wrócił z Izraela.

- Poinformowałam pacjenta, że skontaktuje się z sanepidem w celu podjęcia jakichś dalszych kroków - opowiada. Dodaje, że pacjent został przepisany na inny termin, a gabinet został zamknięty.

Czy opracowane zostały wytyczne dla stomatologów, czy lekarze powinni czasowo zamknąć gabinety i czy gabinety stomatologiczne zostaną wyposażone w odzież ochronną? Na te pytania Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało linkiem, który odsyła do stanowiska Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego pod tytułem "Koronawirus a praca lekarza dentysty". Czy stanowisko Ministerstwa Zdrowa jest takie samo? Na to pytanie odpowiedzi brak.

- Czekamy na te instrukcje dlatego, że izba lekarska nie jest najlepszym miejscem do wydawania jednoznacznych, wiążących (...) instrukcji. Nie mamy pionów analitycznych, które mogłyby rozwikłać różne spory pomiędzy nawet epidemiologami, które występują. Więc oczekujemy jasnych, konkretnych wytycznych, czy nasza praca jest bezpieczna dla pacjentów - wyjaśnia Andrzej Cisło.

Stomatolodzy ryzykują

Pytania o bezpieczeństwo pacjentów zadaje sobie teraz niemal każdy stomatolog, bo - jak w większości placówek medycznych - także w takich gabinetach brakuje środków ochronnych.

- Ograniczano nam możliwość zakupu tych środków. To znaczy mogliśmy zakupić jedno opakowanie rękawiczek, jedno opakowanie maseczek, których już w ostatnim czasie nawet nie było. Czyli tylko zostały rękawiczki - tłumaczy Roma Nowicka.

- My, stomatolodzy, wcześniej z własnego przeczucia zabezpieczyliśmy się w takie maseczki, rękawiczki. Natomiast myślę, że jest to zbyt mało specjalistyczny sprzęt, który dawałby nam bezpieczeństwo i stanowił specjalistyczne zabezpieczenie się - dodaje Joanna Dobrowolska, stomatolog.

Niektórzy stomatolodzy na własne ryzyko przyjmują pacjentów w trybie pilnym. Zbierają wywiady, przeprowadzają ankiety. Liczą, że pacjenci nie zatają przed nimi ważnych informacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TV24 GO

Autor: Paula Przetakowska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę umorzyła śledztwo - nie chciała zbadać gigantycznych zarobków w Orlenie, także Daniela Obajtka. Chodzi o ponad osiem milionów złotych wydane z pominięciem tak zwanej ustawy kominowej. Teraz jednak prokuratura wraca do sprawy i zainteresowała się też Jackiem Sasinem, który nadzorował Orlen.

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by cesarek było średnio 15 procent. W Polsce jest to 50 procent. Dlaczego tak się dzieje? Lekarze wskazują, że kobiety nie chcą cierpieć w trakcie porodu, bo wciąż jest problem ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w 2023 roku zaledwie 17 procent porodów naturalnych było w Polsce znieczulanych.

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Źródło:
Fakty TVN

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Piotr W., czyli generalny wykonawca ośrodka, który budowała Fundacja Profeto, opowiedział nam o ustawionym konkursie z Funduszu Sprawiedliwości - relacjonowała w "Faktach po Faktach" Maria Pankowska z OKO.press, dodając, że wcześniej można było to podejrzewać. Według Sebastiana Klauzińskiego z nowych ustaleń wyłania się obraz Funduszu, który służył "do tego, żeby wspierać swoich". - A chyba taką perłą w koronie tego była właśnie Fundacja Profeto - podkreślił.

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

Źródło:
TVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Huragan Beryl przetacza się nad Karaibami i niszczy wszystko na swojej drodze. Wiatr wieje z prędkością nawet 290 kilometrów na godzinę i niemal wymyka się skali. Meteorolodzy już kwalifikują go jako huragan piątej kategorii, choć wcześniej prognozowano, że będzie to tylko burza tropikalna.

Rozwinął się najszybciej w historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Rozwinął się najszybciej w historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS