Pięć lat prezydentury Dudy. Co się pogorszyło, co poprawiło? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Pięć lat prezydentury Dudy. Co się pogorszyło, co poprawiło? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Pięć lat prezydentury Dudy. Co się pogorszyło, co poprawiło? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
tvn24
tvn24Pięć lat prezydentury Dudy. Co się pogorszyło, co poprawiło? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Pracownia Kantar na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 przeprowadziła sondaż dotyczący podsumowania pięciu lat prezydentury Andrzeja Dudy. Respondenci ocenili stan demokracji w Polsce, pozycję kraju na arenie międzynarodowej, sytuację w służbie zdrowia oraz stan armii i bezpieczeństwa. Co się pogorszyło, a co poprawiło?

Piątek to ostatni dzień kampanii przed wyborami prezydenckimi. Zdecydujemy w nich, czy prezydent Andrzej Duda otrzyma reelekcję, czy Pałac Prezydencki przypadnie któremuś z jego kontrkandydatów. Kadencja urzędującego prezydenta kończy się 6 sierpnia. Pracownia Kantar na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 przeprowadziła sondaż dotyczący różnych aspektów prezydentury Andrzeja Dudy.

Stan demokracji w Polsce

Pierwsze pytanie dotyczyło stanu demokracji w Polsce. Zdaniem 41 procent badanych stan demokracji za prezydentury Andrzeja Dudy pogorszył się. Przeciwnego zdania jest 29 procent. W ocenie 22 procent uczestników badania w ciągu ostatnich pięciu lat stan demokracji w Polsce nie zmienił się. 8 procent ankietowanych wskazało odpowiedź "nie wiem".

Pytanie o stan demokracji w Polsce za prezydentury Andrzeja Dudytvn24

Pozycja Polski na arenie międzynarodowej

Drugie pytanie dotyczyło pozycji Polski na arenie międzynarodowej w czasie prezydentury Andrzeja Dudy. Poprawiła się ona zdaniem 38 procent badanych. Przeciwnego zdania jest 34 procent ankietowanych. W ocenie 18 procent uczestników badania nie uległa ona zmianie. Odpowiedź "nie wiem" wybrało 10 procent badanych.

Pytanie o pozycję Polski na arenie międzynarodowej za prezydentury Andrzeja Dudytvn24

Sytuacja służby zdrowia

Kolejne pytanie dotyczyło służby zdrowia za prezydentury Andrzeja Dudy. 31 procent badanych uważa, że jej sytuacja się pogorszyła. Przeciwnego zdania jest 20 procent respondentów. W ocenie 39 procent ankietowanych stan służby zdrowia nie uległ zmianie. 10 procent ankietowanych wskazało odpowiedź "nie wiem".

Pytania o sytuację w służbie zdrowia za prezydentury Andrzeja Dudytvn24

Stan armii i bezpieczeństwa

W pytaniu dotyczącym oceny stanu armii i bezpieczeństwa na przestrzeni ostatnich pięciu lat 37 procent badanych wskazało, że uległ on poprawie. W ocenie 18 procent pogorszył się. Bez zmian pozostał zdaniem 28 procent ankietowanych. 17 procent badanych wskazało odpowiedź "nie wiem".

Pytanie o stan armii i bezpieczeństwo w ciągu pięciu lat prezydentury Andrzeja Dudytvn24

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 w dniach 24-25 czerwca bieżącego roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1500 osób pełnoletnich.

ZOBACZ NAJNOWSZY SONDAŻ PREZYDENCKI

ZOBACZ WIĘCEJ SONDAŻY DLA "FAKTÓW" TVN I TVN24

Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Od 6 grudnia mieliśmy mieć możliwość zaszczepienia się przeciw kolejnej wersji COVID-19 - Krakenowi. Ale bardzo wielu chętnych odchodzi w kwitkiem. Zapisy na pierwszą transzę od razu sie skończyły. Szczepionki rząd sprowadził późno, a w dodatku bardzo mało. Mają być kolejne dostawy.

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Źródło:
Fakty TVN

Zbliża się "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Najbiedniejsi, samotni, potrzebujący pomocy dostaną przed świętami to, czego im najbardziej potrzeba, by choć trochę im ulżyć i po prostu pocieszyć. Każdy z nas może wywołać łzy wzruszenia. Jest wielu wolontariuszy, ale potrzeba więcej. Na darczyńców czeka jeszcze ponad tysiąc rodzin.

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Autor:
Maria
Mikołajewska
Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mateusz Morawiecki w swoim expose "przedstawi najważniejsze wyzwania, jakie przed nami stoją" - mówił w TVN24 Waldemar Buda z PiS. Przyznał, że wynik głosowania w sprawie wotum zaufania dla Morawieckiego "jest dosyć przewidywalny". - To jutrzejsze expose to będzie taki dziki łabędzi śpiew premiera Morawieckiego - oceniła Marta Wcisło z Koalicji Obywatelskiej.

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS