Ponad połowa ankietowanych Polaków jest zdania, że sędziowie są mniej niezależni po reformach wprowadzanych przez PiS - wynika z sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Respondenci byli też pytani o to, jak oceniają sprawność działania sądów po reformach.
W badaniu telefonicznym przeprowadzonym przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 ankietowani usłyszeli następujące pytanie:
"Jak ocenia Pan(Pani) działanie sądów w Polsce po wprowadzeniu reform przez PiS?"
49 procent respondentów wybrało odpowiedź "sądy działają mniej sprawnie". Przeciwnego zdania jest 17 procent badanych. 34 procent pytanych wybrało opcję "nie wiem/trudno powiedzieć".
Niezależność sędziów
W sondażu respondenci zostali zapytani również o to, "jak ocenia Pan(Pani) sędziów w Polsce po wprowadzeniu reform przez PiS".
Ponad połowa badanych - 51 procent - oceniła, że "sędziowie są mniej niezależni". Zdaniem 19 procent respondentów "sędziowie są bardziej niezależni". 30 procent ankietowanych podpowiedziało "nie wiem/trudno powiedzieć".
Sondaż telefoniczny Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany w dniach 17-18 grudnia 2019 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Polaków w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1003 osoby.
Wyroki i projekty dalszych zmian
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał 19 listopada wyrok w odpowiedzi na pytania prejudycjalne zadane przez Izbę Pracy Sądu Najwyższego. Orzekł, że polski Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.
5 grudnia Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego wydała wyrok, w którym, powołując się na orzeczenie TSUE z 19 listopada, uznała między innymi, że nowa Krajowa Rada Sądownictwa nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej, a Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej i prawa krajowego.
12 grudnia posłowie klubu PiS złożyli projekt nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i innych ustaw, który przewiduje między innymi "możliwość złożenia z urzędu takich sędziów, którzy domniemywaliby sobie możliwość podważania Krajowej Rady Sądownictwa". Projekt zakazuje też samorządom sędziowskim "podejmowania uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz".
W poniedziałek 16 grudnia Komisja Europejska zapowiedziała, że będzie analizować projekt pod kątem zgodności z unijnymi zasadami niezależności w wymiarze sprawiedliwości. We wtorek 17 grudnia Sąd Najwyższy opublikował liczącą ponad 40 stron krytyczną opinię dotyczącą projektu.
Źródło: Fakty Online
Źródło zdjęcia głównego: tvn24