Pytanie o prawo do aborcji. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Pytanie o prawo do aborcji. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Pytanie o prawo do aborcji. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Fakty po południu
Fakty po południuPytanie o prawo do aborcji. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Według 79 procent ankietowanych kobiety powinny mieć prawo do wykonania zabiegu aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu - wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwnego zdania jest zaledwie 11 procent respondentów.

W sondażu przeprowadzonym dla "Faktów" TVN i TVN24 przez Kantar w dniach 12-13 października ankietowanym zadano następujące pytanie: "Rok temu temat aborcji zdominował debatę publiczną. Doszło do dużych protestów społecznych przeciw decyzjom Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował prawo kobiet do aborcji ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Jakie jest Pana(i) zdanie obecnie - czy w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu...".

Zdecydowana większość ankietowanych - 79 procent - wskazała odpowiedź: "kobiety powinny mieć prawo do wykonania zabiegu aborcji".

11 procent badanych odpowiedziało, że kobiety nie powinny mieć prawa do wykonania zabiegu aborcji.

Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 10 procent respondentów.

Sondaż telefoniczny dla "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Kantar w dniach 12-13 października 2021 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób powyżej 18. roku życia.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Temat aborcji rok temu w październiku zdominował debatę publiczną. Doszło do licznych protestów społecznych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepisy dopuszczające aborcję ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu są niezgodne z Konstytucją RP. Tym samym Trybunał zakwestionował prawo kobiet do aborcji w takich sytuacjach.

Protesty przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji w Polsce zgromadziły tysiące demonstrantów w całym kraju. W największej manifestacji, w tak zwanym Wielkim Marszu na Warszawę, 30 października wzięło udział około 100 tysięcy osób.

"Niewidzialne". Zobacz reportaż Darii Górki z "Czarno na Białym" o kobietach, które po aborcję pojechały za granicę

Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości