Oczekiwanie na powrót Tuska? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Oczekiwanie na powrót Tuska? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Oczekiwanie na powrót Tuska? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Katarzyna Kowalska | Fakty po południu
Oczekiwanie na powrót Tuska? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Katarzyna Kowalska | Fakty po południu

37 procent badanych oczekuje, że "Donald Tusk wróci na stałe do Polski i zaangażuje się w polską politykę" - wynika z sondażu Kantar Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24. 51 procent respondentów takich oczekiwań nie ma.

W badaniu zapytano respondentów o to, "czy oczekuje Pan (Pani), że Donald Tusk wróci na stałe do Polski i zaangażuje się w polską politykę?".

Na tak postawione pytanie negatywnie odpowiedziało w sumie 51 procent badanych, z czego opcję "zdecydowanie nie" wybrało 27 procent, a "raczej nie" - 24 procent respondentów.

Powrotu Tuska do Polski i do polskiej polityki oczekuje w sumie 37 procent badanych, z czego "raczej tak" 20 procent respondentów, a "zdecydowanie tak" - 17 procent.

Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 12 procent badanych.

Oczekiwanie na powrót Donalda Tuskatvn24.pl

ZOBACZ TAKŻE SONDAŻ PREZYDENCKI

Spekulacje na temat powrotu

W ostatnim czasie politycy i komentatorzy dużo mówili na temat możliwego powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. Najdalej poszedł były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który ocenił, że były premier "wraca do polskiej polityki".

- Tusk nie sonduje, Tusk podjął decyzję. Tusk wraca do polskiej polityki po prostu. Chyba nie zostawia szczególnych złudzeń. Oczywiście on nie musi dzisiaj decydować. Będzie czas na decyzje. Wiele będzie zależało od wyników wyborów parlamentarnych - stwierdził Kwaśniewski w "Faktach po Faktach".

Sam Tusk pytania o swoją polityczną przyszłość pozostawia bez odpowiedzi, jednak w jego wypowiedziach wielokrotnie pojawiają się sygnały dotyczące ewentualnego powrotu do polskiej polityki.

- W 2019 roku będę tutaj i niech nikt nie myśli, że będę oglądał wyłącznie telewizję czy że będę grał tylko w piłkę z wnukami, chociaż z całą pewnością będę o tym pamiętał - mówił Tusk w rozmowie z TVN24 30 marca. - Nie będę dzisiaj formułował żadnych scenariuszy. Mam nadzieję, że nie będzie potrzeby żadnych akcji ratunkowych. Wszystko będzie zależało od sytuacji - dodał wówczas.

W ostatnich miesiącach Donald Tusk kilkukrotnie pojawiał się w Polsce. W październiku zagościł w Krakowie, gdzie przemawiał między innymi na konferencji "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej". W listopadzie szef Rady Europejskiej przyjechał na przesłuchanie przed komisją śledczą do spraw Amber Gold oraz wziął udział w obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

ZOBACZ POZOSTAŁE SONDAŻE DLA "FAKTÓW" TVN I TVN24

Źródło: Fakty TVN, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: consilium.europa.eu

Pozostałe wiadomości

W Pobłociu w powiecie słupskim doszło do dramatycznej sytuacji na przejściu dla pieszych. Kierowca omal nie zabił trójki dzieci. Twierdzi, że ich nie widział. Eksperci przyznają, że do takich zdarzeń dochodzi znowu coraz częściej.

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Źródło:
Fakty TVN

Metoda na wnuczka tym razem nie wypaliła. W tym przypadku to była metoda na wnuczkę, której emerytowany policjant nie miał. Próbowali wyłudzić od niego 80 tysięcy złotych, ale on pokierował rozmową po swojemu i był w tym świetny.

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Źródło:
Fakty TVN

Jak oddłużyć tonące w długach szpitale powiatowe? Najpierw trzeba mieć plan i Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że go ma. Są konkretne punkty tego planu i 19 miliardów złotych, które ma pomóc je zrealizować. To pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy dla tych szpitali, które zaczną reformę. Reforma polega na tym, żeby położone blisko szpitale nie powielały usług, które udzielają.

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Źródło:
Fakty TVN

Rząd musi się mierzyć z protestem Związku Leśników Polskich (ZLP), żądaniami dymisji ministry klimatu Pauliny Hennig-Kloski, wycofania moratorium na wycinkę drzew oraz szacunku do ich zawodu. Na drugim biegunie są ekolodzy i ich kontrmanifestacje. Rządzący już w kampanii wyborczej obiecywali, że uchronią przed wycinką 20 procent najcenniejszych polskich lasów i zreformują Lasy Państwowe.

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Liczba nielegalnych prób przekraczania granicy polsko-białoruskiej spadła o połowę, ale niestety spadła też liczba turystów. Choć strefa buforowa nie obejmuje turystyki, to przedsiębiorcy w tym widzą niskie obłożenie. Problem mają też organizacje humanitarne, bo ciężko im uzyskać zgodę na wejście do strefy.

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Oglądając te filmiki, myślę, że pilot miał cały czas nadzieję, że jeszcze ten lot uda się wyprowadzić. Nie udało się niestety - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 gen. Tomasz Drewniak, były inspektor sił powietrznych, ekspert fundacji Stratpoints, komentując katastrofę, do której doszło w piątek w Gdyni.

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

Źródło:
TVN24

- Podjęte na szczycie NATO decyzje mówią o tym, że Polska jest bardzo ważnym członkiem Sojuszu, ale też wzmacniają nasze bezpieczeństwo - mówił w TVN24 generał Mieczysław Bieniek. Generał Jarosław Kraszewski podkreślał, że "powinniśmy być bardziej proaktywni, nie reaktywni" i opowiadał się za koncepcją zestrzeliwania rosyjskich rakiet, które lecą w stronę Polski, jeszcze nad terytorium Ukrainy.

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

Źródło:
TVN24

Już za chwilę zapłonie znicz olimpijski i rozpocznie się największa impreza sportowa globu. Paryż dopina logistykę, która jest imponująca, bo areny zawodów rozciągają się od stołecznej Sekwany po Tahiti w Polinezji Francuskiej. Jednak towarzyszą temu kontrowersje, bo władze Francji systemowo wywożą ze stolicy osoby w kryzysie bezdomności, choć twierdzą, że zbieżność terminów jest przypadkowa.

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To bez wątpienia azjatycki ślub roku. Trwające od czterech miesięcy uroczystości towarzyszące ślubowi syna najbogatszego człowieka tego kontynentu wkraczają w najważniejszą fazę. W najbliższy weekend Anant Ambani i Redhika Merchant mają powiedzieć sobie "tak". Wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie, a wśród gości nie brakuje osobistości ze świata.

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS