Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24

18.08.2022 | Koalicja Obywatelska zyskuje, ale PiS wciąż liderem. Najnowszy sondaż partyjny
18.08.2022 | Koalicja Obywatelska zyskuje, ale PiS wciąż liderem. Najnowszy sondaż partyjny
Fakty TVN
Fakty TVN18.08.2022 | Koalicja Obywatelska zyskuje, ale PiS wciąż liderem. Najnowszy sondaż partyjny

W najnowszym sondażu partyjnym Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 Zjednoczona Prawica znalazła się na czele z poparciem 29 procent ankietowanych. 27 procent deklaruje, że zagłosowałoby na Koalicję Obywatelską, a 13 procent na Polskę 2050. Do Sejmu weszłoby pięć ugrupowań.

Najwięcej ankietowanych - 29 procent - wskazało, że zagłosowałoby na Zjednoczoną Prawicę (Prawo i Sprawiedliwość i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, Republikanie). To spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu z badaniem pracowni Kantar przeprowadzonym tą samą metodą w dniach 22-23 czerwca.

Na drugim miejscu w sondażu uplasowała się Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) z wynikiem 27 procent (wzrost o 1 punkt procentowy), a na trzecim Polska 2050 Szymona Hołowni - 13 procent (wzrost o 3 punkty procentowe).

Poza podium uplasowały się: Konfederacja Wolność i Niepodległość (Korwin, Ruch Narodowy, Braun) - 8 procent (wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu z badaniem z czerwca) oraz Lewica (SLD, Wiosna, Partia Razem) - 7 procent (spadek o 1 punkt procentowy).

Według sondażu pozostałe partie nie przekroczyłyby pięcioprocentowego progu wyborczego. Koalicję Polską - Polskie Stronnictwo Ludowe wskazało 2 procent badanych (bez zmian w porównaniu z badaniem przeprowadzonym w czerwcu).

Na 2-procentowe poparcie może liczyć także AgroUnia (bez zmian). 1 procent respondentów zagłosowałby na Kukiz' 15 (bez zmian).

Porozumienie Jarosława Gowina uzyskało wynik 0 procent (bez zmian).

11 procent ankietowanych wskazało opcje "nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydowałem(am)/odmowa odpowiedzi". To o 3 punkty procentowe mniej niż w czerwcu.Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 17-18 sierpnia 2022 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1003 osób w wieku powyżej 18. roku życia.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości