31 procent badanych uważa, że Małgorzata Gersdorf jest obecnie pierwszym prezesem Sądu Najwyższego - wynika z sondażu Kantar Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwnego zdania jest 32 procent respondentów. 37 procent ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.
Badani zostali zapytani o ocenę statusu Małgorzaty Gersdof po wejściu w życie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym.
31 procent badanych odpowiedziało, że Małgorzata Gersdorf "jest obecnie pierwszym prezesem Sądu Najwyższego". 32 procent respondentów uważa, że "nie jest już obecnie prezesem" SN. Zdania w tej sprawie nie ma 37 procent ankietowanych.
Sondaż został przeprowadzany telefoniczne w dniach 16-18 października 2018 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Polaków w wieku powyżej 18 lat. Wielkość próby wyniosła 1004 osoby.
"68 procentowe rozpoznanie w narodzie"
Do wyniku sondażu odniósł się w "Kropce nad i" w TVN24 były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński. Jego zdaniem, to oznacza, że Małgorzata Gersdorf ma "68 procentowe rozpoznanie w narodzie". Rzepliński dodał 31 procent badanych, którzy uważają, że Małgorzata Gersdorf jest obecnie pierwszym prezesem Sądu Najwyższego i 37 procent ankietowanych, którzy nie mają zdania w tej sprawie.
- To bardzo wysokie rozpoznanie, bo przecież ona nie jest politykiem, nie występuje codziennie przed kamerami - mówił.
Zmiany w Sądzie Najwyższym
Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w trzy miesiące od tego terminu, czyli 3 lipca, w stan spoczynku musieli przejść sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogliby dalej pełnić funkcję, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy złożyliby stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyraziłby zgodę na dalsze zajmowanie przez nich stanowiska. Prezydent, przed wyrażeniem zgody na dalsze zajmowanie stanowiska, zasięga opinii KRS. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, która ukończyła 65. rok życia, nie złożyła takiego oświadczenia, argumentując, że jej kadencja jest określona wprost w konstytucji i trwa 6 lat.
Pod koniec czerwca Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN w przyjętej jednogłośnie uchwale podkreśliło, że sędzia Gersdorf pozostaje zgodnie z konstytucją prezesem do dnia 30 kwietnia 2020 roku.
Prezydent Andrzej Duda oraz rządzący uznają, że Gersdorf jest sędzią w stanie spoczynku i nie pełni już funkcji pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.
Źródło: tvn24