Jak Polacy oceniają działania rządu w sprawie KPO? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jak Polacy oceniają działania rządu w sprawie KPO? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Jak Polacy oceniają działania rządu w sprawie KPO? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Fakty TVN
Fakty TVNJak Polacy oceniają działania rządu w sprawie KPO? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Większość Polaków negatywnie ocenia działania rządu w kierunku pozyskania pieniędzy z unijnego funduszu odbudowy - tak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. 59 procent respondentów źle oceniło rząd. 28 procent pytanych - dobrze.

W sondażu telefonicznym przeprowadzonym na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 przez Kantar w dniach 17-18 sierpnia 2022 respondenci zostali zapytani o to, jak oceniają działania rządzących, jeśli chodzi o uzyskanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

59 procent ankietowanych stwierdziło, że działania rządzących oceniane są przez nich źle. 35 procent respondentów wybrało odpowiedź "zdecydowanie źle", a 24 procent - "raczej źle".

28 procent pytanych oceniło pozytywnie działania rządu w tej sprawie. 20 procent wybrało odpowiedź "raczej dobrze", a 8 procent - "zdecydowanie dobrze".

Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 13 procent respondentów.

Ocena działań rządu ws. KPO - wyniki sondażutvn24

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 17-18 sierpnia 2022 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1003 osób powyżej 18. roku życia.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Pieniądze z UE wciąż nie płyną

KPO to program, który w swoim założeniu ma pomóc polskiej gospodarce po okresie pandemii. Polska cały czas nie otrzymała potrzebnych jej pieniędzy z Unii Europejskiej. Komisja Europejska oczekuje, że Polska dostosuje swoje instytucje, w szczególności sądy, do norm unijnych.

Jeszcze niedawno premier Mateusz Morawiecki mówił, że pieniądze z KPO są polską racją stanu. Teraz Jarosław Kaczyński, przyjmując narrację swojego koalicjanta Zbigniewa Ziobry, stwierdził, że więcej dyskusji z Unią nie będzie. Szefowa Komisji Europejskiej wyraźnie zaznaczyła, że dopóki polski rząd nie spełni warunków, tzw. kamieni milowych, pieniądze z funduszu odbudowy do Polski nie popłyną.

Zdecydowana większość unijnych krajów z tych pieniędzy już korzysta.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości