Sondaże dla "Faktów" TVN i TVN24

Czy prezes PiS powinien rozmawiać o budowie wieżowca? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Czy prezes PiS powinien rozmawiać o budowie wieżowca? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Prezes PiS Jarosław Kaczyński prowadził rozmowy ujawnione na "taśmach Kaczyńskiego"

Foto: Leszek Szymański / PAP | Video: tvn24
65 procent Polaków uważa, że prezes PiS Jarosław Kaczyński nie powinien prowadzić takich rozmów, jakie zostały zarejestrowane na tak zwanych taśmach Kaczyńskiego. Sondaż na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 przeprowadził Kantar Millward Brown.

"W zeszłym tygodniu 'Gazeta Wyborcza' opublikowała taśmy, na których prezes PiS Jarosław Kaczyński rozmawia ze swoimi krewnymi o budowie wieżowców w centrum Warszawy. Czy Pana(i) zdaniem Jarosław Kaczyński powinien toczyć takie rozmowy?" - takie pytanie zadaliśmy w sondażu przeprowadzonym na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 przez Kantar Millward Brown.

Przecząco odpowiedziało 65 procent badanych, przy czym odpowiedzi "zdecydowanie nie" udzieliło 36 procent badanych, a 29 procent wybrało odpowiedź "raczej nie".

Opinię, że prezes PiS może prowadzić takie rozmowy, wyraziło 18 procent respondentów - 12 procent udzieliło odpowiedzi "raczej tak", a 6 procent - "zdecydowanie tak".

Pozostali - 17 procent - wybrali odpowiedź "nie wiem lub trudno powiedzieć".

Sondaż został zrealizowany w dniach 4-5 lutego 2019 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Polaków w wieku powyżej 18 roku życia. Wielkość próby wynosiła 1004 osób.

Foto: tvn24 Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24

"To jest olbrzymi problem dla partii"

Do wyników sondażu odniósł się w "Tak jest" TVN24 działacz opozycji w PRL Zbigniew Janas. Ocenił, że tak zwane taśmy Kaczyńskiego "to jest olbrzymi problem dla partii" Prawo i Sprawiedliwość.

- Oczywiście ja rozumiem trochę politykę, wszyscy trochę ją rozumiemy, że jest pewna narracja, która ma (..) osłabić to wrażenie, ale wrażenie jest fatalne pod każdym względem - dodał.

Zdaniem Janasa "teraz każdy ruch będzie naprawdę przyjmowany z podejrzliwością". Ocenił, że rozmowy, których stenogramy są publikowane "są takie - można powiedzieć - dziwne".

Zbigniew Janas w "Tak jest"
Wideo: tvn24 Zbigniew Janas w "Tak jest"

Taśmy Kaczyńskiego

"Gazeta Wyborcza" opublikowała we wtorek 29 stycznia pierwszy stenogram nagrania rozmowy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera i dwóch innych osób.Dotyczyła między innymi planów budowy w Warszawie dwóch wieżowca przez powiązaną z Prawem i Sprawiedliwością spółkę Srebrna. Budowa miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 milionów euro, czyli około 1,3 miliarda złotych. 

"Musieliśmy mieć akceptację pana Kaczyńskiego"

Nowe taśmy zaprzeczają twierdzeniom Jarosława Kaczyńskiego, że między nim a biznesem Srebrnej...

- Jeśli nie wygramy wyborów, to nie zbudujemy wieżowca w Warszawie - mówił na opublikowanych przez "GW" nagraniach prezes Prawa i Sprawiedliwości.

W czwartek 31 stycznia gazeta ujawniła drugą rozmowę, w której Kaczyński mówił między innymi o powodach zaniechania inwestycji.

We wtorek 5 lutego "Wyborcza" opublikowała stenogramy i nagrania z dwóch rozmów austriackiego biznesemena Geralda Birgfellnera z Kazimierzem Kujdą, szefem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z czerwca 2018 roku.  Odbyły się więc jeszcze przed zawieszeniem inwestycji w wieżowce K-Towers, o których była mowa na poprzednich, opublikowanych przez "GW" nagraniach.

Kujda i Birgfellner rozmawiali w siedzibie NFOŚ.Jak twierdzi gazeta, "nowe taśmy zaprzeczają twierdzeniom Jarosława Kaczyńskiego, że między nim a biznesem Srebrnej jest mur". Mają też "stawiać pod znakiem zapytania deklaracje majątkowe prezesa, który twierdzi, że nie prowadzi działalności gospodarczej".

CZYTAJ WIĘCEJ O TAŚMACH KACZYŃSKIEGO >>>

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix