Sondaże dla "Faktów" TVN i TVN24

Pierwsza tura już w niedzielę. Najnowszy sondaż prezydencki dla "Faktów" TVN i TVN24

Kto wygra pierwszą turę? Sondaż prezydencki dla "Faktów" TVN i TVN24

Foto: Marcin Białek/CC BY-SA 3.0 | Video: Fakty po południu
40 procent ankietowanych deklaruje, że w pierwszej turze wyborów prezydenckich zagłosuje na Andrzeja Dudę. Rafała Trzaskowskiego wskazało 27 procent respondentów - to wyniki najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.

Ankietowani zostali zapytani o to, na kogo zagłosują w pierwszej turze wyborów prezydenckich, które odbędą się w najbliższą niedzielę 28 czerwca.

Na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę wskazało 40 procent ankietowanych. Poparcie dla kandydata popieranego przez Zjednoczoną Prawicę jest takie samo, jak w sondażu telefonicznym Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 z 18 czerwca. Na drugim miejscu znalazł się kandydat Koalicji Obywatelskiej, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Głosowanie na niego w pierwszej turze zadeklarowało 27 procent respondentów. To o 5 punktów procentowych mniej niż w sondażu sprzed tygodnia.

Trzecie miejsce przypadło kandydatowi niezależnemu Szymonowi Hołowni, którego wskazało 13 procent odpowiadających (3 punkty procentowe więcej niż w poprzednim sondażu).

Na Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) zamierza głosować 7 procent ankietowanych (bez zmian), na Roberta Biedronia (Lewica) - 3 procent (wzrost o 1 punkt procentowy), a na Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL) - 2 procent (spadek o 1 pp.).

Foto: tvn24.pl Sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 - wyniki pierwszej tury

Pozostałych pięciu kandydatów uzyskało 0 procent.

Odpowiedzi nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydowałem udzieliło 8 procent respondentów (wzrost o 2 pp.)

Szacowana przez Kantar frekwencja wynosi 58 procent.

Dla kogo druga tura?

W badaniu ankietowani zostali również zapytani o to, na kogo zagłosowaliby 12 lipca, gdyby w drugiej turze wyborów znaleźliby się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

47 procent respondentów deklaruje, że zagłosuje na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę (spadek o 1 punkt procentowy w porównaniu do badania z 18 czerwca). Na prezydenta Warszawy wskazało 45 procent ankietowanych (spadek o 3 punkty procentowe).

Foto: tvn24.pl Sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 - wyniki drugiej tury

8 procent ankietowanych odpowiedziało "nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydowałem".

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 24-25 czerwca bieżącego roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1500 osób pełnoletnich.

Wybory prezydenckie 2020

ZOBACZ RAPORT TVN24.PL: WYBORY PREZYDENCKIE 2020

Wybory prezydenckie odbędą się w najbliższą niedzielę - 28 czerwca. Ewentualna druga tura wyborów odbędzie się w niedzielę 12 lipca.

W wyborach będzie można oddać głos na jednego z 11 kandydatów: Roberta Biedronia (Lewica), Krzysztofa Bosaka (Konfederacja), Andrzeja Dudę (Prawo i Sprawiedliwość), Szymona Hołownię (kandydat niezależny), Marka Jakubiaka (Federacja dla Rzeczpospolitej), Władysława Kosiniaka-Kamysza (Polskie Stronnictwo Ludowe), Mirosława Piotrowskiego (Ruch Prawdziwa Europa), Pawła Tanajnę (kandydat niezależny), Rafała Trzaskowskiego (Koalicja Obywatelska), Waldemara Witkowskiego (kandydat niezależny) lub Stanisława Żółtka (Kongres Nowej Prawicy).

Ustawa z 2 czerwca, która dotyczy zasad organizacji tegorocznych wyborów prezydenckich, przewiduje dwie metody głosowania - tradycyjnie oraz drogą korespondencyjną. Do tej pory możliwość głosowania korespondencyjnego miały jedynie osoby niepełnosprawne i wyborcy za granicą.

Jak głosować poza miejscem zamieszkania i za granicą? - czytaj więcej na tvn24.pl

ZOBACZ WIĘCEJ SONDAŻY DLA "FAKTÓW" TVN I TVN24

Autor: dln / Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix