Sondaże dla "Faktów" TVN i TVN24

Czy nagrane rozmowy zmienią pozycję Kaczyńskiego? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Czy nagrane rozmowy zmienią pozycję Kaczyńskiego? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Czy pozycja prezesa PiS zmieni się po opublikowaniu taśm Kaczyńskiego? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Foto: Jakub Kamiński/PAP | Video: tvn24
36 procent Polaków uważa, że pozycja prezesa PiS na polskiej scenie politycznej osłabi się w związku z ujawnieniem tak zwanych taśm Kaczyńskiego - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24.

Ankieterzy przypomnieli respondentom, że "w zeszłym tygodniu 'Gazeta Wyborcza' opublikowała taśmy, na których prezes PiS Jarosław Kaczyński rozmawia ze swoimi krewnymi o budowie wieżowców w centrum Warszawy".

Czy prezes PiS powinien rozmawiać o budowie wieżowca? ZOBACZ SONDAŻ >>>

Kaczyński na nagraniach to polityk czy biznesmen? ZOBACZ SONDAŻ >>>

Badanych poproszono o opinię, czy i ewentualnie w jaki sposób w związku z nagraniem tych rozmów zmieni się "pozycja Jarosława Kaczyńskiego w polskiej polityce".

Najliczniejsza grupa, 40 procent uczestników sondażu, orzekła, że pozycja prezesa PiS się nie zmieni. Nieco mniej osób, bo 36 procent, stwierdziło, że nastąpi jej osłabienie. O spodziewanym umocnieniu się pozycji Kaczyńskiego przekonanych było 12 procent ankietowanych. Pozostali - 12 procent - wybrali możliwość "nie wiem/trudno powiedzieć".

Sondaż został zrealizowany w dniach 4-5 lutego 2019 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Polaków w wieku powyżej 18 roku życia. Wielkość próby wynosiła 1004 osoby.

Foto: tvn24 Pozycja prezesa PiS w polskiej polityce po ujawnieniu tak zwanych taśm Kaczyńskiego. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Taśmy Kaczyńskiego

"Gazeta Wyborcza" opublikowała we wtorek 29 stycznia pierwszy stenogram nagrania rozmowy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera i dwóch innych osób.Dotyczyła między innymi planów budowy w Warszawie wieżowca przez powiązaną z Prawem i Sprawiedliwością spółkę Srebrna. Budowa miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 milionów euro, czyli około 1,3 miliarda złotych. 

"Musieliśmy mieć akceptację pana Kaczyńskiego"

Nowe taśmy zaprzeczają twierdzeniom Jarosława Kaczyńskiego, że między nim a biznesem Srebrnej...

- Jeśli nie wygramy wyborów, to nie zbudujemy wieżowca w Warszawie - mówił na opublikowanych przez "GW" nagraniach prezes Prawa i Sprawiedliwości.

W czwartek 31 stycznia gazeta ujawniła drugą rozmowę, w której Kaczyński mówił między innymi o powodach zaniechania inwestycji.

We wtorek 5 lutego "Wyborcza" opublikowała stenogramy i nagrania z dwóch rozmów austriackiego biznesemena Geralda Birgfellnera z Kazimierzem Kujdą, szefem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z czerwca 2018 roku.  Odbyły się więc jeszcze przed zawieszeniem inwestycji w wieżowiec K-Towers, o którym była mowa na poprzednich, opublikowanych przez "GW" nagraniach.

Kujda i Birgfellner rozmawiali w siedzibie NFOŚ.Jak twierdzi gazeta, "nowe taśmy zaprzeczają twierdzeniom Jarosława Kaczyńskiego, że między nim a biznesem Srebrnej jest mur". Mają też "stawiać pod znakiem zapytania deklaracje majątkowe prezesa, który twierdzi, że nie prowadzi działalności gospodarczej".

CZYTAJ WIĘCEJ O TAŚMACH KACZYŃSKIEGO >>>

Źródło: tvn24

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
providence27
providence27

Taśmy nic nie zmienią wśród wyznawców, bo dorzuci się po parę srebrników na krowę, tucznika, konia i psa. A potem tę kaskę się zabierze podnosząc ceny. Ale tego "ciemny wolski lud" już nie ogarnia.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   tvnpix