Roman Giertych "przez ostatnich wiele lat był bardzo niewygodny dla obecnej władzy"

17.10.2020 | Roman Giertych "przez ostatnich wiele lat był bardzo niewygodny dla obecnej władzy"
17.10.2020 | Roman Giertych "przez ostatnich wiele lat był bardzo niewygodny dla obecnej władzy"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
17.10.2020 | Roman Giertych "przez ostatnich wiele lat był bardzo niewygodny dla obecnej władzy"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Czy Roman Giertych symulował? Czy prokuratura faktycznie postawiła mu zarzuty? W sprawie znanego adwokata są nowe wątki i ciekawe pytania. Czy CBA szukało taśmy i co na tej taśmie może być? Prokurator nie odpowiada. Mówi za to, co postanowił.

Ta sprawa budziłaby mniej wątpliwości, gdyby prokurator odpowiedział na pytania. Jednak nie odpowiedział. Nim oddalił się od wielu dziennikarzy, mających wiele pytań, powiedział tylko kilka zdań na temat samego Romana Giertycha.

- Zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego w wysokości pięciu milionów złotych, zawieszenia w czynnościach adwokata, zakazu opuszczania kraju, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi - poinformował Jacek Motawski, prokurator regionalny w Poznaniu.

- My to postanowienie będziemy skarżyć. Złożymy zażalenie - przekazał Jakub Wende, obrońca Romana Giertycha.

Gdyby Roman Giertych nie mógł być już adwokatem - nawet przez jakiś czas - to największy polityczny rywal Jarosława Kaczyńskiego straciłby adwokata. Donald Tusk to nie jest jedyny znany klient Romana Giertycha.

Gerald Birgfellner za jego pośrednictwem domagał się zapłaty za pracę przy planach dwóch wież Jarosława Kaczyńskiego. W tej sprawie były taśmy.

Tak samo, jak w sprawie, gdy szef Komisji Nadzoru Finansowego sugerował Leszkowi Czarneckiemu, że może uniknąć utraty banku za zatrudnienie odpowiedniego człowieka za duże pieniądze. W tej sprawie ujawnione zostało jedno nagranie, a było coś więcej. Mówił o tym sam Roman Giertych. Dzień przed inną rozprawą Leszka Czarneckiego oficerowie CBA weszli i do kancelarii, i do domu jego adwokata.

- Byli zainteresowani nośnikami, które mogły zawierać pliki z nagraniami - relacjonowała Barbara Giertych, żona Romana Giertycha.

Niewygodny dla władzy

W piątek wieczorem bliska współpracowniczka Zbigniewa Ziobry z Prokuratury Krajowej wysłała wiadomość, że w ocenie prowadzących czynności procesowe, Roman G. rozpoczął symulowanie braku świadomości.

- Czynność została wykonana w sytuacji, w której nasz klient pozostawał bez świadomości, czyli krótko mówiąc, nawet nie wiedział, że są mu przedstawiane zarzuty - zapewniał Jakub Wende.

Nikt poza PiS-em nie zna tak Jarosława Kaczyńskiego, jak jego były koalicjant i wicepremier w jego rządzie. Nikt nie jest teraz większym krytykiem prezesa PiS-u. Nikt nie reprezentuje tylu ludzi, którzy uważają się za ofiary tej władzy i samego Jarosława Kaczyńskiego.

Niewiele ponad tydzień po objęciu przez Jarosława Kaczyńskiego nadzorem resortów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, Roman Giertych został zatrzymany przez CBA. W takim momencie wiceminister kontrolujący służby specjalne nawiązuje do serialu o Hansie Klossie, pisząc "nie z nami te numery" i też sugeruje, że Roman Giertych symulował.

- Roman Giertych, który konsekwentnie przez ostatnie wiele lat był bardzo niewygodny dla obecnej władzy, jest w ten haniebny sposób za to dziś karany - uważa Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z KP Koalicji Polskiej, Unii Europejskich Demokratów.

Brak świadomości

- Jeżeli słyszymy, że Roman Giertych czasem jest przytomny, na przykład jak się spotyka z przedstawicielami Rzecznika Praw Obywatelskich, a jeśli się spotyka z prokuratorem to traci przytomność, to rzeczywiście można się zastanawiać nad tym, czy nie są wprowadzane w błąd poważne organa państwa polskiego - mówi Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego z KP PiS.

W tej sprawie biegli prokuratury - najpierw bez kontaktu z pacjentem - wydali jedną opinię, a później ją zmienili i to też dzisiaj powinna wyjaśnić prokuratura, ale nie wyjaśniła.

- Może uczestniczyć w czynnościach procesowych, ale tylko w szpitalu. Nie może być transportowany i w żaden sposób nie może być izolowany, co wykluczało możliwość złożenia wniosku o tymczasowe aresztowanie - mówi Jakub Wende.

CBA działało wczoraj w taki sposób w sprawie, która rozgrywała się w latach 2010-2014. Zarzuty byłoby łatwiej ocenić, gdyby prokurator odpowiedział na pytania ich dotyczące. Ale nie odpowiedział.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu

Są zawsze gotowi do walki z żywiołem i do niesienia pomocy. Dzisiaj to kłopoty finansowe są dla nich największym wyzwaniem. Jak na bohaterów przystało, nie patrzą biernie, tylko działają. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Barzkowice w województwie zachodniopomorskim już po raz kolejny zbierają złom. Tym razem po to, by kupić aparaty oddechowe. Tymczasem ich koledzy w Małopolsce zbierają elektrośmieci, by po prostu dorobić.

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS