Zderzenie podniosłych apeli z polityką. "Uderzanie w cudze piersi nigdy nie działa"

20.01.2019 | Zderzenie podniosłych apeli z polityką. "Uderzanie w cudze piersi nigdy nie działa"
20.01.2019 | Zderzenie podniosłych apeli z polityką. "Uderzanie w cudze piersi nigdy nie działa"
Maciej Knapik | Fakty TVN
20.01.2019 | Zderzenie podniosłych apeli z polityką. "Uderzanie w cudze piersi nigdy nie działa"Maciej Knapik | Fakty TVN

Dzień po tym, jak na pogrzebie prezydenta Gdańska padły słowa, że Pawła Adamowicza zabiła nienawiść - prezydent i premier mówią, że zło nie zwycięży, a rzeczniczka PiS-u, że w obliczu ludzkiej tragedii PiS zachował się jak trzeba, a teraz odpowie na kłamstwa i insynuacje. Czeka nas bicie się w piersi, czy kolejna bijatyka?

Wczoraj na pogrzebie Pawła Adamowicza - dziś politycy są już zupełnie gdzie indziej. Prezydent na nartach w Zakopanem - nawiązywał jednak do zamordowanego prezydenta Gdańska. - Ze świadczenia dobra nie zrezygnujemy. Choćby nie wiem jakie przeszkody były rzucane. Zło, przemoc nie zwycięży - mówił Andrzej Duda.

Premier Morawiecki - na obchodach rocznicy urodzin Wincentego Witosa - niemal całe przemówienie poświecił potrzebie pojednania i narodowego wyciszenia. - Uczyńmy nasze życie publiczne lepszym - apelował.

Minister Marek Suski postawił na szczerość. - Przyznam się, że nie oglądałem mszy pogrzebowej - stwierdził szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.

Mocne słowa i apele

Na mszy w sobotę padły mocne słowa - o truciźnie nienawiści w życiu publicznym, ale i oskarżenia.

- Nienawiść, która zabiła Pawła, wzbudzano i podsycano, dyskwalifikując go moralnie, przypisując mu niskie intencje i nieuczciwość. Tak przedstawiały go tak zwane media publiczne - mówił Aleksander Hall, działacz opozycji w PRL. Był też apel - polityczny - "do rządzących, aby zerwali z tymi praktykami".

Padły też gorzkie słowa ojca Wiśniewskiego, przyjaciela zamordowanego prezydenta miasta. - Człowiek, posługujący się językiem nienawiści. Człowiek, budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju - powiedział dominikanin o. Ludwik Wiśniewski, za co nagrodzono go brawami.

- Niech każdy w swoim sumieniu rozstrzygnie o kim to mogła być mowa. Może o mnie, może o kimś innym - mówi Sławomir Neumann z PO.

"PiS zachował się jak trzeba"

PiS zachował się jak trzeba - pisze w internecie Beata Mazurek. - To totalna opozycja i część mediów wykorzystała nieszczęście do politycznych ataków na Zjednoczoną Prawicę. Nie będziemy bierni na supozycje, kłamstwa i insynuacje - zapowiada rzeczniczka PiS.

- Uderzanie w piersi działa tylko wtedy, kiedy uderzamy się we własne piersi. Uderzanie w cudze piersi nigdy nie działa - przypomina Katarzyna Lubnauer, liderka Nowoczesnej.

Politycy PiS też apelują o bicie się we własne piersi.

Takie apele - niezależnie od barw partyjnych - zawsze kierowane są wobec innych, a nie siebie. - Potrzebna jest nam cisza, ale cisza nie może oznaczać milczenia, bo milczenie jest bliskie obojętności - przypominała na mszy pogrzebowej wdowa po Pawle Adamowiczu.

Premier opisał mordercę Pawła Adamowicza jako "recydywistę, szaleńca, człowieka ponad wszelką wątpliwość chorego psychicznie". Ale - apelując jednocześnie o złagodzenie języka politycznego, premier musi zakładać, że to poziom debaty politycznej inspirował Stefana W. do morderstwa i z tym zgadzają się chyba wszyscy.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS