"Będzie ogromny chaos". Prawnicy przewidują kłopoty po wyroku TSUE

19.11.2019 | "Będzie ogromny chaos". Prawnicy przewidują kłopoty po wyroku TSUE
19.11.2019 | "Będzie ogromny chaos". Prawnicy przewidują kłopoty po wyroku TSUE
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
19.11.2019 | "Będzie ogromny chaos". Prawnicy przewidują kłopoty po wyroku TSUEKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania, a do tego rodzi nowe. Czy sędziowskie nominacje nowej Krajowej Rady Sądownictwa mogą zostać uznane za nieważne? Czy KRS ma dalej funkcjonować? Padają także pytania o to, co dalej z wyrokami wydanymi przez sądy.

Każda ze stron sądowego sporu uznaje, że wygrała - a to oznacza najróżniejsze interpretacje europejskiego wyroku.

- To będzie ogromy chaos - mówi Ewa Maciejewska, sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi.

- Wyroki i orzeczenia wydawane przez osoby, które przeszły przez "neo-KRS", mogą być kwestionowane - zauważa Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

Dla wielu sędziów orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest jednoznaczne - są wątpliwości czy Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest niezależna, a więc powołująca ją Krajowa Rada Sądownictwa także, co może oznaczać, że została ona powołana z naruszeniem prawa.

Obywatele mogą kwestionować status sędziów

Krajowa Rada Sądownictwa powołała już ponad pięciuset sędziów sądów powszechnych. Pojawiają się więc zdania, że mogą oni być powołani z wadą prawną. - Pełnomocnicy będą kwestionować status tych sędziów - uważa doktor Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista z Fundacji im. Stefana Batorego.

Oznacza to, że każdy wyrok wydany przez sędziego powołanego przez nową KRS mógłby zostać podważony.

- Obywatel rzeczywiście będzie mógł kwestionować prawo sądu do rozstrzygania jego sprawy, jeżeli orzekał w składzie tego sądu sędzia wybrany przez nową Krajową Radę Sądownictwa - mówi Dariusz Mazur ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

- Strony, zwłaszcza oczywiście te niezadowolone ze wyroków będą korzystać z tego instrumentu prawnego - uważa Monika Frąckowiak, sędzia Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda i członkini Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Obywateli i adwokatów nic nie powstrzyma. Będą powoływać się na fundamentalną zasadę zapewnienia prawa do niezależnego sądu. - Każdy obywatel powinien mieć zapewnioną możliwość realizacji tego prawa. Co powinno się w naszym przekonaniu odbywać przez wznowienie postępowania czy też zaskarżenie orzeczenia - wyjaśnia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Tłumaczący zawiłości unijnego wyroku profesor Marek Safjan też dostrzega ten problem. Jego zdaniem powstaje obawa o niezależność sędziów.

Apel do sędziów

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to Sąd Najwyższy ma zbadać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej. To jednak nie powstrzyma obywateli przed walką o jak najkorzystniejsze dla nich wyroki. I to jeszcze zanim Sąd Najwyższy wyda swój werdykt.

- Apelujemy do tych sędziów, którzy zostali powołani na skutek wniosku obecnie funkcjonującej Krajowej Rady Sądownictwa, aby powstrzymali się od orzekania - mówi prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz.

Przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego również toczą się postępowania dotyczące sędziów.

- Rozstrzygnięcia wydawane przez taki organ, który tak naprawdę nie jest sądem, nie powinny być respektowane - mówi sędzia Igor Tuleya z Sądu Okręgowego w Warszawie.

Rzecznik prasowy Sądu Najwyższego Michał Laskowski, także apeluje by Izba Dyscyplinarna powstrzymała się od orzekania.

Z Sądu Najwyższego płynie także apel do Krajowej Rady Sądownictwa o to, by nie opiniowała kandydatów na nowych sędziów - by nie pogłębiać chaosu. - Odpowiedzialne byłoby powstrzymanie się od tych działań, w tej chwili - mówi rzecznik prasowy Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski.

Na razie nic nie wskazuje na to, by nowa KRS chciała zastosować się do tych rad. Pracowała dziś i zamierza pracować dalej. - Funkcjonujemy na tych zasadach. Orzeczenie Luksemburga nic tutaj nie zmienia - zapewnia rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera.

Sąd Najwyższy kieruje więc też apel do władzy. - W celu zapobieżenia pojawieniu się stanu niepewności prawnej, czy wręcz chaosu prawnego, rząd, Sejm i Senat powinny podjąć działania ustawodawcze w celu usunięcia tych wad prawnych - ocenia pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

Do czasu orzeczenia Sądu Najwyższego sądy powszechne mogą rozpatrzyć dziesiątki tysięcy spraw.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu

Są zawsze gotowi do walki z żywiołem i do niesienia pomocy. Dzisiaj to kłopoty finansowe są dla nich największym wyzwaniem. Jak na bohaterów przystało, nie patrzą biernie, tylko działają. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Barzkowice w województwie zachodniopomorskim już po raz kolejny zbierają złom. Tym razem po to, by kupić aparaty oddechowe. Tymczasem ich koledzy w Małopolsce zbierają elektrośmieci, by po prostu dorobić.

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS