Wydłużenie kadencji samorządowców? Kolejne pomysły zmian w kodeksie wyborczym


Nadzwyczajna sejmowa komisja pracuje nad zmianami w ordynacji wyborczej. Wśród proponowanych zmian jest między innymi likwidacja głosowania korespondencyjnego, wymiana członków Państwowej Komisji Wyborczej a także ograniczenie do dwóch liczby kadencji wójtów burmistrzów i prezydentów miast. Pojawiają się też koleje pomysły, jak wydłużenie kadencji samorządowców z czterech do pięciu lat. Dalsza dyskusja od poniedziałku, ale już bez przedstawicieli PKW i Krajowego Biura Wyborczego. Przedstawiciele tych instytucji bojkotują prace, bo - jak podkreślają - ciągle są oskarżani o wyborcze nieprawidłowości sprzed trzech lat.

To nie był wielki protest, bo nie mógł taki być. Mała manifestacja była głosem w imieniu tych, którzy właśnie nie mogą wyjść na ulice i protestować. Tych, którzy nie mogą pójść do urn i zagłosować. Głosowali korespondencyjnie, ale po zmianach proponowanych przez PiS, praktycznie stracą prawa wyborcze.

- Opamiętajcie się. Jest jeszcze czas, żeby przywrócić cywilizowane formy udziału osób niepełnosprawnych w wyborach - apeluje do posłów Sławomir Piechota, poseł PO, który porusza się na wózku inwalidzkim. - Nasz kraj był otwarty. Także na wybory bez barier - dodaje Bartłomiej Skrzyński, rzecznik prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnością.

Według polityków PiS zmieniających kodeks wyborczy trzeba zlikwidować głosowanie korespondencyjne, aby nie było fałszerstw.

Zresztą słowo "fałszerstwo" podczas prac komisji pada często. Dlatego oskarżani przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego zrezygnowali z dalszego udziału w pracach.

"Te zmiany są przejrzyste i transparentne"

Według opozycji - w tym wszystkim co proponuje PiS chodzi o jedno. - Doprowadzi tylko i wyłącznie do "pisyzacji" samorządów - grzmiał na obradach komisji Piotr Zgorzelski, poseł PSL. Według PiS mają być nowi komisarze, którzy wyznaczą i zmienią okręgi wyborcze i dwie komisje. Z czego jedna od wyborów, a druga od liczenia głosów przejrzyste urny i przejrzyste zasady.

- Te zmiany są przejrzyste i transparentne. Wyraźnie widać, że chodzi o to by było jak najmniej partycypacji obywateli w wyborach, by było jak najmniej obywateli we władzy. I chodzi o to, żeby było jak najmniej demokracji - ocenia Grzegorz Długi, poseł klubu Kukiz'15.

Wydłużenie kadencji?

O proponowane zmiany pytaliśmy także rolników, którzy przyjechali do Warszawy na spotkanie z ministrem rolnictwa. - To nie są najlepsze rozwiązania - odpowiadał jeden z gości spotkania.

Rolnicy przypominali, że są gminy takie jak Popielów na Opolszczyźnie, gdzie jest ten sam wójt od ponad ćwierćwiecza. - Zrobił bardzo wiele dla gminy. Ma poparcie w granicach 95 proc. To po co my go będziemy zmieniać? - pytał inny.

W nowym prawie jest przepis mówiący o dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ale pojawiają się też głosu posłów PiS, którzy chcieliby wydłużenia kadencji.

- Jeżeli wprowadzamy tę zasadę dwukadencyjności tylko wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, to może lepiej żeby samorządy miały 5-letnią kadencję. Ponieważ można pełną "dziesięciolatką" zamknąć rządy - proponuje Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. To pomysł, który formalnie jeszcze nie padł, ale nadzwyczajna komisja sejmowa nie zakończyła jeszcze prac.

- Gmeranie przy ordynacji przypomina wymachiwanie nunczako przez niewytrenowaną osobę. O wiele trudniej trafić przeciwnika, o wiele łatwiej samemu palnąć się w głowę - ocenia pomysły PiS Ludwik Dorn, były marszałek Sejmu.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS