Senat także przerwie posiedzenie. "To ubezpieczenie dla Kaczyńskiego i dla PiS"

17.09.2019 | Senat także przerwie posiedzenie. "To ubezpieczenie dla Kaczyńskiego i dla PiS"
17.09.2019 | Senat także przerwie posiedzenie. "To ubezpieczenie dla Kaczyńskiego i dla PiS"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
17.09.2019 | Senat także przerwie posiedzenie. "To ubezpieczenie dla Kaczyńskiego i dla PiS"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Senat podobnie jak Sejm przerywa obrady. Wznowi je po wyborach, mimo że wybrany będzie już nowy skład parlamentu. Tajemnicza decyzja polityczna PiS-u ma swój ciąg dalszy. Pytanie: po co Prawu i Sprawiedliwości takie rozdarcie posiedzenia?

W Częstochowie ze strony marszałka Senatu padła bardzo ważna deklaracja. - Podobnie, jak izba niższa, czyli Sejm, ogłosimy przerwę i zbierzemy się po posiedzeniu Sejmu - zapowiada Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.

Fakt, że Senat śladem Sejmu, chce przerwać posiedzenie i wznowić je po wyborach tylko podsyca domysły i obawy.

- Rozdarcie posiedzenia na pół to jest ubezpieczenie dla [Jarosława - przyp. red.] Kaczyńskiego i dla PiS - uważa Krzysztof Brejza z Koalicji Obywatelskiej. Jego zdaniem gdyby w wyborach coś poszło nie tak z puntu widzenia PiS, partia chce móc specustawą wprowadzić rozwiązania, które obecny obóz rządzący przeforsuje po wyborach.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej udzielił wywiadu w busie, na którym widnieje internetowy hashtag "silni razem". Jest to już teraz hasło Koalicji Obywatelskiej, która w ten sposób szuka chętnych do pomocy w kampanii i miejsc na plakaty.

- Możecie pomóc, dając płot, balkon dla naszych kandydatów - tłumaczy Sławomir Neumann, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu.

Lewica zaprezentowała pakt dla Warszawy. - Gwarantujemy, że w latach 2021-2031 publiczny deweloper jest w stanie wybudować milion nowych mieszkań - zapowiada Magdalena Biejat, kandydatka Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej do Sejmu.

"Mamy krótką kampanię"

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) w pierwszej połowie września złożył wniosek o przerwanie posiedzenia Sejmu i zwołanie starego Sejmu już po wyborach.

- Mamy krótką kampanię, a demokracja wymaga, żeby posłowie mogli przedstawić swoje dokonania - mówił 11 września Terlecki.

To tłumaczenie nie było przekonujące, bo przecież prezydent, którego trudno posądzić o niechęć do PiS-u, tak wyznaczył termin wyborów, żeby kampania była krótka. Do tego Ryszard Terlecki zgłosił taki wniosek, by nie siedzieć w Sejmie, tylko spotykać się z wyborcami w terenie, a jednak sam przebywał w budynku parlamentu, co tłumaczył obowiązkami.

Nawet w jego krakowskim poselskim biurze nie udało się uzyskać informacji o tym, kiedy będzie najbliższe spotkanie z wyborcami. Trudno podejrzewać, by planowany na 18 września pobyt na Wawelu przy okazji miesięcznicy pogrzebu Lecha Kaczyńskiego miał na celu spotkanie z wyborcami. Opozycja więc po raz kolejny pyta - po co było przerywać posiedzenie.

- Niecne plany chyba mają dzisiaj rządzący, bo gdyby wszystko było takie jasne i oczywiste, to by napisali w uzasadnieniu, dlaczego chcą przełożenia tego Sejmu, a tego nawet nie zrobili - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

- Warszawscy posłowie pewnie mają najmniejszy problem z dotarciem na posiedzenie Sejmu. Inni mogą już bardziej przedkładać wizyty w terenie - mówi Jarosław Fogiel, kandydat PiS do Sejmu.

Jarosław Kaczyński też we wtorek nie prowadził kampanii. Prezes PiS-u miał wprawdzie w weekendy kampanijny intensywny maraton, ale nie przeszkodziłoby w nim normalne posiedzenie Sejmu.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS