Wybory już 13 października. O czym należy pamiętać przed głosowaniem?

14.09.2019 | Wybory już 13 października. O czym należy pamiętać przed głosowaniem?
14.09.2019 | Wybory już 13 października. O czym należy pamiętać przed głosowaniem?
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
14.09.2019 | Wybory już 13 października. O czym należy pamiętać przed głosowaniem?Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. Każdy pełnoletni obywatel Polski będzie mógł oddać swój głos w jednej z 27 tysięcy komisji wyborczych. Co zrobić, żeby zagłosować poza miejscem stałego zameldowania? Do kiedy trzeba dopisać się do spisu wyborców? Skąd wziąć zaświadczenie o prawie do głosowania? Oto najważniejsze daty i informacje.

Za niespełna miesiąc, 13 października, każdy pełnoletni obywatel Polski będzie mógł oddać swój głos w jednej z ponad 27 tysięcy obwodowych komisji wyborczych. Lokale będą czynne w Polsce od godziny 7 do godziny 21. Głosować będzie można również za granicą, w polskich ambasadach. Nad przebiegiem głosowania będzie czuwać kilkaset tysięcy członków komisji obwodowych.

Aby oddać ważny głos, wyborcy powinni znać swoje prawa i obowiązki.

- Jeśli chodzi o wszystkie te posunięcia, które wyborcy mogą wykonać, to należy je wykonać jak najwcześniej - radzi Krzysztof Lorenz, dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych Krajowego Biura Wyborczego.

Ta rada szczególnie dotyczy tych, którzy ostatnio zmienili miejsce zamieszkania lub w dniu wyborów chcą głosować w innym mieście lub poza granicami Polski. Tacy wyborcy muszą dopisać się albo do rejestru wyborców (na stałe), albo do spisu wyborców (tylko na najbliższe wybory). W tym celu powinni stawić się osobiście w urzędzie gminy lub wykorzystać internetową platformę ePUAP.

Wyborcy mogą też głosować na podstawie zaświadczenia, które wcześniej muszą odebrać w urzędzie gminy w miejscu swojego stałego zamieszkania.

- Z takim zaświadczeniem możemy zagłosować w dowolnie wybranym przez siebie obwodzie głosowania, utworzonym zarówno w kraju, jak i za granicą, jak i na polskim statku morskim - informuje Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy Państwowej Komisji Wyborczej.

Terminy wniosków

Zarówno głosujący na podstawie zaświadczenia, jak i chcący dopisać się do spisu wyborców, muszą pamiętać o terminach. Zaświadczenie o prawie do głosowania możemy pobrać z urzędu gminy, gdzie jesteśmy zameldowani na pobyt stały, najpóźniej dwa dni przed wyborami, czyli 11 października.

Jeszcze mniej czasu mają ci, którzy chcą dopisać się do spisu wyborców. Jeśli chcą głosować w Polsce, wniosek muszą złożyć osobiście najpóźniej do 8 października. Jeśli chcą głosować za granicą, to wnioski muszą złożyć do 10 października w polskich placówkach dyplomatycznych. Aby to zrobić, nie trzeba osobiście stawić się w konsulacie lub w ambasadzie.

- W przypadku zagranicy rzeczywiście z Kodeksu wyborczego wynika, że takiego zgłoszenia możemy dokonać telefonicznie - potwierdza Grzegorz Gąsior, ekspert Krajowego Biura Wyborczego.

W wyborach możemy głosować też korespondencyjnie lub poprzez pełnomocnika. Taka forma głosowania jest przeznaczona przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo przez pełnomocnika mogą głosować osoby, które ukończyły 75 rok życia, ale warto pamiętać, że nie wszędzie te przepisy obowiązują.

- Niestety, wyborcy za granicą zostali pozbawieni możliwości głosowania korespondencyjnego, co w przypadku dużych krajów i małej liczby obwodów głosowania jest szczególnie uciążliwe - wyjaśnia ekspert od prawa wyborczego Anna Godzwon.

Głosowanie przez pełnomocnika też jest możliwe tylko na terenie Polski.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS