"Może się okazać stosunkowo słabym prezydentem". Komentarze po wygranej Zełenskiego


Wołodymyr Zełenski to nie polityk, tylko aktor, to nie dyplomata - to komik. Czy te talenty pomogą w relacjach z Putinem? Zełenski wygrał i to z miażdżącą przewagą. Co ten wybór oznacza dla Ukrainy?

Radość ze zwycięstwa w sztabie była raczej spodziewana, bo sondaże dawały Wołodymyrowi Zełenskiemu miażdżąca przewagę już od wielu dni.

- Będziemy stawiać na nowych ludzi - zapowiadał po swoim zwycięstwie Zełenski, zwycięzca wyborów prezydenckich na Ukrainie.

Jego zwolennicy właśnie na to liczą, bo mają już dość starych układów. - Podoba mi się, że do władzy doszedł wreszcie nie polityk - mówi jeden ze zwolenników Zelenskiego.

Dla jednych to nowa nadzieja, a dla innych iluzja. Zełenski ma zaledwie 41 lat. Popularność zdobył jako aktor komediowy w serialu, w którym przypadkowy człowiek zostaje prezydentem. Fikcja stała się jednak rzeczywistością.

Może się okazać słabym prezydentem

Po wyborze Zełenskiego się wiele pytań. Te najważniejsze, to pytania o przyszłość wojny w Donbasie i o stosunki z Moskwą. Szanse na poprawę stosunków z Rosją są - tak ostrożnie wypowiadają się politycy w Moskwie, z premierem Dmitrijem Miedwiediewem na czele.

Dostrzega się, że nowy prezydent Ukrainy w kampanii mówił o Rosji łagodniej niż inni kandydaci. Dodatkowo Zełenski używał po równo języka ukraińskiego i rosyjskiego. Nic nie pozwala przypuszczać, by teraz bardziej dbał o interesy rosyjskie niż ukraińskie - zauważają rosyjscy eksperci, a niektórzy wręcz sądzą, że Zełenski może prowadzić wobec Rosji nawet ostrzejszy kurs polityczny niż dotychczasowy prezydent.

Zełenski jest kojarzony z oligarchą Ihorem Kołomojskim, który jest właścicielem telewizji, w której to właśnie prezydent elekt występował. Kołomojski jest skłócony z odchodzącym Poroszenką, ale jeszcze bardziej z Putinem. Kołomojski za pomocą prywatnych pieniędzy, finansował ukraiński batalion w wojnie z separatystami.

- Może się okazać stosunkowo słabym prezydentem, czyli prezydentem podlegającym różnym wpływom, różnych grup politycznych, biznesowych na Ukrainie - mówi Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych i członek Państwowej Akademii Nauk. Dodaje jednak, że jego zdaniem nie będzie łatwo zrobić z Zełenskiego prezydenta na usługach Kremla.

"Spójrzcie na nas. Wszystko jest możliwe"

Zełenski wstępnie zapowiedział, że będzie kontynuował obecne rozmowy w formacie normandzkim i procesie mińskim.

- Zwracam się do wszystkich państw byłego Związku Radzieckiego. Spójrzcie na nas. Wszystko jest możliwe - nawoływał Zełenski, a jego zdanie zaczęło być szeroko komentowane jako przekaz dla putinowskiej Rosji.

- Kartką wyborczą można zmienić prezydenta. Rosjanie nie mają o tym pojęcia - zauważa Michał Kamiński.

Zełenskiemu gratuluje szef NATO i szef Rady Europejskiej. O gratulacjach piszą też urzędnicy Donalda Trumpa, a Andrzej Duda zaprosił już prezydenta elekta do Polski. Niedługo przed wyborami Zełenskiego w Paryżu przyjął prezydent Macron. Odebrano to jako wsparcie, choć w tym samym czasie kanclerz Niemiec spotkała się z prezydentem Poroszenką.

Odchodzący prezydent zapowiedział, że nie wycofa się z polityki.

- Bedę dalej służył Ukrainie i wspierał kurs na integrację z Unią Europejską i NATO - zapowiadał Petro Poroszenko.

Odbudował armie, stawił czoła Rosji, ale nie umiał odeprzeć zarzutów o tolerowanie korupcji. - Petro Poroszenko, co on przegrał, to on przegrał walkę z korupcja - mówi Anatolij Zymnin, ukraiński dziennikarz.

Jestem rezultatem pańskich błędów - mówił Zełenski Poroszence w trakcie debaty. Dla niektórych jest to podsumowanie wyborczego rezultatu.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS