Wielka budowa na obszarze Natura 2000. CBA i Ministerstwo Środowiska wszczynają kontrole

10.07.2018 | Wielka budowa na obszarze Natura 2000. CBA i Ministerstwo Środowiska wszczynają kontrole
10.07.2018 | Wielka budowa na obszarze Natura 2000. CBA i Ministerstwo Środowiska wszczynają kontrole
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
10.07.2018 | Wielka budowa na obszarze Natura 2000. CBA i Ministerstwo Środowiska wszczynają kontroleKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Minister środowiska wszczyna kontrolę, a CBA wchodzi do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. To jej urzędnicy zgodzili się na budowę kilkunastopiętrowego zamku na jeziorze w Puszczy Noteckiej. To obszar Natura 2000 - ktoś go nie chronił, choć powinien.

To, co powstaje w Puszczy Noteckiej, zadziwiło już nawet ministra środowiska. - Powiem szczerze, też się dziwię, że nikt nie zwrócił uwagi - mówi Henryk Kowalczyk.

We wtorek tej uwagi jest aż nadto. - Mieliśmy kontrolę CBA... Ona trwa - informuje Łukasz Dąbkowski, z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. - Poprosiliśmy o dokumenty dotyczące oceny oddziaływania na obszar Natura 2000 - tłumaczy Temistokles Brodowski, rzecznik CBA.

Decyzje, które na sztucznej wyspie pozwoliły wybudować wielki zamek, sprawdzą także kontrolerzy z Ministerstwa Środowiska i powiadomiona przez nie prokuratura.

Papiery w porządku

Od kilku dni "zamek w Stobnicy" rozpala wyobraźnię. - Nie wiem, czy panowie widzieli, jak jest obwarowana ta budowla - mówi jeden z okolicznych mieszkańców.

- Wątpliwości budzi skala obiektu i wpływ na obszar Natura 2000 - przyznaje Henryk Kowalczyk. Tymczasem władze lokalne wątpliwości nie mają, że wszystko dzieje się zgodnie z prawem.

- Niech oni sobie kontrolują, niech sobie kontrolują - zachęca Piotr Woszczyk, zastępca burmistrza Obornik. - Wszyscy, którzy powinni być poinformowani zostali poinformowani. Jeżeli kogoś pominąłem, to przepraszam. W tym postępowaniu jest ponad 20 podmiotów, które było informowanych - dodaje.

Plan po zmianach

Kontrowersje budzi zwłaszcza plan zagospodarowania przestrzennego, który władze Obornik dla tej inwestycji zmieniły.

Wszystko zaczęło się w 2009 roku. Wtedy poznańska spółka zgłosiła się do gminy Oborniki, która rozpoczęła prace nad planem zagospodarowania przestrzennego. W 2010 roku marszałek wielkopolski odlesił grunty, spodziewając się "atrakcyjnej i unikatowej atrakcji turystycznej". W 2011 roku Rada Miasta Oborniki zmieniła plan zagospodarowania. Zastrzeżeń nie mieli między innymi wojewoda, marszałek i regionalna dyrekcja ochrony środowiska. W 2015 roku ta sama dyrekcja wydała decyzję środowiskową, a starosta - pozwolenie na budowę. I tak bajkowy zamek staje się jak najbardziej prawdziwy.

- Stwierdziliśmy, po zapoznaniu się z dokumentacją, że jest ona wyczerpująca, została przygotowana fachowi, przez specjalistów, jakby nie było - tłumaczy Dąbkowski.

"Dobra inwestycja"

Na obszarze Natura 2000 budować można, ale gdy budowa nie szkodzi przyrodzie. W Puszczy Noteckiej chodzi o dwadzieścia gatunków ptaków. Według Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska środowisku i ptakom inwestycja nie zaszkodzi.

A ta inwestycja to aż czternaście pięter i garaż podziemny, dziewięćdziesięciu siedmiu lokatorów w czterdziestu sześciu apartamentach oraz dziesięcioosobowa obsługa - w osobnym budynku. Będą balkony, wykusze i nadwieszenia, zielone tarasy oraz wieża, zwana "smukłą dominantą", wysoka na pięćdziesiąt metrów.

- Nie będzie znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000 - przekonuje Dąbkowski.

W Stobnicy murem stoją za zamkiem. Inwestor otworzył swój skarbiec - mieszkańcy cieszą się między innymi z nowej drogi.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale dzieci potrzebujących pomocy nie ubywa.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS