Więcej pieniędzy na armię? "Jakby nie było, zabraknie na modernizację"

16.08.2018 | Więcej pieniędzy na armię? "Jakby nie było, zabraknie na modernizację"
16.08.2018 | Więcej pieniędzy na armię? "Jakby nie było, zabraknie na modernizację"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
16.08.2018 | Więcej pieniędzy na armię? "Jakby nie było, zabraknie na modernizację"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Więcej pieniędzy na wojsko - obiecuje prezydent. Eksperci pytają, na co konkretnie, skoro skupujemy złom. I po co - skoro nie potrafimy wydać tego, co mamy? Najostrzej krytykuje sytuację w wojsku były głównodowodzący polskiej armii.

- Uważam, że powinniśmy podnosić wydatki na obronność szybciej niż to pierwotnie zaplanowaliśmy - oświadczył Andrzej Duda podczas uroczystości Święta Wojska Polskiego. To miała być dobra wiadomość dla armii.

Obowiązujący dziś plan zakłada zwiększenie budżetu armii do 2,5 procent PKB do 2030 roku. Apel prezydenta do rządu o szybsze podniesienie do tego poziomu wydatków na obronność oznacza, że około dziesięć miliardów złotych więcej miałoby popłynąć do żołnierzy już za sześć lat.

Realizację tych zapowiedzi prezydent uzależnia od sytuacji gospodarczej. - To cel bardzo ambitny, ale modernizacja polskiej armii to potrzeba paląca - przekonywał w środę Duda.

Pieniądze to nie wszystko

Mając w pamięci fakt, że za rządów PiS-u budżet armii już wzrósł o ponad 5 miliardów złotych, a o modernizacji wciąż mówi się w kontekście planów i braku sprzętu, pada pytanie, czy wraz z większymi wydatkami pojawią się w armii nowoczesne śmigłowce i okręty.

- Więcej pieniędzy... Absolutnie nie ma to nic wspólnego ze wzrostem zdolności bojowej polskich sił zbrojnych - twierdyi gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych.

- To nie jest tak, że jak będę miał nie wiem ile pieniędzy, to sobie kupię to, co na półce leży. Nie. Jeśli chce się kupować nowoczesną broń, musi być ona wyprodukowana. To jest proces kilku lat - tłumaczy Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej.

Wojskowi praktycy decyzji o wzroście finansowania armii co do zasady bronią, ale zderzają ją chociażby ze zwiększeniem w kolejnych latach liczebności armii. Uważają, że dodatkowe złotówki pochłonie uposażenie i wyposażenie tysięcy nowych żołnierzy, także tych z nowej formacji - Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Jeżeli do tego samego roku chcemy zwiększyć armię do 200 tysięcy żołnierzy, to matematyka na poziomie szkoły podstawowej pokazuje, że nie będzie żadnego wzrostu (nakładów na sprzęt - przyp. red.). Czyli, jakby nie było, zabraknie pieniędzy na modernizację - ocenia gen. Mirosław Różański, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Kwestia decyzji politycznych

- To jest kwestia decyzji politycznych - przyznaje poseł PiS Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, odpowiadając na pytanie, jaka jest gwarancja, że pieniądze pójdą na modernizację.

Problem polega na tym, że na przykład marynarka wojenna pilnie potrzebuje nowych okrętów, tzmcyasem fregaty z Australii, które chce kupić polski rząd, mają 30 lat.

- Stajemy się powoli armią, która skupuje sprzęt przeznaczony już na złom, po to, żeby przekonać Polaków, że jest nowoczesny i zapewni nam bezpieczeństwo - komentuje gen. Waldemar Skrzypczak.

Do Australii polecieli w czwartek prezydent i minister obrony narodowej. Jednym z efektów wizyty ma być list intencyjny w sprawie zakupu używanych fregat.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Turczyk | PAP

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS