Wałęsa z KOD-em, Morawiecki z "Solidarnością". Podziały na obchodach rocznicy Sierpnia'80

31.08.2018 | Wałęsa z KOD-em, Morawiecki z "Solidarnością". Podziały na obchodach rocznicy Sierpnia'80
31.08.2018 | Wałęsa z KOD-em, Morawiecki z "Solidarnością". Podziały na obchodach rocznicy Sierpnia'80
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
31.08.2018 | Wałęsa z KOD-em, Morawiecki z "Solidarnością". Podziały na obchodach rocznicy Sierpnia'80Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Lech Wałęsa z Komitetem Obrony Demokracji, premier Mateusz Morawiecki z "Solidarnością". Obchody rocznicy strajków na Wybrzeżu znów w atmosferze podziałów. Były protesty, okrzyki, akcja pod hasłem "Nie wygumkujecie ich". Premier za to kreślił wielkie plany odbudowy Stoczni.

W rocznicy Sierpnia'80 ważne są symbole. Jak historyczna brama Stoczni Gdańskiej, gdzie wszystko się zaczęło. I tradycyjne już oddzielne świętowanie rocznicy zwycięskiego strajku.

Lider tamtego strajku - Lech Wałęsa - świętował w piątek rano razem z politykami Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. "Solidarność" świętowała po południu z premierem i prezydentem. W tym samym miejscu - przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

- Zawsze jest miejsce dla Lecha Wałęsy. Jak byłem przewodniczącym komisji krajowej, to zawsze czekałem, aż Lech Wałęsa przyjdzie na te uroczystości - wspomina przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Kwestia agentury

Ale przywódca strajku sprzed 38 lat i pierwszy przywódca "Solidarności" dołączy do oficjalnego świętowania tylko na swoich warunkach. - Zanim mnie nie przeproszą sprawcy "agentury" mojej, to nie mamy o czym mówić - mówi Wałęsa.

Na to Lech Wałęsa raczej nie ma co liczyć, bo dla wielu jego dawnych współpracowników z sierpniowego strajku byłoby to zakłamywaniem historii.

- Jeżeli mamy wymazać przeszłość agenturalną Lecha Wałęsy, to również jego przeszłość tą pozytywną - twierdzi Andrzej Kołodziej, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych, działacz "Solidarności".

Spór przeniósł się na historyczną bramę stoczni, gdzie w piątek rano działacze KOD-u zawiesili wizerunki znanych postaci Sierpnia z sugestią, że ci związani z opozycją mieliby zostać dziś z historii wygumkowani. Po południu działacze "Solidarności" usunęli portrety. Wszystkie.

Wciąż aktualne postulaty

- Najczęściej myślę o "Solidarności" jako o pewnym bohaterze zbiorowym - mówił na uroczystościach premier. Mateusz Morawiecki najpierw uczestniczył w prezentacji projektu Stocznia 4.0, czyli przyszłości kolebki "Solidarności" po jej przejęciu przez Skarb Państwa.

W sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie podpisywano Porozumienia Sierpniowe, Morawiecki stwierdził, że rząd PiS-u jest pierwszym, który prowadzi prawdziwy dialog społeczny i "Solidarność" traktuje jak partnera.

Ale lider związku wykorzystał ten moment, by przypomnieć, że 21 postulatów Sierpnia z historycznej tablicy wciąż jest aktualnych, bo niektóre wciąż czekają na spełnienie.

- Postulat 21: wolne soboty. A my walczymy o wolne niedziele i to nie dla wszystkich - tłumaczy Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność".

Wiatr historii

Strajk w Stoczni Gdańskiej przyniósł przede wszystkim powstanie "Solidarności". Tam zaczęła się droga do wolności - nie tylko Polski, ale wszystkich krajów komunistycznych.

Nawet jeśli prości robotnicy tego wówczas nie wiedzieli, to jak twierdzi strajkujący wtedy Antoni Załęski, mieli poczucie, że tworzą historię. - Radość, radość. Jeszcze dzisiaj patrzę, żeby na tej bramie na przykład podjechał na wózku Lech Wałęsa. To byłoby fajnie. Myślę, że to tak będzie jeszcze - mówi.

W piątek tłum pod Stocznią był mniejszy niż wtedy, a emocje inne. Działacze KOD zakłócali składanie kwiatów przez związkowców i rządzących, a później przeszli w marszu do centrum Gdańska.

W tym samym czasie w Bazylice Świętej Brygidy odprawiono uroczystą mszę świętą. To był jedyny moment, gdy Lech Wałęsa pojawił się obok swoich politycznych przeciwników.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS