W szkołach mówili o konstytucji, donoszą na siebie do prokuratury

14.09.2018 | W szkołach mówili o konstytucji, donoszą na siebie do prokuratury
14.09.2018 | W szkołach mówili o konstytucji, donoszą na siebie do prokuratury
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
14.09.2018 | W szkołach mówili o konstytucji, donoszą na siebie do prokuraturyKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

W czarnym scenariuszu szykuje się dyscyplinarka dla prokuratora w stanie spoczynku. Za to, że spotkał się z uczniami i opowiadał o konstytucji. Ale prokurator Wojciech Sadrakuła nie będzie sam - donosy piszą na siebie inni uczestnicy takich spotkań.

Wśród prawników krąży żart, że dla władzy brzydkie słowo na "k", to "konstytucja". Ale chyba w przypadku prokuratora Wojciecha Sadrakuły to nie tylko zabawna gra słowna.

Wojciech Sadrakuła przyjął zaproszenie Stowarzyszenia imienia profesora Zbigniewa Hołdy na szkolną pogadankę o konstytucji. Tylko tyle i aż tyle. Rzecznik dyscyplinarny, czyli prokurator dla prokuratorów, właśnie ustala, czy odpowiadanie na pytania młodzieży o konstytucję nie nosi znamion przewinienia dyscyplinarnego. W tym celu prosi, by Stowarzyszenie przekazało mu listę szkół, w których prokurator w stanie spoczynku odpowiadał na pytania młodzieży.

- Wynika z tego, że moje poglądy, tak przypuszczam, były niezgodne z poglądami kierownictwa Prokuratury Krajowej. No i stąd, jak widać, mnie nie lubią - ocenia Wojciech Sadrakuła.

Prokuratura ustala

- Moja wyobraźnia do pewnego momentu nie sięgała tak daleko, aby sobie imaginować, że za pójście do szkoły też można być pociąganym do odpowiedzialności dyscyplinarnej - komentował sprawę w "Kropce nad i" sędzia SN Stanisław Zabłocki.

- Sytuacja ta byłaby śmieszna, gdyby nie to, że jest prawdziwa - dodaje dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu prof. Maciej Gutowski.

Prokuratura Krajowa na pytania "Faktów" o zastrzeżenia wobec prokuratora Sadrakuły odpowiedziała, że rzecznik dyscyplinarny nie wszczął wobec niego ani postępowania wyjaśniającego, ani dyscyplinarnego.

To, co w języku prawników nazywa się "ustalaniem znamion przewinienia" nie oznacza, że przewinienie było, ale - i tego prokuratura już w swojej odpowiedzi nie dodała - że według prokuratora jest prawdopodobne, że przewinienie było.

To wystarczy, by inni, którzy biorą udział w takich lekcjach, odczytali sygnał, że "to może się skończyć co najmniej nieprzyjemnościami".

- To się fachowo nazywa "efektem mrożącym" - mówi Sadrakuła. - Jest to wszystko, by zniechęcić do uczenia o standardach demokracji - dodaje adwokat Jacek Dubois.

Prawnicy donoszą

Mecenas Dubois także opowiadał w szkołach o konstytucji. Jako pierwszy napisał do prokuratury oświadczenie, które sam zatytułował "Samodenuncjacja". "Lekcje odbywały się w sposób zorganizowany, a zatem należałoby rozważyć, czy poza deliktem dyscyplinarnym nie mamy tu do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą (...), do tego zbrojną, bo posługującą się słowem" - czytamy w oświadczeniu.

Mecenas Anna Rakowska-Trela złożyła już oficjalne zawiadomienie do prokuratury. Na siebie samą. "Ja także prowadziłam zajęcia na temat Konstytucji RP w ramach wspomnianej akcji, zarówno z młodzieżą licealną, jak i gimnazjalną, jak i - o zgrozo - rozmawiałam z przedszkolakami na temat Konstytucji RP i praw dziecka" - napisała. - Jeśli prokuratura poszukuje osób, które popełniły takie przewinienia, to jest ich znacznie więcej. Jedną nich jestem ja - przyznaje.

W sumie w pięciu edycjach "Tygodnia Konstytucyjnego", które Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy organizuje w celu edukowania uczniów o konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego, brało udział nawet 2 tysiące prawników.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS