Walka o wyborców na wsi. Rząd mało mówi o dopłatach unijnych, oferuje "tysiąc plus"

25.08.2019 | Walka o wyborców na wsi. Rząd mało mówi o dopłatach unijnych, oferuje "tysiąc plus"
25.08.2019 | Walka o wyborców na wsi. Rząd mało mówi o dopłatach unijnych, oferuje "tysiąc plus"
Maciej Knapik | Fakty TVN
25.08.2019 | Walka o wyborców na wsi. Rząd mało mówi o dopłatach unijnych, oferuje "tysiąc plus"Maciej Knapik | Fakty TVN

"Tysiąc plus" za suszę to kampanijna oferta PiS dla wsi. Trwa walka o głosy rolników. Premier zadeklarował zdecydowane "tak" dla eksportu naszych towarów rolnych i zdecydowane "nie" dla importu zachodnich ideologii. O wyborców na wsi walczy też PSL, które wymienia, czego PiS dla rolników nie załatwiło.

Podczas dożynek w Kolnie na Podlasiu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pomoc dla gospodarstw dotkniętych suszą - dopłatę 1000 złotych do każdego hektara upraw. W sumie, jak wyliczył premier, rząd może przeznaczyć na ten cel jeden-dwa miliardy złotych.

Obietnice wyborcze premiera Mateusza Morawieckiego i ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego to przede wszystkim więcej pieniędzy. - Formy pomocy, i kredytowych, i prolongat, i podatkowych, i zmniejszania czynszów dzierżawnych - wymieniał minister.

Politycy PiS nie mówili już o programach "świnia plus" czy "krowa plus", czyli o dopłatach do trzody, które zapowiadał wiosną Jarosław Kaczyński. Dopłaty te miały pochodzić ze środków unijnych.

Przekaz PiS dla wsi: Bóg, Honor, Ojczyzna

Wyborcy mówią, że liczą przede wszystkim na dopłaty unijne. Politycy PiS o unijnych dopłatach akurat mówią mało albo wcale, bo rolnik ma być wdzięczny za wparcie PiS-owi, a nie Unii Europejskiej, z którą PiS prowadzi spór.

W kampanii wyborczej PiS zagranicę przedstawia się raczej jako zagrożenie, zwłaszcza ideologiczne.

- Nie chcemy importu produktów zachodnich ideologii, różnych rewolucji obyczajowych - powiedział na dożynkach premier Morawiecki.

W spocie wyborczym PiS wyraźnie słychać, że elektorat wiejski ma być przekonany do partii Jarosława Kaczyńskiego, bo ta opowiada się za "Bogiem, Honorem i Ojczyzną".

Koalicja Obywatelska komentuje, że przekaz PiS przesłania prawdziwe problemy. Ich zdaniem po czterech latach rządów PiS nie powinien składać obietnic, ale rozliczyć się z nich.

- Ta pomoc nie jest taka, jakiej rolnicy oczekują. Jest gąszcz przepisów, gąszcz dokumentów, opóźnione wypłaty - wymienia poseł PO Arkadiusz Myrcha.

PSL ma swoje dożynki i swój przekaz

Nowy element w politycznym krajobrazie polskiej wsi to koalicjant PSL, ugrupowanie Kukiz'15.

- Bardzo lubię wieś, dobrze się czuję, pracowałam w środowisku wiejskim - mówi Agnieszka Ścigaj, posłanka Kukiz'15. Podobnie mówi wielu innych polityków w dniu dożynek. Na przykład posłanka PiS Bernadeta Krynicka. - Jest mi wieś bliska, kocham wieś - zapewnia.

PSL organizuje swoje dożynki, a na nich można usłyszeć krytykę PiS. - Niepodwojone dopłaty, nieotwarty rynek na wschód. Węgiel z Rosji przyjeżdża do Polski, a polskie jabłka nie mogą być na stołach u naszych wschodnich sąsiadów. Z trzech ognisk afrykańskiego pomoru świń zrobiło się ponad dwieście - wymienia lider PSL Włodzimierz Kosiniak-Kamysz.

Wyborcy PSL na wsi z dystansem podchodzą do nowego koalicjanta. - To taka partia dodatkowa - słyszmy od jednego z nich na dożynkach.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS