"Totalna bezmyślność" na polskich drogach. Co roku na pasach ginie ponad 250 osób

04.07.2019 | "Totalna bezmyślność" na polskich drogach. Co roku na pasach ginie ponad 250 osób
04.07.2019 | "Totalna bezmyślność" na polskich drogach. Co roku na pasach ginie ponad 250 osób
Magda Łucyan | Fakty TVN
04.07.2019 | "Totalna bezmyślność" na polskich drogach. Co roku na pasach ginie ponad 250 osóbMagda Łucyan | Fakty TVN

Jesteśmy rekordzistami w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wypadki na przejściach dla pieszych i od lat toczymy dyskusję, czy zmienić prawo, by pieszy miał pierwszeństwo, jeszcze zanim wejdzie na pasy. Ostatnio w tej sprawie interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich. Eksperci są jednak podzieleni.

Co roku na pasach dla pieszych ginie w Polsce ponad 250 osób. W 2016 roku było ich 255, rok później 262, a w 2018 roku 271 osób.

Z najnowszego badania Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu wynika, że pod względem liczby ofiar wypadków na miliard przejechanych kilometrów Polska jest niechlubnym liderem Unii Europejskiej.

Mariusz Podkalicki z Akademii Bezpiecznej Jazdy mówi o "totalnej bezmyślności" kierowców i dodaje, że sam wielokrotnie widział próby wyprzedzania na przejściach dla pieszych.

Adam Bodnar w piśmie do Ministerstwa Infrastruktury domagał się, by w Polsce - tak jak w niemal całej Europie Zachodniej - piesi mieli pierwszeństwo już na etapie zbliżania się do pasów. Obecnie są chronieni prawnie tylko, gdy już znajdują się na przejściu.

Ministerstwo odpowiedziało, że nie poprze takich przepisów, bo "każde społeczeństwo europejskie posiada inne uwarunkowania kulturowe, prawne, inżynieryjne, edukacyjne, czy też podejście do poszanowania prawa".

Jeden przepuści, ale co z innymi?

Eksperci są w tej sprawie podzieleni. Jedni uważają, że ostre prawo wpłynęłoby na kulturę jazdy.

- Kiedy wchodzi w życie jakaś nowa ustawa, jakieś nowe ograniczenie, kierowcy po prostu muszą się do tego dostosować - uważa Michał Kościuszko, kierowca rajdowy.

Zdaniem innych - najpierw należałoby znacznie poprawić infrastrukturę budując kładki i przejścia podziemne oraz popracować nad organizacją ruchu.

- Nie robi się na drogach, gdzie jest ciężki ruch, gdzie jedzie bardzo dużo samochodów, przejść dla pieszych, które mogą być piekielnie kolizyjne, bo samochód jadąc 90 na godzinę ma niewielkie szanse na reakcję - tłumaczy Krzysztof Hołowczyc, kierowca rajdowy.

W wypadku zderzenia z samochodem, pieszy praktycznie nie ma żadnych szans.

- Jeśli nas jeden kierujący przepuści to świetnie, ale sprawdzajmy, czy pozostali, którzy są na tej jezdni, zachowają się tak samo - mówi podinspektor Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji.

Nie zawsze inni kierowcy zachowują się tak samo. W Szczecinie sfilmowano sytuację, w której miejski autobus czekał przed przejściem dla pieszych, aby ci bezpiecznie przeszli. Jednak, pomimo podwójnej ciągłej i zebry, po jego lewej stronie ciągle jechał sznur samochodów.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS