To współcześni żołnierze niezłomni. Dziś ich święto

29.05.2017 | To współcześni żołnierze niezłomni. Dziś ich święto
29.05.2017 | To współcześni żołnierze niezłomni. Dziś ich święto
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
29.05.2017 | To współcześni żołnierze niezłomni. Dziś ich świętoMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Porucznik Łukasz, starszy chorąży Jacek i chorąży Zbigniew rzadko się chwalą, choć są bohaterami. Ciężko ranni na polu walki odległym od kraju mówią krótko: takie zadanie, taka misja, tak ślubowaliśmy. Niezwykle skromni, współcześni żołnierze niezłomni. W Dniu Weterana rozmawiała z nimi reporterka "Faktów" TVN.

Porucznik Łukasz Zub chętniej niż ranami zadanymi przez minę pułapkę, chwali się wygraną w zawodach na pikniku. - Byłem uczestnikiem 12. zmiany w Afganistanie. I tyle - mówi skromnie o swojej misji.

Równie skromny jak strzelec wyborowy jest starszy chorąży sztabowy Jacek Schmidt. Zamiast o przeżyciach z frontu woli opowiadać o honorowym krwiodawstwie. Oddał już prawie 160 litrów krwi i osocza. Wśród żołnierzy to rekordzista w całej Europie.

W poniedziałek, w Dniu Weterana, oddawano cześć żołnierzom w całym kraju. Najbardziej zasłużonym przybyło na piersi medali.

"Potrzebni, niezbędni, ci którzy niosą pokój"

Premier Beata Szydło nagrała specjalny film z tej okazji, w którym chwaliła poświęcenie polskich żołnierzy. - Jesteście bohaterami naszych czasów. Wasza służba to przykład patriotyzmu, oddania ojczyźnie. Wierzycie w to, że stając przy boku naszych sojuszników, walcząc z przeciwnikami, bronicie pokoju i spokoju - mówiła premier.

Ramię w ramię z kolegami z NATO polscy żołnierze dbali lub nadal dbają o bezpieczeństwo, ład i spokój wszędzie tam, gdzie to konieczne.Patrząc na mapę misji, w których w ostatnich 65 latach uczestniczyli Polacy trudno znaleźć miejsca, w których ich nie było. W sumie w dziewięćdziesięciu trzech misjach zagranicznych uczestniczyło ponad 110 tysięcy żołnierzy.

- Staraliśmy się wypełniać swoje obowiązki jak najlepiej. Staraliśmy się być postrzegani jako potrzebni, niezbędni, ci którzy niosą pokój - mówi skromnie kapitan Jacek Bednarz z 12. Brygada Zmechanizowana im. gen. broni J. Hallera.

Pomoc dla bohaterów

I jeśli już padnie słowo skargi - to weterani chcieliby być świątecznie traktowani na co dzień. W Polsce żyje ich - według warszawskiego Centrum Weterana - ok. 70 tysięcy. Weterani mogą liczyć na pomoc państwa i na wsparcie swoich kolegów.

- Tutaj można wspólnymi siłami, swoim doświadczenie i życiem pokazać innym osobom, żołnierzom ciężko rannym, że można sobie jakoś radzić - mówi starszy szeregowy rezerwy Jan Koczar ze Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.

Najwyższą cenę na zagranicznych misjach zapłaciło 120 żołnierzy. Najwięcej poległo w Afganistanie (44 poległych) i Iraku (22 poległych).

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS