"To nie jest nawet kapiszon". Kaczyński skomentował sprawę Srebrnej

09.02.2019 | "To nie jest nawet kapiszon". Kaczyński skomentował sprawę Srebrnej
09.02.2019 | "To nie jest nawet kapiszon". Kaczyński skomentował sprawę Srebrnej
Arleta Zalewska | Fakty TVN
09.02.2019 | "To nie jest nawet kapiszon". Kaczyński skomentował sprawę SrebrnejArleta Zalewska | Fakty TVN

Jarosław Kaczyński zapewnia, że nie ma relacji finansowych między fundacją Instytut imienia Lecha Kaczyńskiego a PiS-em. To właśnie Instytut im. Lecha Kaczyńskiego, w którym Jarosław Kaczyński jest członkiem rady nadzorczej, posiada większość udziałów w spółce Srebrna. To pierwsza wypowiedź prezesa Prawa i Sprawiedliwości w sprawie tak zwanych taśm Kaczyńskiego.

Wciąż trudno od polityków PiS-u usłyszeć jednoznaczne stanowisko w sprawie "taśm Kaczyńskiego", czyli roli, jaką Jarosław Kaczyński miał odegrać w rozmowach na temat budowy wieżowca przy ulicy Srebrnej w Warszawie.

- Spółka (Srebrna - przyp. red.) nie ma nic wspólnego z partią - przekonuje marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS).

- Nie określił bym tego mianem negocjacji - twierdzi wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS). - To były rozmowy, które miały na celu pomoc w rozwiązaniu konfliktu - tłumaczy.

Jednak spotkań prezesa PiS-u z austriackim biznesmenem w sprawie budowy wieżowców - od maja 2017 roku do sierpnia 2018 roku - było w sumie 19.

Zmiana zdania

Trudno też o jednoznaczne stanowisko rzeczniczki partii w kwestii roli Kaczyńskiego.

- (Jarosław Kaczyński - przyp. red.) wypowiada się tylko i wyłącznie w imieniu własnym. Własnym, a nie zarządu, i pamiętajmy o tym - mówiła 29 stycznia Beata Mazurek. Taka była na początku linia obrony polityków PiS-u. - Pan prezes wyraźnie mówi (na nagraniach - przyp. red.), że nie może wypowiadać się za władze spółki, że mówi o swojej opinii - zaznaczał poseł PiS Marcin Horała 29 stycznia.

W ostatnich dniach tłumaczenia się jednak zmieniły. - Prezes Jarosław Kaczyński miał prawo do tego, żeby prowadzić określone rozmowy, o których państwo mówicie. Miał do tego upoważnienia - oświadczyła w piątek Beata Mazurek.

- (Jarosław Kaczyński - przyp. red.) był członkiem rady fundacji (Instytut im. Lecha Kaczyńskiego - przyp. red.). W tym zakresie miał prawo i obowiązek interesować się sprawami fundacji, i tak też czynił - podkreśla poseł PiS Waldemar Buda.

Kaczyński na zgromadzeniu wspólników

W dyskusji o formalnej i nieformalnej roli prezesa PiS-u w rozmowach o budowie tak zwanych bliźniaczych wież ważny jest protokół z nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki Srebrna z lutego 2018 roku. Opublikowała go "Gazeta Wyborcza".

Przewodniczącym posiedzenia, na którym wyrażono zgodę na realizacje przedsięwzięcia deweloperskiego, który miał polegać na budowie budynku wysokościowego na działce przy Srebrnej 16, był osobiście Jarosław Kaczyński. Prezes PiS miał upoważnienie Barbary Skrzypek, jednego z udziałowców w spółce Srebrna.

Opozycja pyta, czy prezes Kaczyński wpisze tę działalność gospodarczą do oświadczenia majątkowego i rejestru korzyści. PiS odpowiada, że takiej potrzeby nie ma.

- Kaczyński stworzył taką konstrukcje obejścia tego prawa i ukrycia tego, ale to jest wbrew literze prawa - ocenia poseł PO Sławomir Nitras. - Zataił fakt, że reprezentuje spółkę Srebrna na zewnątrz - dodaje.

Wywiad prezesa PiS

Do sprawy po raz pierwszy odniósł się sam Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", który ma w całości się ukazać w poniedziałek. Część już opublikował portal wpolityce.pl.

"To nie jest nawet kapiszon, tam przecież nic nie ma" - ocenił Kaczyński. Jego zdaniem żadne przepisy prawa nie zostały złamane. "Nie ma żadnych relacji finansowych pomiędzy fundacją a partią. Żadnych. To są dwie oddzielne instytucje" - przekonuje prezes PiS.

- Jarosław Kaczyński jest właścicielem Srebrnej, jest właścicielem PiS-u. Jemu wydaje się, że jest też właścicielem Polski - komentuje poseł PSL Marek Sawicki.

"Coś takiego" w rodzinie

Do całej sprawy odniósł się także Jan Maria Tomaszewski -- kuzyn Jarosława Kaczyńskiego, ojciec tłumaczki z nagrań i teść austriackiego biznesmena. W wypowiedzi dla PAP Tomaszewski stwierdził, że Gerard Birgfellner doprowadził do dużego problemu w rodzinie.

"Co ja mogę na to poradzić? W każdej rodzinie znajduje się coś takiego, to nie jest żadna rodzina, on się przykleił i tyle. Nie mam z nim bliskich stosunków, kilka razy w roku się widzimy" - powiedział Jan Maria Tomaszewski w wywiadzie dla "Super Expressu".

O sprawę Srebrnej był w sobotę pytany prezydent Andrzej Duda. Nie chciał jej komentować.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS