Szpitale na krawędzi. NFZ obiecał więcej pieniędzy, ale nie dał

17.04.2019 | Szpitale na krawędzi. NFZ obiecał więcej pieniędzy, ale nie dał
17.04.2019 | Szpitale na krawędzi. NFZ obiecał więcej pieniędzy, ale nie dał
Paweł Płuska | Fakty TVN
17.04.2019 | Szpitale na krawędzi. NFZ obiecał więcej pieniędzy, ale nie dałPaweł Płuska | Fakty TVN

Szpital w Dębnie ma ponad 2 miliony złotych długu i na leki musi robić zbiórkę pieniędzy w internecie. Ten w Strzelinie jak upadnie, to pociągnie za sobą na dno cały powiat. NFZ obiecał więcej pieniędzy, ale nie dał.

Dwa szpitale i dwie miejscowości, oddalone od siebie o kilkaset kilometrów. W obu z nich pojawił się ten sam problem - pieniądze. W Strzelinie na Dolnym Śląsku kilka lat temu władze szpitala i powiatu uwierzyły, że skoro tyle już wokół upadło, ten musi istnieć. Przeprowadzono reformę i przyjęto młodych lekarzy.

- Zabezpieczamy tak naprawdę co trzeciego mieszkańca powiatu strzelińskiego. Moje pytanie jest takie: gdzie ci pacjenci pójdą, jeśli my nasz szpital zamkniemy? - pyta Magdalena Puziewicz-Karpiak, prezes zarządu Strzelińskiego Centrum Medycznego.

- Mamy szpital na miejscu i my chcemy, żeby ten szpital został - mówi jedna z pacjentek.

By nie być pod kreską, szpital dodatkowo potrzebuje 300 tysięcy złotych miesięcznie. Dostał kilkadziesiąt tysięcy i wciąż przynosi straty.

- Teoretycznie te straty mógłby pokryć samorząd, który prowadzi ten szpital. Natomiast sytuacja budżetowa powiatu, a także potrzeby w różnych miejscach są takie, że my wystarczającej pomocy nie jesteśmy w stanie przekazać - tłumaczy Aleksander Ziółkowski, wicestarosta strzeliński.

Szpital pociągnie za sobą powiat

Liczyli na dolnośląski NFZ, a dziś mają do siebie pretensje, że uwierzyli w zapewnienia o większych kontraktach. Uwierzyli i zaciągnęli 13 milionów kredytu. Poręczyło starostwo.

- Jeśli szpital upadnie, to pociągnie za sobą powiat - mówi Magdalena Puziewicz-Karpiak.

Być może w Strzelinie będą musieli zrobić to, co już zrobiły władze szpitala w Dębnie. Tam szpital ma ponad dwa miliony złotych długu.

- Oznaki zawałowe ma od wielu wielu, wielu lat. Z tego chcemy wyjść. Chcemy wygonić biedę ze szpitala w Dębnie - mówi Krzysztof Prętnicki, prezes Szpitala imienia Świętej Matki Teresy z Kalkuty w Dębnie.

NFZ jest zaskoczone

Ruszyła internetowa zbiórka. Potrzeba stu tysięcy złotych na leki, wyżywienie pacjentów, badania. Mieszkańcy uważają, że zająć tym powinien się rząd. Przedstawiciele NFZ są zaskoczeni sytuacją szpitala w Dębnie. Jak twierdzą - ten z roku na rok dostaje coraz więcej pieniędzy. Wydaje się nawet, że według funduszu, dwa miliony długu to nie dług.

- Sytuacja szpitala jest dobra. Nie ma sygnałów o tym, żeby było ograniczanie dostępności do świadczeń. Nie ma sygnałów od pacjentów - twierdzi Małgorzata Koszur ze szczecińskiego oddziału NFZ.

Takich szpitali w całym kraju jest ponad dwieście. Jak przyznaje ministerstwo zdrowia - ich zadłużenie w zeszłym roku niepokojąco wzrosło.

- Zadłużenie ogółem mamy na poziomie około 13 miliardów. Zadłużenie wymagalne na poziomie miliarda sześćset - informuje Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia.

By ratować sytuację, już przeznaczono prawie siedemset milionów złotych na wzrost wycen procedur medycznych. Dolnośląskie NFZ poinformowało, że część z tych pieniędzy trafi również do szpitala w Strzelinie.

Link do zbiórki na stronie zrzutka.pl

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS