Świadczenia tylko na zaszczepione dziecko. Pomysł minister budzi kontrowersje


Fińska minister nauki i szkolnictwa oświadczyła, że szczepienie dziecka nie jest sprawą prywatną. Zapowiedziała projekt ustawy, który przewiduje uzależnienie dodatków na dziecko od tego, czy było ono szczepione. To reakcja na wykrycie w ostatnich dniach przypadku odry u dziecka na zachodzie Finlandii. Chociaż szczepienia są w Finlandii całkowicie dobrowolne, to aż 95 procent fińskich dzieci jest zaszczepionych.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Jeden przypadek odry podniósł w Finlandii alarm. Chorobę zdiagnozowano u dziecka z gminy Larsmo. Reakcja była natychmiastowa - rozpoczęto akcję dodatkowych szczepień.

Jak ustaliły fińskie media, dziecko podróżowało wraz z rodziną za granicę, gdzie mogło być narażone na odrę. Zakażone dziecko nie było szczepione. Rodzina i dalsi krewni zostali objęci kwarantanną.

W Finlandii odry nie było od 1999 roku. Na szczepionkę MMR, czyli przeciwko odrze, śwince i różyczce, decyduje się średnio 95 procent mieszkańców. Odsetek szczepionych należy do jednego z najwyższych w Europie.

- Finowie są bardzo dobrze wykształceni. To ma ogromny wpływ na wiarę w tak zwane fake newsy. Jeśli ktoś spojrzy na statystyki dotyczące tego, jak bardzo pomogły nam szczepionki, to musi być wariatem, jeśli dalej uważa, że to coś złego dla dzieci - mówi Niklas Elers, specjalista ds. zapobiegania infekcjom z Finlandii.

Wyjątkowy region

Inaczej niż w reszcie kraju sytuacja wygląda właśnie w Larsmo. Region mocno obniża krajową średnią i należy do niechlubnych rekordzistów - ze szczepień korzysta tu zaledwie 75 procent osób. Z chorym dzieckiem kontakt mogło mieć 200 kolejnych, dlatego służby epidemiologiczne spodziewają się wkrótce nowych przypadków.

- W Larsmo żyją bardzo religijni ludzie. Uważa się, że ma to wpływ na wskaźnik szczepień w tym regionie. Generalnie Finlandia jest dość oddalona od reszty Europy, gdzie problem odry jest coraz powszechniejszy. Dziecko, o którym mowa, zakaziło się po wakacjach na Bliskim Wschodzie. W całym kraju rocznie odnotowuje się pięć przypadków chorób, którym można zapobiec. Wszystkie były pamiątką po wakacjach - tłumaczy Niklas Elers.

Pomysł minister

W Finlandii szczepienia są w pełni refundowane, ale też dobrowolne. Minister nauki zapowiedziała jednak projekt ustawy, który przewiduje uzależnienie dodatków na dziecko od tego, czy było ono szczepione. W grę może wchodzić nawet 100 euro miesięcznie.

- Nie szczepienie dziecka nie jest sprawą prywatną, bo wpływa na resztę społeczeństwa. Gdy rodzice odmawiają szczepienia swoich dzieci, rośnie zagrożenie rozprzestrzeniania się chorób na inne, zwłaszcza na te, które są za małe by otrzymać szczepionkę - twierdzi Sanni Grahn-Laasonen, fińska minister nauki i szkolnictwa.

Nie wiadomo, czy takie przepisy wejdą w życie. Na razie wywołują sporo kontrowersji. W krajach skandynawskich i nordyckich dobrowolność szczepień to niemal element kultury, ale w parze z dobrowolnością idzie tu wysoka świadomość społeczna. Niewykluczone, że rząd nic nikomu nie narzuci, tylko zdecyduje się za to przeznaczyć jeszcze większe środki na edukację.

- W pierwszej kolejności powinniśmy edukować te osoby, które nie szczepią się z powodu lęku lub nieprawdziwych informacji, które zasięgnęły z internetu. Natomiast kara, moim zdaniem, jest adekwatniejsza dla osób, które szerzą te informacje - mówi pediatra dr Paweł Grzesiowski.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS