Sprawa generała, nominacje w ambasadach, nowy system dowodzenia. Pola konfliktu prezydent-szef MON


Prezydent powinien mieć wpływ na obsadę stanowiska ministra obrony - przekonuje szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. I dodaje, że trzeba doprecyzować konstytucję. To brzmi jak kolejny sygnał ostrzegawczy pod adresem ministra Macierewicza. Czy konflikt między MON a Pałacem Prezydenckim przybiera na sile?

Gdyby to Andrzej Duda decydował o obsadzie ministerstwa obrony, to raczej nie Antoni Macierewicz szefowałby temu resortowi. A chciałby decydować. - Jest pewna niedoróbka systemowa. Prezydent jako zwierzchnik Sił Zbrojnych powinien mieć wpływ na obsadę stanowiska ministra obrony - powiedział w Radiu Zet szef BBN Paweł Soloch. - Powinien mieć wpływ, jeśli ma być prawdziwym zwierzchnikiem sił zbrojnych - dodał.

Postulat bliskiego współpracownika prezydenta, wypowiadany w imieniu prezydenta z pewnością nie padł przypadkowo, w ferworze dyskusji. Relacje Andrzeja Dudy z Antonim Macierewiczem od tygodni przypominają wojnę podjazdową.

Wojna o wojsko

Znamienne, że ta propozycja zmian padła z ust szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, czyli człowieka, który doskonale zna poziom napięcia i tło konfliktu prezydenta z szefem MON.

- Nie komentuję słów ministrów prezydenckich - mówi wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk pytany o słowa Solocha. - Oczywiście, pojawiają się różnice, ale to jest rzecz normalna - ocenia z kolei Wojciech Skurkiewicz (PiS).

Po tym, jak służby podległe Antoniemu Macierewiczowi odebrały certyfikat bezpieczeństwa generałowi Kraszewskiemu - najważniejszemu w otoczeniu prezydenta wojskowemu - rozpoczął się ostry spór. Spór pełen wzajemnych złośliwości i pismami prezydenta, które pozostają bez odpowiedzi od tygodni.

Czwartkowe słowa szefa BBN, by prezydent miał wpływ na obsadę resortu obrony, nawet w otoczeniu premier odebrano jako presję na dymisję.

"Wyraz desperacji ministra Solocha"

Platforma prosi prezydenta, by zorganizował posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prosi, by także z opozycją przedyskutować sytuację w wojsku, która jest więcej niż napięta.

Bo relacje między najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych a ministrem to już nie tylko pretensje o wojskowe wakaty w ambasadach. To fundamentalny spór o nowy system dowodzenia. MON, tworząc go, ignorowało prezydenta. Brak generalskich nominacji to użycie przez prezydenta broni atomowej. A sprawa certyfikatu dla generała Kraszewskiego oznacza właściwie odcięcie Andrzeja Dudy od wpływu na armię. Postulat, by prezydent miał wpływ na obsadę ministerstwa, dopełnia obraz tych relacji.

- To jest wyraz desperacji ministra Solocha wobec niemożności współpracy z Macierewiczem - komentuje były minister ON Tomasz Siemoniak.

W czwartek dziennik "Fakt" napisał, że Strategiczny Przegląd Obrony, jeden z kluczowych dokumentów w wojsku, przygotowuje dla Antoniego Macierewicza generał po szkole w Moskwie. Takie CV do tej pory, dla polityków PiS, dyskwalifikowało wojskowych. Teraz to ludzie prezydenta pytają: jak to możliwe?

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS