Senator PiS mówił o oczyszczeniu Polski "z ludzi, którzy nie są godni". Brudziński: wypowiedź głupia i nieodpowiedzialna

11.04.2019 | Senator PiS mówił o oczyszczeniu Polski "z ludzi, którzy nie są godni". Brudziński: wypowiedź głupia i nieodpowiedzialna
11.04.2019 | Senator PiS mówił o oczyszczeniu Polski "z ludzi, którzy nie są godni". Brudziński: wypowiedź głupia i nieodpowiedzialna
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
11.04.2019 | Senator PiS mówił o oczyszczeniu Polski "z ludzi, którzy nie są godni". Brudziński: wypowiedź głupia i nieodpowiedzialnaJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Senator PiS Grzegorz Bierecki przeprasza, ale nie za słowa, lecz za to, że mogły zostać źle odczytane. Mówił o "oczyszczaniu Polski z ludzi, którzy nie są godni należeć do naszej wspólnoty narodowej". Krytykują go nawet partyjni koledzy, ale senator zasłania się kontekstem.

- Nie ustaniemy, aż nie doprowadzimy do pełnego oczyszczenia Polski z ludzi, którzy nie są godni należeć do naszej wspólnoty narodowej - powiedział na uroczystościach zorganizowanych w Białej Podlaskiej z okazji 9. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem senator PiS Grzegorz Bierecki. - Wskazanie winnych i wymierzenie im kary może oczyścić Polskę - dodał.

Bierecki za swoje przemówienie dostał pochwałę od marszałka Senatu.

- Zapoznałem się z tym wystąpieniem. Mówił właśnie o pojednaniu, o budowaniu wspólnoty - skomentował całą sytuację Stanisław Karczewski, marszałek Senatu z ramienia PiS.

Marszałek Senatu nie wyjaśnił jednak, na czym polegać miało to budowanie wspólnoty. W opozycji do swojego partyjnego kolego stanął szef MSWiA Joachim Brudziński.

"Wypowiedź głupia i nieodpowiedzialna, dająca paliwo naszym oponentom, mam nadzieję, że będzie refleksja i słowo 'przepraszam'" - napisał na Twitterze Burdziński.

Joachim Brudziński skrytykował wypowiedź senatora Biereckiegotwitter.com/@jbrudzinski

Wicemarszałek Senatu również krytykuje wypowiedź senatora Biereckiego. - Takie wypowiedzi powinny być jak najszybciej wyjaśnione, żeby nie dawać argumentów naszym przeciwnikom - uważa Adam Bielan.

Jednak obok krytyki nie pojawiają się żadne słowa o jakiejkolwiek karze.

"Słowa z języka nazisty"

- Słowa wyjęte z kontekstu. Wypowiedź miała kilkanaście minut - tłumaczy się Grzegorz Bierecki.

"Wyrywanie z kontekstu" to dyżurne wytłumaczenie wielu polityków, którzy powiedzą coś niebezpiecznego. Warto zauważyć, że w tym przypadku nie mówimy o jednym słowie, ale o całym zdaniu o "oczyszczaniu Polski" z kogoś, kto zdaniem senatora "jest niegodny".

- Grozę wzbudzają te słowa wśród tych, którzy czują się winni - stwierdza Grzegorz Bierecki.

- To są słowa z języka nazisty z lat trzydziestych. Znaczy co sobie pan senator Bierecki wyobraża? Że będzie znakowanie drzwi ludzi, którzy mają inne poglądy? Będzie wybijanie szyb w sklepach przedsiębiorców, którzy nie myślą tak, jak Jarosław Kaczyński? - pyta Rafał Grupiński z PO.

"To jest język dzielenia Polaków"

Rządzący mają wyraźny problem z jednoznaczną oceną wypowiedzi senatora. Na przykład Konstanty Radziwiłł - senator i były minister zdrowia - oburzony jest nie słowami Grzegorza Biereckiego, a pytaniami o to. Radziwiłł podkreśla, że "nie zajmuje się plotkami", oraz że nie widzi żadnego powodu, żeby "komentować słowa drugiego człowieka".

- Nie akceptuję tego, że recenzowane są tylko i wyłącznie wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości, a politycy opozycji mogą mówić co chcą. I wtedy państwo takich pytań, i oni sami swoim parlamentarzystom, nie stawiają - stwierdza Beata Mazurek, wicemarszałek Sejmu z ramienia PiS.

Grzegorz Bierecki to silny człowiek obozu rządzącego. Niedawno nie zaszkodziła mu nawet wypowiedź o tym, że "bandyta nie zawsze bije tego dobrego". Mówił to o urzędniku ciężko pobitym na zlecenie oszustów ze SKOK-u Wołomin.

Grzegorz Bierecki stworzył system SKOK-ów, a jako szef Krajowej Nasy nagradzał i fetował twórców SKOK-u Wołomin, który pochłonął pieniądze tysięcy ludzi. Senator finansuje media sprzyjające PiS-owi. Swoje słowa o oczyszczaniu tłumaczy własnym bólem po tragedii smoleńskiej i żalem, że ludzie - jego zdaniem - odpowiedzialni za katastrofę nie ponieśli kary.

- To jest język dzielenia Polaków. Niestety pan senator Bierecki wpisuje się w standardy wielu swoich kolegów. To pokazuje, do czego prowadzi polityka Jarosława Kaczyńskiego - uważa Krzysztof Brejza z PO.

Senator Bierecki nie wymienił z nazwiska tych, których uważa za "niegodnych", i z których chciałby "oczyścić" wspólnotę narodową.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale to znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jesli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków u lekarzy na etacie, a tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Nie ma wyjścia w tej chwili. Zmiana kandydata wprowadziłaby chaos - mówił prof. Bohdan Szklarski w "Faktach po Faktach" po słabym występie Joe Bidena w debacie prezydenckiej. - Co trzy minuty było kłamstwo. (...) Ile osób, z tych 60 milionów Amerykanów, weryfikuje te dane? Widzą człowieka, który jest silny, mówi z przekonaniem i to przesłanie idzie do przodu - powiedział z kolei o występie Donalda Trumpa Jędrzej Bielecki, były korespondent z Waszyngtonu. 

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

Źródło:
TVN24

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

30 czerwca odbędą się wybory parlamentarne we Francji. W najnowszym sondażu prawie 40-procentowe poparcie uzyskuje partia Marine Le Pen. Zjednoczenie Narodowe ma szansę stać się główną siłą polityczną we Francji.

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Dziennikarstwo to nie przestępstwo" - pisze redakcja "The Wall Street Journal" w obronie swojego dziennikarza Evana Gershkovicha. Jako moskiewski korespondent gazety zbierał informacje do reportażu o Grupie Wagnera. Rosyjskie służby uznały, że jest agentem, teraz ruszył jego proces. Rząd USA pracuje nad tym, żeby uwolnić Evana Gershkovicha oraz innego Amerykanina, Paula Whelana, w ramach wymiany więźniów.

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS